A magyar kormány bízik a török demokrácia erejében, és támogatja az ankarai vezetést a belpolitikai fejleményeket illetően – mondta el 2013. június 19-én a Törökországban tárgyaló Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
„Az utcai demonstrációk, a belpolitikai események látványosan igazolják, hogy Törökország működő demokrácia. A jelenlegi kormány élvezi a magyar kormány támogatását. Kiváló együttműködés bontakozott ki a két fél között, és mind a kétoldalú együttműködés, mind pedig a belpolitikai stabilitás megteremtése területén bizalommal vagyunk a török kormány iránt” – jelentette ki Németh Zsolt.
Ugyanennek a kérdésnek egy fontos része, hogy egyes európai tényezők kilátásba helyezték, az Európai Tanács mégsem fogja megnyitni az eddig zárolt tárgyalási fejezetet szankció gyanánt Törökországgal szemben – mondta az államtitkár, és közölte: „mi ezt a fajta zsarolást elfogadhatatlannak tartjuk. Törökországnak az Európai Unióval való tárgyalásai eddig is indokolatlanul késedelmet szenvedtek, mi támogatjuk, hogy megnyitásra kerüljön a regionális fejlesztési fejezet”. „Nagyon súlyos negatív következményekkel járna, s felelőtlennek minősíthető, hogy ha az Európai Unió most ebben a helyzetben szankcióként nem nyitja meg ezt a fejezetet Törökországgal” – jelentette ki.
A török fél biztosította az államtitkárt, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlésében a török delegáció ellene fog szavazni Magyarország monitorizálásának, mert ezt indokolatlannak tartják, és az Európai Tanács parlamenti közgyűlésére nézve is ártalmasnak vélik, hogy pártpolitikai játékoknak az eszközévé váljon.
Egy másik téma volt a Nabucco West gázvezeték kérdése, amelyről napokon belül várható az azerbajdzsáni állami konzorcium döntése. A felek egyetértettek abban, hogy Magyarország és Törökország egyaránt elkötelezett amellett, hogy a Nabucco West nyerje meg a pályázatot. Mind Törökország, mind a közép-európai térség energetikai diverzifikációját valóban ez a döntés szolgálhatná, emellett hozzájárulhatna Törökország és a közép-európai térség gazdasági kapcsolatainak a további elmélyítéséhez is – mondta Németh Zsolt.
Az államtitkár vízumkönnyítési megállapodást írt alá Törökország és Magyarország között. Ez része volt Orbán Viktor magyar és Recep Tayyip Erdogan török kormányfő megállapodásának, amelyet február közepén kötöttek.
A Török Fejlesztési Ügynökség átnyújtotta azt a megállapodás-tervezetet, amit Szigetvárral kíván kötni az ottani úgynevezett török ház a felújításáról. A török kormány kész hozzájárulni a magyarországi oszmán műemlékek helyreállításához, megőrzéséhez, és az első ilyen projektek Szigetváron valósulhatnak meg.
Németh Zsolt tárgyalópartnere Mehmet Saglam, a török parlament alelnöke, Feridun Sinirlioglu külügyi államtitkár, Mevlüt Cavusoglu képviselő, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) külügyi alelnöke és Serdar Cam, a Török Fejlesztési Ügynökség elnöke volt.
(MTI; Külügyminisztérium)