Balla Mihály és dr. Gruber Attila (Fidesz) képviselők interpellációja és Németh Zsolt államtitkár úr válasza az Országgyűlés 2012. május 29-ei ülésnapján

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Balla Mihály és Gruber Attila, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a külügyminiszterhez: "Milyen fejlemények vannak Tóásó Előd ügyében?" címmel. Balla Mihály képviselő urat illeti a szó.

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! 2009 áprilisában Santa Cruzban egy szállodában a bolíviai rendőrség rajtaütött néhány külföldi állampolgáron, akiket az ő feltételezésük szerint szakadár erők béreltek föl annak érdekében, hogy megingassák Morales bolíviai elnök uralmát.

A magyar-horvát-bolíviai állampolgár Rózsa-Flores Eduardóval és két másik férfival, a román állampolgárságú Magyarosi Árpáddal és az ír Martin Dwyerrel egy állítólagos tűzharc során, tisztázatlan körülmények között végeztek a rendőrök. A magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Előd túlélte a rendőrség különleges akciócsoportjának állítólagos rajtaütését, és immár három éve Bolíviában raboskodik. Terrorizmus bűntettével vádolják, és azóta is a bírósági tárgyalásra vár.

Egy brazil emberi jogi szervezet jelentése arra az eredményre jutott, hogy a bolíviai kormány eddig megakadályozta a Las Americas hotelban történtek független kivizsgálását. Tóásó Előd eddig 13 szabadlábra helyezési kérelmet adott be, de egyikre sem kapott választ a bolíviai hatóságoktól. Tavaly év végén az ENSZ Emberi Jogok Tanácsának munkacsoportja megállapította Tóásó Előd fogva tartásának önkényességét.

Tisztelt Államtitkár Úr! Gulyás Gergely képviselő úr, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának alelnöke és Vajna Márton, a Köztársasági Elnöki Hivatal korábbi külügyi hivatalvezetője - Martonyi János külügyminiszter úr megbízásából - 2012. május 9-11. között látogatást tett La Pazban. A két megbízott látogatását segítette a Külügyminisztérium amerikai főosztálya, Magyarország Buenos Aires-i nagykövetsége, dr. Bartos Andrés, La Paz-i magyar tiszteletbeli konzul, Tóásó Edit, valamint Lukács Csaba újságíró, aki a Baptista Szeretetszolgálat képviseletében több alkalommal járt az országban. A látogatás célja Tóásó Előd, Bolíviában fogva tartott magyar állampolgár felkeresése, valamint szabadlábra helyezése érdekében, az ellene folyó büntetőeljárás ügyében helyi politikusokkal, érintett diplomatákkal, valamint ügyvédekkel történő egyeztetések voltak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen fejlemények vannak Tóásó Előd ügyében? A Külügyminisztérium milyen új információkkal rendelkezik a fogva tartott magyar férfi ügyének előrehaladásával kapcsolatosan?

Kérem megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Válaszadásra Németh Zsolt államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A Bolíviában Rózsa-ügyként ismert ügyben összesen 39 ember ellen emeltek vádat terrorizmus és fegyveres felkelés gyanújával. Tóásó Elődön kívül valamennyien bolíviai állampolgárok. Amennyiben bűnösnek találják őket, 15-től 30 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki rájuk. Bolíviában életfogytig tartó szabadságvesztés, illetve halálbüntetés nem létezik.

A rendkívül hosszú vizsgálati és vádemelési szakasz után az ügy végül 2011. április 11-én került bíróság elé, majd az eljáró bíró több hónapos csúszás után a vádiratot - néhány bizonyíték formai okokból történt kizárása mellett - tárgyalásra alkalmasnak minősítette. Tóásó Előd fogva tartásának harmadik évfordulóján, 2012. április 16-án, a bolíviai büntetőeljárási törvény szerint az előzetes letartóztatást megszüntetve szabadlábra kellett volna helyezni Tóásó Elődöt, vagy vele szemben szükség szerint más kényszerintézkedést - házi őrizet, lakhelyelhagyási tilalom - alkalmazni, illetve a büntetőeljárási kódex egy másik rendelkezése alapján az első eljárási cselekménytől számított három év elteltével az állam büntetőjogi igényét elhaltnak kellene tekinteni.

Szabadon bocsátására, annak ellenére, hogy ezeket a körülményeket az eljáró hatóságoknak hivatalból kellett volna figyelembe venniük, nem került sor. Tóásó Előd ügyvédjének véleménye szerint az ezekre hivatkozó beadványairól az ügyben ítéletet hozó tanács határozhatna érdemben. Jelenleg úgy néz ki, hogy a május 15-ei halasztás után az ügyben ítéletet hozó öttagú - három laikus és két hivatásos - bíróból álló tanács hamarosan, május 30-án tartja első tárgyalási napját. A bolíviai büntetőeljárási kódex értelmében ez a tanács az első tárgyalási naptól kezdve valamennyi utána következő munkanap összes munkaórájában tárgyalhatja az ügyet, tehát elvileg hamarosan ítéletnek kellene születnie. Hangsúlyozom, elvileg, ugyanis az eddigi példák nem azt mutatják, hogy a bolíviai igazságszolgáltatás mereven ragaszkodna a törvényi előírásokhoz.

A magyar diplomácia és konzuli szolgálat megkülönböztetett figyelemmel foglalkozik az üggyel. Az előző kormány külügyminisztere 2009 novemberében, Martonyi János 2011 márciusában, illetőleg '12 januárjában fordult levélben bolíviai kollégájához. A beérkezett válaszok ugyanakkor csak a bolíviai fél igazát ismételgető ügyészségi iratok.

Az ENSZ tavalyi közgyűlése során Schmitt Pál köztársasági elnök találkozott bolíviai partnerével, Evo Moralesszel, akit arra kért, hogy az ügyben pártatlan, az emberi és eljárási jogokat maradéktalanul tiszteletben tartó eljárást folytassanak le. Morales válaszában személye elleni merényletkísérletként utalt az ügyre, ami jól jelzi a helyzet tényleges súlyosságát. A bolíviai ügyekben illetékes Buenos Aires-i nagykövetségünk folyamatosan konzultál, köztük a Buenos Aires-i bolíviai képviselettel. Európai partnereinkkel is folyamatosan felmerül az ügy. Felvetettük az Európai Tanács latin-amerikai munkacsoportja, a COLAT ülésén, kérve, hogy az EU La Paz-i missziója kísérje figyelemmel a pert.

Szeretném, tisztelt képviselő úr, azt is megemlíteni, hogy örömünkre szolgált, hogy az Országgyűlés részéről Gulyás Gergő képviselő úr a közelmúltban a Külügyminisztérium által is ösztönzött és támogatott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) utat bonyolított le. Végül, de nem utolsósorban erőt adott ez a látogatás a több mint három éve börtönben sínylődő magyar állampolgárnak és szeretteinek, akik továbbra is számíthatnak a magyar kormány teljes támogatására.

Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Gruber Attila képviselő úrnak adom meg viszonválaszra a szót.

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Örömünkre szolgál, hogy az elmúlt időben így felgyorsultak az események, és talán van lehetőség arra, van némi remény arra, hogy az eddigiekkel ellentétben a holnap kezdődő bírósági tárgyalássorozat hamarosan eredménnyel jár.

Ne legyünk azonban felkészületlenek arra az esetre sem, ha a bolíviai hatóságok az eddigi ütemben, az eddigi nagyvonalú jogszabály-értelmezés alapján járnak el. Ezért a válasz elfogadása mellett javasolom államtitkár úrnak, hogy vegye igénybe, illetve felajánljuk az IPU lehetőségeit, amit az IPU elnöksége, illetőleg a Magyar Országgyűlés mint az IPU tagja ebben az esetben is fel tud vállalni, és talán segítséget tud ezen a szinten is nyújtani ahhoz, hogy honfitársunk, Tóásó Előd mielőbb a szabad világba érkezzen vissza.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: A képviselő urak tehát elfogadták a választ.

(kormany.hu)