Magyarország arra törekszik, hogy az Európai Unió egységes álláspontot képviselhessen Palesztina önállóságával és ENSZ-tagságával kapcsolatban a világszervezet közgyűlésén tartandó szavazáson, jelentette ki Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, miután fogadta izraeli partnerét, Daniel Ajalon külügyminiszter-helyettest. Az államtitkár kijelentette: az EU-nak az álláspontja kialakításakor képviselnie kell azt a nemzetközi jogelvet, hogy a konfliktusok rendezésekor az unilateralizmus elve nem célravezető. Daniel Ajalon a sajtótájékoztatón nagy és elismert demokráciának nevezte Magyarországot.
„A magyar kormány még nem alakította ki álláspontját a palesztin államiság elismerésével kapcsolatos szeptemberi ENSZ-szavazás ügyében, de Magyarország arra törekszik, hogy az Európai Unió egységes álláspontot képviselhessen a kérdésben” – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azon a sajtótájékoztatón, amelyet Daniel Ajalon izraeli külügyminiszter-helyettessel közösen, kétoldalú tárgyalásuk után tartottak.
A Palesztina önállóságáról és ENSZ-tagságáról a világszervezet Közgyűlésében rendezendő szavazást illetően Németh Zsolt kijelentette: az EU-nak az álláspontja kialakításakor képviselnie kell azt a nemzetközi jogelvet, hogy a konfliktusok rendezésekor az unilateralizmus elve nem célravezető.
Németh Zsolt újságírói kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy az EU-tagállamok külügyminiszterei a soros elnökséget adó Lengyelországban szeptember 2-3-án informális értekezlet tartanak, amelyen jó eséllyel megszületnek a kialakítandó kompromisszum körvonalai.
A kétoldalú kapcsolatokról szólva fontosnak nevezte, hogy Magyarország és Izrael oktatási és kulturális egyezményt köt. Kiemelte, hogy Magyarországon nagy számban, ezres nagyságrendben tanulnak izraeli diákok, főleg az orvosi egyetemen.
Az arab tavasz kapcsán elmondta, hogy a magyar és az izraeli álláspont egyezik: az arab világ demokratikus átalakulása történelmi esélyt jelent arra, hogy a világnak ez a része végre meginduljon a modernizáció és a demokratizálódás útján. Hozzáfűzte, ebben nagyon fontos szerepet tölthet be a Nyugat, mindenekelőtt mert meg tudja fogalmazni a demokráciával és a piacgazdasággal szemben támasztható mércéket.
Daniel Ajalon – aki Németh Zsolt meghívására érkezett Budapestre – hangsúlyozta: a palesztin önállóság elismeréséről szóló ENSZ-határozat elfogadása a lehető legveszélyesebb lépés lenne, a békefolyamat, a párbeszéd végét jelentené, és újabb konfrontációhoz vezetne a közel-keleti térségben. Hozzátette: országa nagyra értékeli az EU-nak és Magyarországnak az unilateralizmust elítélő álláspontját, megjegyezve, hogy a palesztinok egyoldalú lépéséről van szó, amely szembemegy a korábbi izraeli–palesztin megállapodásokkal, a problémák tárgyalásos, külső felek bevonása nélküli rendezésével.
Daniel Ajalon újságírói kérdésre reagálva elmondta, hogy Izrael nem avatkozik bele más országok belügyeibe, és nem kommentálja azokat, ugyanakkor felnéznek Magyarországra mint nagy és elismert demokráciára. Mint mondta, aggasztó, hogy az antiszemitizmus időről időre felüti a fejét a világ különböző részein, így Magyarországon is, ezért arra kérik a magyar kormányt és népet, hogy ítélje el ezt, tegyen meg mindent a jelenség felszámolása érdekében.
(kormany.hu)