Azzal, hogy a Nemzetközi Irányító Csoport (ISG) 2012. szeptember 10-én bejelentette, befejezte Koszovó függetlenségének ellenőrzését, egy teljes jogú, független, demokratikus állammal gyarapodott Európa, jelentette ki Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
A koszovói fővárosban tartózkodó politikus beszámolt arról, hogy 2012. szeptember 10-én Pristinában részt vett az Ahtisaari-terv végrehajtását segítő ISG záróülésén, valamint a koszovói parlament ünnepélyes ülésén.
Az államtitkár találkozott Atifete Jahjaga koszovói államfővel és Slobodan Petrovic miniszterelnök-helyettessel.
Németh Zsolt az államfővel folytatott megbeszélésén hangsúlyozta a magyar–albán barátság jelentőségét és annak komoly történelmi gyökereit. Magyarország elkötelezett a két ország közötti kapcsolatok fejlesztése és a koszovói szuverenitás támogatása mellett, emelte ki.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország az elsők között ismerte el Koszovó függetlenségét, öt európai uniós tagállam azonban ezt még nem tette meg. Ez nagyon fontos kérdés abból a szempontból, hogy Koszovó beilleszkedhessen az európai és a transzatlanti közösségbe, tette hozzá.
Véleménye szerint az ország gazdasági fejlődése miatt is fontos az európai integrációs elkötelezettség. Koszovó teljes jogú függetlenségének elnyerésével ez a folyamat is látványosan felgyorsulhat, mondta.
Az államtitkár ugyanakkor felhívta a figyelmet a koszovói–szerb párbeszéd jelentőségére is; mint hangsúlyozta, megnyugtatóan kell rendezni a szerb kisebbség helyzetét. Erről is beszélt a szerb nemzetiségű miniszterelnök-helyettessel, jegyezte meg.
Úgy fogalmazott, nem Észak-Koszovó felosztása jelenti a megoldást, hanem a szerbek által lakott régió területi autonómiája Koszovón belül. Erről szól az Ahtisaari-terv is, mutatott rá Németh Zsolt.
Az ENSZ megbízására 2005-ben Martti Ahtisaari finn diplomata, volt köztársasági elnök dolgozta ki azt a tervet, amely a túlnyomó többségében albánok lakta Koszovó nemzetközi felügyelet alatti függetlenségét irányozta elő.
Az Egyesült Államok, Törökország, valamint a Koszovó függetlenségét elismerő 23 európai ország, köztük Magyarország képviselőiből álló Nemzetközi Irányító Csoport (ISG) szeptember 10-én bejelentette: a szervezet befejezte tevékenységét, azaz a volt szerb tartomány függetlenségének ellenőrzését. Ezzel Koszovó – négy évvel függetlenségének egyoldalú kikiáltása után – hivatalosan "teljesen szuverén állammá" válik.
(MTI)