Magyarország szeretne együttműködni Finnországgal és az Aland-szigetekkel, hogy hatékony európai kisebbségvédelmi rendszer jöjjön létre – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2013. szeptember 20-án.
Az államtitkár szerdán érkezett hivatalos látogatásra Finnországba, és az Aland-szigeteken folytatott tárgyalásait követően nyilatkozott. Közölte: 2013. szeptember 20-án találkozott Peter Lindback alandi kormányzóval, Camilla Gunell alandi miniszterelnökkel és Viveka Erikssonnal, az alandi parlament első alelnökével.
Ez volt az első magyar hivatalos politikai látogatás a szigeteken, „annak ellenére, hogy nagyon sokszor hivatkozunk Alandra, mint az európai autonómiák egyik legfontosabb, mintaszerű modelljére” – mutatott rá Németh Zsolt. Kiemelte: Aland azért fontos Magyarországnak, mert az ország külpolitikájában is központi helyen áll a kisebbségek autonómiájának támogatása.
Az államtitkár utalt a finn kormány csütörtöki határozatára, amely szerint létrehozzák a finn-alandi vegyes bizottságot azzal a feladattal, hogy előkészítse az autonómiatörvény módosítását. A módosítás középpontjában előreláthatólag a törvényhozás és a svéd nyelv használata áll majd – tette hozzá.
Németh Zsolt elmondta: a törvény módosítása hosszabb folyamatnak ígérkezik. Az alandi autonómia hatásköre folyamatosan változik, bővül, és Magyarország nyomon követi az autonómia hatáskörének szélesedését.
Hangsúlyozta: Magyarország együtt kíván működni az európai fórumokon Finnországgal és az Aland-szigetekkel, hogy hatékony európai kisebbségvédelmi rendszer jöjjön létre.
Az államtitkár elmondta, hogy magyarországi látogatásra hívta az alandi miniszterelnököt és a parlament alelnökét.
Az Aland-szigetek Finnország és Svédország között elhelyezkedő, Finnországhoz tartozó több mint 6500 szigetből álló szigetcsoport, amelynek lakossága túlnyomórészt svéd anyanyelvű. A szigeteken több mint 28 ezren élnek.
A finn törvények jelentős jogköröket adtak át az Aland-szigeteknek. Aland illetékes egyebek mellett a helyi közigazgatási ügyekben – beleértve a rendőrséget, az egészségügyi és szociális kérdéseket –, továbbá a kultúra, a tudomány, a közlekedés, a szállítás, az ipar, a mezőgazdaság, a tömegtájékoztatás, és a természetvédelem kérdéseiben.
(MTI)