A magyar kormány „nyilván nem tüntet”, hanem tárgyal a román féllel, támogatja ugyanakkor az autonómiáért tüntetés szabadságát – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2013. március 8-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Az államtitkár ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy 2013. március 10-én Marosvásárhelyen autonómiatüntetést tartanak a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésére, az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt társszervezésében. A székely szabadság napjának elnevezett marosvásárhelyi autonómiatüntetéssel párhuzamosan a tervek szerint Európa és Amerika több nagyvárosában szolidaritási tüntetések lesznek a román külképviseletek előtt. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke korábban az MTI-nek azt mondta: a meghirdetett marosvásárhelyi demonstrációt a polgármesteri hivatal engedélyezte.

Németh Zsolt a Kossuth Rádióban azt mondta: ha a határon túli magyarok autonómiát akarnak – „területit, kulturálisat, székelyek vagy a partiumbeliek vagy éppen a vajdaságiak – a magyar kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy ezeket a célkitűzéseket támogassa”.

Az államtitkár kitért arra is, hogy a közelmúltban Martonyi János külügyminiszter Bukarestben tárgyalt, megbeszélésein a régiók átalakításáról is szó volt, Elmondta: jelenleg Románia mintegy 42 megyéjéből 2 és fél megyében (mint fogalmazott, Maros megyében nincsenek többségben a magyarok, de meghatározó a számuk) a magyarság meghatározó közigazgatási funkciókat is gyakorolhat. Ez olyan helyzet, amelyet a közigazgatási átalakítás során meg kell őrizni – hangsúlyozta Németh Zsolt.

Németh Zsolt 2013. március 5-én az Országgyűlés plenáris ülésén arról számolt be, hogy Martonyi János külügyminiszter hét eleji bukaresti látogatására „nagyon feszült hangulatban került sor”, ez többi között a székelyzászló ügy, a marosvásárhelyi orvosi egyetem és a Székely Mikó Kollégium ügye, valamint nyelvhasználati problémák miatt alakult ki. Hangsúlyozta: Martonyi János a látogatáson elmondta, hogy Magyarország Romániát nem ellenségnek, hanem partnernek, szövetségesnek, barátnak tekinti, akire tisztelettel tekint, de elvárja azt is, hogy Románia Magyarországot is tisztelettel kezelje.

A külügyminiszter azt is kijelentette – folytatta Németh Zsolt –, hogy az erdélyi magyarok számíthatnak a magyar kormány támogatására a szabad anyanyelv- és szimbólumhasználatban, az autonómiatörekvésekben, beleértve a kulturális és a területi autonómiát, valamint a magyar oktatásügy, az önálló magyar egyetem, és egyetemi karok ügyében is.

(MTI, Külügyminisztérium)