Ahhoz, hogy az átalakuló Európai Unióban elkerüljük a periféria-szerepet, szükséges, hogy összefogjanak a közép-európai országok, jelentette ki Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2012. július 17-én Gyöngyösön, a Rákóczi Szövetség által rendezett Kárpát-medencei történelemtanárok táborában. A rendezvényen az államtitkár üdvözölte a Fico-kabinet részéről tapasztalható együttműködési hajlandóságot.
Németh Zsolt azt mondta, a szoros térségi integrációval kerülhető el, hogy az EU oly módon szakadjon szét, ami lehetetlenné tenné a „Mag-Európából” kimaradó országok felzárkózását. „A visegrádi együttműködés az egyik eszköze annak, hogy érvényesítsük érdekeinket az Európai Unió új politikai felépítésének megformálása során” – tette hozzá az államtitkár. Németh Zsolt kifejtette: a közép-európai együttműködés prioritása azon ritka kérdések egyike, amelynek tekintetében pártpolitikai konszenzus tapasztalható Magyarországon. Mint azt elmondta, ebben a folyamatban úttörőnek tekinthető Antall József egykori miniszterelnök, hiszen programjának része volt a közép-európai népek közös euroatlanti integrációja, ami végül a visegrádi együttműködés megszületéséhez vezetett. „Felismerte, hogy a térség, együttesen hangsúlyosabban tud fellépni az európai közösségben, mindennek nyomán a visegrádi országok ma is egyeztetnek a fontos uniós döntéseket megelőzően” – tette hozzá. Németh Zsolt elmondta, a magyar kormány álláspontja szerint a Közép-Európa-politika ugyanakkor nem helyezhető szembe a nemzetpolitikával. „A jobbközép kormányt ebből a szempontból éppen az különbözteti meg a baloldaltól, hogy a baloldal hajlamos alárendelni a nemzetpolitikai kérdéseket a szomszédságpolitikának” – fűzte hozzá.
A szomszédos országok kapcsán kérdésekre válaszolva arról szólt: nem volna helyes, ha Magyarország beleszólna a román belpolitikai vitába, ezért a magyar kormány nem kíván állást foglalni ezekben a kérdésekben. „Viszont azt nem nézzük jó szemmel, ha Magyarországot barátságtalanul kezeli a román kormányfő. Ha azzal próbálja saját elfogadottságát növelni Brüsszelben, hogy közben durván és minősíthetetlen hangnemben leszólja Magyarországot” – fogalmazott az államtitkár.
Szlovákiával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet Németh Zsolt, hogy örvendetes változást jelent a Fico-kabinet részéről tapasztalható együttműködési hajlandóság a közös érdekek mentén. „Hazánk érdekelt abban, hogy ebből gyakorlati eredmények származzanak” – jelentette ki. Ezzel kapcsolatban elmondta, az együttműködés legfontosabb vonatkozása az, hogy az elkövetkezendő időben több, a két ország európai uniós tagságából adódó közös érdekét együtt fogalmazzák meg és képviseljék. „Ilyen például a következő többéves (2014-2020) költségvetés tekintetében a kohéziós politika megerősítése, a források megőrzése” – mutatott rá. Elmondta, hogy a két ország közötti sikeres együttműködésben kulcsszerepet játszhatnak a vegyes bizottságok. (Az első ülés keretében a múlt héten az európai ügyekért és az euroatlanti integrációért felelős magyar–szlovák vegyes bizottság tagjai tanácskoztak.) Németh Zsolt fontos célnak nevezte a határtérség fejlesztési programjait, az infrastrukturális fejlesztéseket – például a Miskolc és Kassa, valamint a Pozsony és Rajka közötti autópálya-fejlesztést továbbá újabb Ipoly-hidak építését – és a kistérségi együttműködés fokozását. „Ezeknek megvalósítására megvan a szándék, így jók az esélyek” – hangsúlyozta.
A felvidéki magyarság helyzetét illetően azt mondta, a két ország külügyminisztereinek megbízottjai hamarosan megkezdik az egyeztetéseket és javaslatot tesznek a kialakult helyzet rendezésére. Az oktatási ügyekkel kapcsolatban lényeges célként emelte ki a révkomáromi Selye János Egyetem státuszának megőrzését, a nyelvi jogokat illetően pedig közölte: „várakozásokkal tekintünk arra, hogy miként fogja Szlovákia a nemzetközi ajánlásokat teljesíteni”.
(MTI, Külügyminisztérium)