A Nyugatnak és Oroszországnak együtt kell működnie az ukrán helyzet rendezését illetően - mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Lánchíd Rádió Kulissza című műsorában 2014. február 25-én.

Az államtitkár kiemelte: az ukrajnai helyzetben nagy hangsúlyt kell helyezni az ország területi egységének megőrzésére, a rend, a jogállamiság helyreállítására, valamint a gazdaságra. Ukrajna nem áll messze a teljes gazdasági összeomlástól, és ennek megelőzéséhez a nemzetközi pénzügyi szervezeteknek oda kell figyelniük az országra. Ukrajna nem "megoldhatatlan probléma", mivel jelenleg húszmilliárd dollárra lenne szükség, és a Nemzetközi Valutaalap mozgásterét figyelembe véve ez nem vállalhatatlan összeg - vélekedett. Hozzátette: ugyanakkor rugalmasan kell meghatározni a segítségnyújtás feltételeit, nehogy később abba rokkanjon bele az ország.

Németh Zsolt szerint sok felelőse van az ukrajnai helyzetnek, de az elsődleges felelősséget az ukrán hatalomnak kell viselnie, hiszen "ha képes arra, hogy jobban bemérje a mozgásterét, akkor nem alakul ki ez a helyzet". A felelősséget viselők sorában a második helyen Oroszország áll, mert "nagyon komoly, megengedhetetlen nyomásgyakorlással kényszerítette bele Ukrajnát ebbe a helyzetbe" - fogalmazott. Úgy látja, a harmadik helyen a Nyugat áll, amely nem volt képes időben felébredni, "kellő gazdasági ajánlatot tenni" a kiszolgáltatott Ukrajnának, hogy az bátran vállalja a társulási megállapodás aláírását.

Oroszországgal kapcsolatban az államtitkár kijelentette: Moszkvának nem állhat érdekében, hogy "kettészakítsa Ukrajnát". A Nyugat keresheti a megegyezés lehetőségét Oroszországgal, van értelme párbeszédet folytatni - fűzte hozzá.

Németh Zsolt arról is beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben nincs szó arról, hogy Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, ehhez sem Ukrajna, sem az EU nem áll készen. De - mondta - "elszámolta magát mindenki, aki azt gondolta, hogy visszaintegrálható egyik pillanatról a másikra Oroszországba Ukrajna".

Úgy vélte, Ukrajna az 1991-es függetlenedésétől fokozatosan a demokrácia egyre magasabb szintjét valósította meg, és ebben a tekintetben nagyon látványos különbség mutatkozik azzal a folyamattal szemben, amely Oroszországban zajlott. A mostani orosz reakciók nem csak a területről szóltak, hanem arról is, hogy ami Ukrajnában az elmúlt években történt, az hogyan terjedhet át Oroszországra - magyarázta. Megjegyezte: ezért kell olyan megoldást találni a jelenlegi helyzetben, amely Moszkvának is biztosítékot jelent, és ezért kulcsfontosságú a párbeszéd az unió és Oroszország között.

Az államtitkár elmondta: nagy kérdés, hogy az oroszok által lakott kelet-ukrajnai régiók együtt tudnak-e élni az ország nyugati felével, ahol az ukrán nacionalizmus lényegesen erősebb. Azonban ma már Kelet-Ukrajnában sincs olyan erős politikai mozgalom, amely Oroszországgal akarna egyesülni - közölte. Hozzátette: "ukránok ők is, csak másképpen".

A magyar diplomáciát az elmúlt napokban ért kritikákkal kapcsolatban Németh Zsolt úgy vélekedett, hogy a kritikák egy része szerint túlságosan támogatják a demokratikus folyamatokat, más részük szerint pedig nem eléggé támogatják. Ez azt mutatja, hogy jó úton járnak, hiszen "ha a magyar ellenzéki pártok nem tudják felismerni, hogy mit képvisel a magyar diplomácia, akkor lehet, hogy mi nem az egyik vagy a másik oldalon állunk, hanem alapvetően értékek mellett állunk" - mondta. Hozzáfűzte: az erőszakmentesség, a párbeszéd, a területi integritás, az alapvető jogok biztosítása és a kárpátaljai magyar közösség jogainak védelme mellett állnak ki.

(MTI/Külügyminisztérium)