Az 1989-es romániai forradalom hőseinek emlékére állított kopjafát az Erdélyi Gyülekezet vasárnap Budapesten az egyház karitatív és kulturális központja területén.

A kopjafát a forradalom két kolozsvári hőse, az akkor 18 éves Balla Zoltán Csaba és a 21 esztendős Misan Luminata Corina előtt tisztelegve állították, ám rajtuk keresztül a forradalom valamennyi mártírjának emlékére.

Fotó: Máthé Zoltán, MTIA református istentisztelet keretében tartott ünnepségen Szesztay Ádám, a Külügyminisztérium főosztályvezetője, Németh Zsoltot, a tárca államtitkárát, egyben a gyülekezet tiszteletbeli főgondnokát képviselve, úgy fogalmazott: a forradalom magyar és román mártírjainak vére egy olyan Erdélyért folyt össze, amelyben egy közösségben élhetnek a nemzetek.

Szesztay Ádám – aki azért helyettesítette Németh Zsoltot, mert késve ért haza amerikai útjáról – az államtitkár erre az alkalomra készített jegyzeteit saját gondolataival kiegészítve úgy vélekedett: Közép-Európa szempontjából fontos geopolitikai kérdés, hogy az erdélyi magyarok és románok miként viszonyulnak egymáshoz. Ugyanis Románia csak Magyarországon keresztül kapcsolódhat Közép-Európához, vagyis a magyarok és románok közötti ellentét kiszakítja Romániát Közép-Európából.

Márpedig közös érdekünk, hogy Románia Közép-Európa része legyen és ez vezeti ma is a magyar külpolitikát – fűzte hozzá. Ebből a szempontból példát mutatnak a '89-es romániai forradalom hősei, akik nemet mondtak a Ceausescu által képviselt magyarellenességre. Vagyis számunkra a '89-es hősök kell hogy jelentsék az igazi Romániát – mondta Szesztay Ádám.

Fotó: Máthé Zoltán, MTIRegéczy-Nagy László, a Történelmi Igazságtétel Bizottsága elnöke azt hangsúlyozta, hogy a magyarság mindig is harcolt a szabadságért, ennek során pedig a nemzet legjobbjait áldoztuk fel, sovány eredménnyel.

A Reménység szigetét Németh Géza református lelkész, Németh Zsolt édesapja hozta létre a Honvédelmi Minisztérium által átengedett egykori laktanya területén, mint az Erdélyi Gyülekezet karitatív és kulturális központját. A gyülekezet a Németh Géza által elindított menekültsegítő misszióból jött létre, amelyet 1990-ben önálló egyházként jegyeztek be.

A kopjafa-avatás alkalmával a megemlékezés résztvevői egyházi zsoltárok mellett elénekelték a Székely himnuszt, illetve megkoszorúzták a fejfát.

(Külügyminisztérium/MTI)