Intellektuális erődemonstráció a Pro Minoritate könyvsorozat négy új kötetének megjelenése – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a könyvek bemutatóján 2013. december 6-án Budapesten.

Az államtitkár méltatta a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Méry Ratio Kiadó gondozásában megjelent új könyveket, amelyek egyike nemzetstratégiával foglalkozó diplomáciai jelentéseket dolgoz fel, a többi pedig Ukrajnával és a kárpátaljai magyarsággal, a Délvidékkel és a trianoni békekötés körülményeivel foglalkozik.

Folyatódik a múlt – fogalmazott Németh Zsolt azzal kapcsolatban, hogy az alapítvány rövid szünet után jelentkezett újabb könyvekkel. Reményét fejezte ki, hogy jövőre újabb kötetek is megjelenhetnek.

Borsi-Kálmán Béla Nemzetstratégiák című könyve diplomáciai jelentések összefoglalása. Olyan súlyú, amely megállja helyét a tudománytörténetben, miközben nem száraz, szaktudományos mű – vélekedett az államtitkár. A kötet egyik témájára utalva arról beszélt, hogy érdemes tanulmányozni a románokat, hiszen százötven éves sikertörténetük nem ért véget, világos nemzetstratégiájukat nemzeti egyetértés övezi.

Tóth István A peremvidék című művével kapcsolatban az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a szerző jelenleg főkonzul Beregszászon, és Kárpátalját, Ukrajnát, valamint ezt a térséget „ügyesen emelte be” abba a nemzetstratégiába, amelyet jelenleg is követ a kormány.

Németh Zsolt szerint nem lehet nem komolyan venni azt, ami most Ukrajnában történik. Mint elmondta, maga is ellátogatott a kijevi főtérre és az ott tapasztaltakat 1956-hoz hasonlította, hiszen az emberek két hete a hideg ellenére is demonstrálnak.

Úgy fogalmazott, hogy „egy nemzet megjelenését” látja maga előtt, ami hasonlít a 2004-es narancsos forradalomra. „Hiszünk abban, hogy Ukrajna ráléphet a jogállamiság és az európai integráció újára” - jelentette ki az államtitkár.

Németh Zsolt ezután Mák Ferenc Vesztegzár című könyvével kapcsolatban a Délvidékről származó szerzőt méltatva nemzetpolitikai sikertörténetnek nevezte a Vajdaságban zajló eseményeket. Megfogalmazása szerint a kulturális autonómia kibontakozása „napról napra a szemünk előtt történik”.

Az államtitkár emberpróbáló feladatnak nevezte annak elérését, hogy a határokon túl élő magyar szórványközösségek is egyenrangúnak érezzék magukat szülőföldjükön. Németh Zsolt ugyanakkor aggasztónak nevezte a szerb alkotmánybíróság elé került, a Vajdaság autonómiáját érintő beadványt.

A sorozat negyedik darabja Benda Jenő A béke kálváriaútján című műve. Az 1944-ben a dachaui koncentrációs táborban elhunyt szerző a magyar delegáció gyorsírójaként dolgozott a trianoni béketárgyalásokon. Németh Zsolt a trianoni eseményeket bemutató mű tanulságát úgy összegezte, fontos, hogy „ne csak igazunk, hanem szövetségeseink is legyenek”.

(MTI/Külügyminisztérium)