Magyarország nagy jelentőséget tulajdonít az ázsiai kapcsolatok építésének, és Ausztrália ebben szerephez juthat, hiszen az ország helyzetéből adódóan egyfajta katalizátora lehet az Európa és Ázsia közötti együttműködés alakításának – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2013. március 21-én telefonon az MTI-nek.
Németh Zsolt március 12-23. között Új-Zélandon és Ausztráliában tesz látogatást. Az államtitkár Ausztráliában találkozott mások mellett Richard Marles külügyi parlamenti államtitkárral, Julie Bishoppal, az ellenzék helyettes vezetőjével, valamint az ausztrál parlament külügyi bizottságának tagjaival. Emellett a későbbiekben állampolgársági eskütételen is részt vesz.
Hangsúlyozta, hogy „Ausztrália Európából nézve Ázsia, de Ázsiából nézve Európa”, ezért lehet központi szerepe a két kontinens közötti kapcsolatok erősítésében. Bár az ázsiai kapcsolatépítés lényeges eleme a magyar külpolitikának, nem érinti az ország biztonságpolitikai elkötelezettségét – mondta. Kifejtette: „noha keleti szél fúj a világpolitikában, Magyarország nyugati zászló alatt hajózik”. Ezért fontos megerősíteni az értékalapú együttműködést a partnerországokkal, így Ausztráliával is – tette hozzá.
A magyar–ausztrál kétoldalú kapcsolatokat illetően kiemelte: a tavaly megkötött társadalombiztosítási egyezmény, amelynek célja a nyugdíjak folyósításának megkönnyítése volt, beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Felgyorsítják a két ország fiataljainak diákmunka-vállalási lehetőséget biztosító megállapodás előkészítését is – közölte. Megjegyezte, hogy napokon belül életbe lép az Új-Zélanddal kötött hasonló egyezmény.
Az államtitkár arról is beszámolt, hogy a közeljövőben légügyi megállapodást köt a két ország, az ügy következő lépéseként Magyarország hamarosan elküldi szakmai véleményét Ausztráliának. A légiközlekedési megállapodás a későbbiekben alapja lehet a két ország közötti menetrend szerinti légi járatok megindításának.
Németh Zsolt kiemelte: Ausztráliában mintegy 80 ezres magyar közösség él, a magyarok körülbelül fele az elmúlt évtizedekben érkezett a határon túli területekről, elsősorban a Délvidékről. Ez egy igen összetartó, erős közösség – fűzte hozzá.
A magyar közösség körében nagy szimpátia kíséri a kormány erőfeszítéseit a magyar–ausztrál és a magyar–magyar kapcsolatépítésben – fogalmazott. Kifejtette, a magyarok üdvözölték a kedvezményes honosítás lehetőségét, valamint azt, hogy a közeljövőben konzuli iroda nyílik Melbourne-ben, és állandó konzul kezdi meg a munkáját Sydneyben. Ugyancsak kedvező fejlemény, hogy heteken belül két új konzul érkezik az országba, így növelhetik a kihelyezett konzuli fogadónapok számát a magyarok lakta területeken, továbbá a Kőrösi Csoma Sándor-program keretében hét népművelő jön az országba a magyar nyelv, történelem, népzene és néptánc oktatására.
Az államtitkár kitért arra is: megállapodott Katy Gallagher canberrai tartományi miniszterelnökkel, hogy Magyarország székely kaput adományoz a fővárosnak, amelyet a tervek szerint nyáron Canberra központjában állítanak fel.
(MTI, Külügyminisztérium)