Magyarország elkötelezett a magyar–örmény barátság mellett, szögezte le a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2012. szeptember 4-én a Duna TV Közbeszéd című műsorában. Németh Zsolt elismerte, hogy az azeriek megtévesztették Magyarországot az azeri bűnöző kiadatása ügyében.

Ezt a helyzetet tisztázni kell, mondta, hozzátéve: mind az azeriekkel, mind az örményekkel együtt kell működni a jövő érdekében.

Az államtitkár kifejtette, ebben az esetben is ugyanazt az eljárást folytatták le, amellyel évente megközelítőleg 12 embert adnak ki, hogy szülőföldjükön tölthessék le a büntetésüket. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyeztette az ehhez kapcsolódó feltételeket, és a kormány egységes döntése alapján adták ki az azeri elkövetőt.

Kiemelte, hogy Magyarország és Azerbajdzsán között volt egy bizalmi viszony, egy egyre fejlődő társadalmi, gazdasági és kulturális kapcsolatrendszer. Emellett írásos ígéretet kaptak arra, hogy a férfi letölti büntetését.

Sajnálatos módon Azerbajdzsán nem tartotta be a megállapodásban rögzített feltételeket, hanem „demonstratív módon” szabadlábra helyezte a bűnözőt. Ezért kellett a Külügyminisztériumnak 2012. szeptember 2-án tiltakozó jegyzéket átadni az azerbajdzsáni nagykövetnek, emlékeztetett.

A magyar kormány nem számolt azzal, hogy Azerbajdzsán meg fogja szegni az ígéretét, hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint egy baráti gesztust, egy nagyon barátságtalan lépéssel viszonzott Azerbajdzsán.

Magyarország jogszerűen és jóhiszeműen járt el, jelentette ki Németh Zsolt.

Hozzátette: már az Európai Unió is egyértelmű jelét adta, hogy Magyarország jóhiszeműségét nem kérdőjelezi meg az ügyben, és bízik abban, hogy az amerikaiak és az oroszok is meg fogják ezt érteni. Azerbajdzsánnak kell elszámolnia a világ és Magyarország felé is, mondta.

Az államtitkár szerint most azt kell világossá tenni, hogy Magyarországnak semmifajta negatív érzelmet nem táplál az örmény nép iránt. Hangsúlyozta, hogy Budapest elkötelezett a magyar-örmény barátság mellett.

Mint elmondta, Magyarország készen áll arra, hogy valamilyen módon közreműködjön az azeri és az örmény népet érintő regionális stabilitás megteremtésében.

Németh Zsolt megerősítette: semmilyen konkrét gazdasági háttérmegállapodás nincs a történtek mögött. Ugyanakkor hozzátette, hogy Magyarország és Azerbajdzsán között van „egy széles nyomtávú” kapcsolatfejlesztés a kultúra, a gazdasági és a társadalmi élet területén, és ezt fontosnak tartja a jövőre nézve is.

Magyarország 2012. augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek.

(MTI)