Biztonsági közösség létrehozását tűzte ki célul az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) dublini külügyminiszteri értekezlete 2015-re, az 1975-ös helsinki csúcstalálkozó 40. évfordulójára – közölte az ír fővárosban rendezett miniszteri tanácsülés 2012. december 6-i plenáris ülése után Németh Zsolt.
A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek elmondta: amint azt a dublini ülésen elhangzott beszédében is kiemelte, a kezdeményezés fontos célkitűzései között lesz a befagyott konfliktusok rendezésének szükségessége, különösen Grúziában, Karabahban és Moldovában.
Az államtitkár szerint az EBESZ-nek ugyanakkor az új típusú biztonsági kihívásokkal is szembesülnie kell. Ezek között Magyarország nagy hangsúlyt helyez a kibertér biztonságának növelésére. E törekvésbe illeszkedik, hogy a közelmúltban e kérdésről Budapest nemzetközi konferenciát tarthatott. Németh Zsolt szerint ezen a téren az EBESZ-nek is bizalomerősítő lépéseket kell tennie, és erről a szervezeten belül egyetértés van.
A magyar szakpolitikus a dublini tanácsülésen elmondta azt is, hogy a nemzeti kisebbségek főbiztosi intézménye, amely jövőre lesz húszéves, bizonyította létjogosultságát az elmúlt években. Szükség van erre az intézményre, és különösen szükség van arra, hogy a hagyományos nemzeti kisebbségek számára biztosítsák az autonómiát – hangsúlyozta a külügyi államtitkár. Hozzátette: kulcsfontosságú az anyanyelvi oktatás jogának és gyakorlatának maradéktalan biztosítása is a nemzeti-etnikai kisebbségeknek.
Németh Zsolt elmondta: a dublini értekezlet plenáris ülésén Hillary Clinton amerikai külügyminiszter kritikai észrevételt tett a magyarországi demokráciával kapcsolatban, a demokrácia gyengüléséről szólva. A magyar külügyi államtitkár közölte: a plenáris ülés után találkozott Michael Posnerrel és Thomas Meliával, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkáraival, és elmondta nekik, hogy a magyar kormány ezzel az értékeléssel nem ért egyet, sőt úgy gondolja, hogy Magyarországon a demokrácia megerősítése zajlik, és az elmúlt években komoly lépések történtek ezen az úton. „Ugyanakkor készen állunk arra, hogy amerikai szövetségeseinkkel további párbeszédet folytassunk a kétoldalú érdeklődésre számot tartó bármilyen kérdésről” – fogalmazott Németh Zsolt.
(MTI, Külügyminisztérium)