Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára üdvözölte a szerb képviselők döntését, miszerint az úgynevezett rehabilitációs törvény elfogadásával kiiktatták a korábbi kárpótlási és vagyon-visszaszármaztatási törvény diszkriminatív passzusait. Ezzel Magyarország és Szerbia között egy új megbékélési folyamat veheti kezdetét.
A döntés ékes példája annak, hogy lehet egyszerre egy szomszédos ország európai integrációját támogatni, s közben érvényesíteni a magyar nemzeti érdekeket is. Németh Zsolt elismerését fejezte ki az ügy miatt mind Szerbiának és a Vajdasági Magyarok Szövetségének, mind az egész magyar politikai rendszernek, beleértve az ellenzéki és a határon túli pártokat egyaránt.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökével folytatott megbeszélés után elmondta: 2011. december 5-e nagy nap a magyar diplomáciának, mert a magyar uniós elnökség mellett a legjelentősebb sikerét ünnepelheti. Németh Zsolt ezt arra reagálva mondta, hogy a szerb parlament 2011. december 5-én délelőtt elfogadta a rehabilitációs törvényt, amely orvosolja a korábban elfogadott kárpótlási törvény azon hibáját, hogy kollektív bűnösség elvét vette alapul, amely a délvidéki magyar kisebbséget is érintette. A parlamenti államtitkár elismerését fejezte ki Belgrádnak a döntés miatt, s hozzátette, „ezzel a lépésével Szerbia letette az alapját annak, hogy Magyarország és Szerbia között olyan megbékélési folyamat bontakozhasson ki, amire évek óta várnak a határ mindkét oldalán a magyarok”. Magyarország ezzel támogatni tudja Szerbia EU tagjelöltségét a hétvégi EU csúcstalálkozón, s Martonyi János külügyminiszter eszerint foglal el támogató álláspontot az ezt előkészítő Általános Ügyek Tanácsa mai ülésén.
Németh Zsolt elismerését fejezte ki a VMSZ elnökének, Pásztor Istvánnak és a vajdasági magyar közösségnek. Mint mondta, határozott kiállásuk a magyar érdekek mellett magáért beszél és egyértelművé teszi, hogy a nemzeti, etnikai alapon szerveződő pártoknak van létjogosultságuk. „Remélem, hogy nagyon szégyellni fogják magukat azok a magyarok, akik a kárpótlási törvényre igennel szavaztak néhány hónappal ezelőtt” – tette hozzá, és reményét fejezte ki, hogy a határon túli magyarok körébe is el fog jutni, hogy a határozott nemzeti érdekérvényesítés meghozza eredményét. Mint mondta, elismerés illeti az ügyben a magyar politika egészét, a nemzeti együttműködés rendszerét, amelybe beletartozik a magyarországi ellenzék és a határon túli magyar pártokat összessége is. Utóbbiak a Magyar Állandó Értekezleten egyértelművé tették ugyanis, hogy támogatják a vajdasági magyarokat. „Ez nagyon jó példa arra, hogy nem feltétlenül kell a mindenkori magyar kormánynak a nemzeti önfeladás politikáját választania” – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy lehet egyszerre támogatni egy szomszédos ország integrációs erőfeszítéseit, és lehet érvényesíteni a nemzeti érdekeket is. „Ennek december 5-én különösen nagy jelentősége van, hiszen hét éve volt a kettős állampolgárságról szóló gyászos népszavazás” – tette hozzá.
Pásztor István megelégedéssel emelte ki, hogy az ügyben teljes nemzeti konszenzus alakult ki. Bejelentette, hogy egy olyan jogsegély szolgálatot indítanak el, amely lehetővé teszi: akik a negyvenes években a II. világháború kárvallottjai voltak, ügyeiket zökkenőmentesen és hatékonyan intézhessék. A VMSZ elnöke köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnöknek, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek, Martonyi János külügyminiszternek és Németh Zsolt külügyi államtitkárnak azért az erőfeszítésért, amit az ügy érdekében az elmúlt időszakban kifejtettek. Szintén köszönetét fejezte ki a parlamenti pártoknak és a kárpát-medencei magyar szervezeteknek.
(kormany.hu)