Svájc az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökeként napi kapcsolatban áll az ukrán válságban érintett felekkel, és ennek megfelelően fontos szerepet tölthet be a következő napokban esetlegesen tovább éleződő konfliktus kezelésében – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, aki 2014. március 13-án Bernben a svájci külügyminiszter-helyettessel folytatott megbeszélést.

Németh Zsolt elmondta, hogy tárgyalópartnerével a kétoldalú és a nemzetközi kérdéseket tekintették át. Előbbiről szólva leszögezte: az alpesi ország és Magyarország közötti gazdasági-kereskedelmi kapcsolat jelentős kilátásokkal bír. Hozzátette, hogy a két ország napirendjén több megválaszolandó kérdés is szerepel, a következő időszakban mindenekelőtt a banki adatok megosztását illetően kell előrelépést tenni. Emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban kötött, kettős adóztatást elkerülő egyezmény 2015. január 1-jétől egy sokkal szigorúbb banki adatcserét fog lehetővé tenni. A következő cél az automatikus banki adatcsere rendszerére való áttérés, és ezen a téren már megkezdődtek a két ország közötti szakmai szintű egyeztetések.

Fotó: Külügyminisztérium, berni nagykövetség

A kulturális kapcsolatokról Németh Zsolt elmondta, hogy fontos év előtt áll a két ország, tekintettel az első világháború kitörésének 100. évfordulójára, amelynek alkalmából közös rendezvények lesznek a svájci származású Habsburg-család részvételével. Az államtitkár hozzátette: lesznek közös események a rendszerváltás 25. és Magyarország európai uniós (EU) csatlakozásának 10. évfordulója alkalmából is.

Németh Zsolt a nemzetközi kérdésekről szólva közölte, hogy tárgyalópartnerével teljes mértékben egyetértettek az ukrán válsággal és Oroszországgal kapcsolatos kérdésekben. Megjegyezte: tájékoztatták őt arról, hogy Didier Burkhalter svájci külügyminiszter 2014. március 12-én Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztetett, akinek értésére adta: Svájc a vasárnap, 16-án tartandó krími népszavazást nem fogja elismerni. A tárcavezető egyúttal lépéseket tett annak érdekében, hogy az ukrán válságban érintett felek közötti párbeszéd beinduljon.

Németh Zsolt elmondta, hogy a tárgyaláson szó volt az uniós polgárok bevándorlásának korlátozásáról döntő svájci népszavazásról is. Hangsúlyozta: Magyarország fontosnak tartja, hogy Svájc része maradjon annak a szoros együttműködésnek, amelyet az elmúlt években kialakított az EU-val.

Az államtitkár este az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából ünnepi fogadáson vett részt a berni magyar nagykövetségen, amelyen a helyi magyar közösség tagjai is jelen lesznek. Németh Zsolt rámutatott: a nyugati magyar közösségek közül a svájci az egyik legfontosabb. Megjegyezte: összesen 30 ezerre tehető a Svájcban élő magyarok száma, közülük 15 ezren az utóbbi években telepedtek le az alpesi országban, és fontos szerepet játszanak a kétoldalú kapcsolatok építésében.

(Külügyminisztérium)