Németh Zsolt államtitkár szerint hatékony lehet a visegrádi, balti és észak-európai országok együttműködése az EU bővítésének, szomszédságpolitikájának és az Oroszországhoz fűződő kapcsolatoknak az ügyében.

A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára képviselte Magyarországot 2013. február 20-án a visegrádi csoport (V4 – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia), a balti államok és a skandináv országok külügyminisztereinek találkozóján, a lengyelországi Gdanskban.

A tanácskozás után Németh Zsolt az MTI-nek telefonon elmondta, több témát is megvitattak, de elsősorban az unió bővítése, szomszédságpolitikája és az Oroszországhoz fűződő viszony lehet az a kérdés, amelyben különösen eredményesen működhetnek együtt, hiszen ezek az ügyek mindhárom térséget érintik.

A jelenleg a V4 elnöki tisztét betöltő Lengyelország volt a tanácskozás házigazdája, a következőt valószínűleg a balti államok egyikében tartják – közölte.

Az államtitkár hangsúlyozta, idén, a második félévben, a litván EU-elnökség alatt rendezik meg a keleti partnerség következő csúcstalálkozóját. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: Magyarország támogatja a társulási és szabadkereskedelmi megállapodás megkötését Ukrajnával, ez azért is fontos, mert Oroszország rendszeresen felveti a vámunió lehetőségét az országgal.

Az unió bővítésével kapcsolatban elmondta, a tanácskozáson egyetértettek: mindent meg kell tenni azért, hogy a csatlakozási tárgyalások mielőbb megkezdődjenek Szerbiával és Macedóniával.

Németh Zsolt megemlítette, hogy a gdanski tanácskozás alkalmával megbeszélést folytatott Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszterrel.

A magyar-lengyel együttműködés kiemelt jelentőségű a következő többéves (2014-2020) uniós költségvetési keret szempontjából is, hiszen Lengyelország nemcsak visegrádi partner, de Magyarországgal együtt tagja volt a kohézió barátai csoportnak és a közös agrárpolitikára szánt források megőrzése mellett is együtt álltak ki – mutatott rá. Hozzátette, Magyarországhoz hasonlóan Lengyelország is elégedett a költségvetési tárgyalásokon elért eredményekkel.

Németh Zsolt arról is beszélt, hogy a következő többéves költségvetésben sikerült forrásokat elkülöníteni a közép-európai országok infrastrukturális fejlesztéseinek támogatására.

Kitért arra, hogy az ülés témája volt a biztonságpolitika is. Új európai biztonságpolitikai stratégiára van szükség, és ebben a nyugat-balkáni térség stabilizálásának is nagy szerepet kell kapnia – vélekedett. Hozzáfűzte, remélhetőleg a következő NATO-csúcstalálkozó alkalmával újabb nyugat-balkáni országokat, Montenegrót és Macedóniát is meghívják az észak-atlanti szervezet tagjai közé.

(MTI; Külügyminisztérium)