A Visegrádi Csoport megalapításának 20. évfordulóját alkalmi bélyegkibocsátással köszöntötte a Magyar Posta a Külügyminisztérium épületében. A legújabb magyar bélyeget Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Horváth Gergely Domonkos, a Magyar Posta Zrt. igazgatóságának elnöke ünnepélyes keretek között – a cseh, a lengyel és a szlovák postával egy időben – bocsátotta forgalomba.
A kibocsátás különlegessége, hogy a bélyegek mind a négy országban Baticz Barnabás magyar bélyegtervező grafikusművész tervei alapján valósultak meg - mondta el Horváth Gergely Domokos az ünnepségen. A bélyeg főmotívuma egy „V” betűt és egy 4-es számjegyet formázó kéz, melyet az Európai Uniót jelképező motívum és a V4 tagországok nemzeti zászlóinak színei egészítenek ki.
A bélyeg forgalomba bocsátásával egyidőben a Külügyminisztérium aulájában fotókat és dokumentumokat bemutató tárlat nyílt a „Visegrádi csoport 20 éve” címmel. A kiállított tárgyi emlékek, a többi között a Visegrádi nyilatkozat a Nemzetközi Visegrádi Alap tulajdona, a fotográfiák pedig az MTI fotóarchívumának válogatott darabjai.
Németh Zsolt ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a visegrádi együttműködés igazi közép-európai sikertörténet. A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hozzátette: amikor ennek az elmúlt 20 évét ünnepeljük napjainkban, nemcsak a büszkeség érzésével tesszük, hanem annak igényével, hogy a jövőben is hasonló sikerrel folytatódjék.
A Visegrádi csoportot 1991. február 15-én alakította meg Magyarország, Lengyelország és Csehszlovákia azzal a céllal, hogy elősegítse a három rendszerváltó ország euro-atlanti integrációját. A megállapodást a Duna-kanyarban álló visegrádi várban írták alá. Csehszlovákia 1993-as kettéválásával - Csehország és Szlovákia önállósulásával - a visegrádi hármasból visegrádi négyek lett.
(kormany.hu)