Az Európai Bizottság múlt héten közzétett bővítési csomagja visszaigazolja Magyarország álláspontját, amely szerint az Európai Unió nyitottsága érték, és hozzájárul a versenyképessége és válságkezelő készsége javításához – jelentette ki Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2012. október 15-én az Országházban.
A politikus az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén kiemelte, nagy a jelentősége annak, hogy a 2012-es bővítési csomag tanúsága szerint az érintett országok többsége haladást ért el az elmúlt egy évben.
A bizottság innovatív lépéseket tett az integráció melletti elkötelezettség fenntartásáért azoknak az országoknak az esetében – például Macedóniában és Törökországban – ahol megtorpant a csatlakozási folyamat – mutatott rá, hozzátéve: lendületet kell adni a tárgyalásoknak.
Emlékeztetett, a bővítési csomag, amelyet a bizottság minden évben kiad, vázolja a bővítés stratégiai irányát és országjelentésekben értékeli az érintett államok teljesítményét. Az uniós végrehajtó testület vizsgálódásának középpontjában a jogállamiság, a regionális együttműködés és a gazdasági teljesítmény áll – fejtette ki.
Németh Zsolt üdvözölte a jelentések "újszerű elemeit" Macedónia, Albánia és Koszovó tekintetében. Mint mondta, Macedónia esetében a bizottság kijelentette, hogy a Görögországgal fennálló névvitát a csatlakozási tárgyalások korai szakaszában is meg lehet oldani, és nem indokolt, hogy az ügy gátolja a tárgyalások megkezdését. Magyarország már korábban is ezt a véleményt hangoztatta – jegyezte meg.
Hangsúlyozta, az Albániáról szóló jelentés a korábbiaknál jóval kedvezőbb, Koszovó szempontjából pedig az jelenti az újdonságot, hogy a bizottság szerint készen áll arra, hogy stabilizációs és társulási megállapodás kössenek, azaz az Európai Unió (EU) jogi viszonyt létesítsen vele.
Arról is beszélt, hogy a bizottság szerint Szerbiának a csatlakozási tárgyalások megkezdéséért komoly feladatokat kell teljesítenie, például javítania kell a kapcsolatait Koszovóval.
Braun Márton (Fidesz) és Ékes József (Fidesz) kérdésére úgy válaszolt, Koszovó függetlenségét közel száz ország ismerte el eddig – Magyarország az elsők között – , öt uniós tagállam azonban még nem tette meg ezt a lépést. A koszovói-szerb tárgyalások folynak, a párbeszéd a két ország közötti helyzet normalizálódását segítheti – fogalmazott.
Az államtitkár Horvátországgal kapcsolatban megjegyezte, bár az integrációs folyamat jól halad, további kihívásokat kell kezelnie. A bizottság továbbra is azzal számol, hogy az ország 2013. július 1-jén lesz az EU tagja – fűzte hozzá.
Izlanddal jól haladnak a tárgyalások, de a helyi közvélemény tájékoztatása a csatlakozási folyamatról fontos feladat – közölte. Kitért arra is, hogy a jelentésben a bizottság Törökországot az EU kulcsfontosságú partnereként írta le, Montenegróval kapcsolatban pedig a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem fontosságára hívta fel a figyelmet. Megjegyezte, hogy a bizottság úgy értékelte, Bosznia-Hercegovina csak "korlátozott haladást" ért el az elmúlt egy évben.
Szalay Péter (Fidesz) érdeklődésére Németh Zsolt kijelentette: az EU jövője, sikere nagy mértékben múlik azon, hogy sikerül-e integrálnia egész Európát. A következő nagy történelmi kihívás a nyugat-balkáni országok integrációja, és ez a gazdasági kapcsolatépítés mellett a stabilitás, a demokrácia, a jogállamiság megerősítését jelenti – hangsúlyozta az államtitkár.
(MTI)