Először jelent meg magyar nyelven a Nobel-békedíjas burmai demokráciaharcos, Aung Szan Szú Kjí egy műve, a Levelek Burmából című kötet 2014. április 25-i, pénteki bemutatóján a szerző erőszakmentes küzdelmét méltatták a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára felidézte: első találkozása Szú Kjíval 2013-ban "életre szóló élmény volt". Mint mondta, a burmai (mianmari) ellenzéki politikust – aki több mint másfél évtizedet töltött házi őrizetben a katonai diktatúra elleni fellépése miatt – nem túlzás Martin Luther Kinghez és Mahatma Gandhihoz hasonlítani.

Kép letöltéseFotó: Véssey Endre

Az államtitkár aláhúzta, hogy az eredetileg 1995-ben, a nemzetközi közvélemény mozgósításának céljával megírt könyv üzenete ma is aktuális, hiszem bár Burmában megindult a politikai átmenet, az ottani demokráciapártiaknak továbbra is szükségük van a figyelmünkre.

Megjegyezte, hogy Magyarország a demokratikus átmenetről folytatott tapasztalatcsere mellett saját EU-elnökségére alapozva know-how-val segítette Burmát, hogy az sikeresen el tudja látni a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) elnöki tisztét, valamint 30 ösztöndíjat ajánlott fel burmai diákoknak.

Tint Tint Lwin, Magyarország kijelölt mianmari tiszteletbeli konzulja hangsúlyozta: Aung Szan Szú Kjí mindenét feláldozta azért, hogy elhozza a fényt a burmaiaknak nagyon sötét időkben, és ennek érdekében felvállalta a kemény politikai konfliktusokat a rezsimmel.

Kép letöltéseFotó: Véssey Endre

A tiszteletbeli konzul elmondta: neki személy szerint annak idején reményt és erőt adott – az országban amúgy akkoriban betiltott – Levelek Burmából elolvasása a társadalmi, gazdaság, politikai nehézségek között. Úgy fogalmazott: Szú Kjí tevékenységével az ország plafonját próbálja befoltozni, és reményét fejezte ki, hogy ebben Magyarország is segíteni fog neki.

John Shattuck, a Közép-Európai Egyetem (CEU) rektora azt mondta, Szú Kjí egy olyan vezető, aki nem hajlandó meghazudtolni elveit, emiatt válhatott ilyen elismertté saját népe körében is.

Shattuck azt is felidézte, hogy amikor Szú Kjí Budapesten járt tavaly, többek között Kossuth Lajost is méltatta és példaképének nevezte egy személyes beszélgetés során, valamint beszámolt arról is, hogy a CEU – Szú Kjí kérésére – tanácsadással segíti a burmai felsőoktatás fejlesztését, és az egyetemen jelenleg nyolc burmai tanul.

(MTI)