Tizenhárommillió forinttal támogatja a beregszászi kis zsinagóga felújítását a magyar kormány, az épület így júliusra teljes egészében megújulhat - mondta a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2014. január 31-én az MTI-nek.
Az épület fejújítása 2012 őszén kezdődött meg, miután rossz állapota miatt már fennmaradása is kérdésessé vált - közölte Németh Zsolt, hozzátéve: a zsinagóga tetőszerkezetének felújításához a tárca kétmillió forintos támogatást nyújtott a Kárpátaljai Panoráma Kulturális Alapítványnak a külföldi magyar emlékművek és emlékhelyek létrehozása és felújítására meghirdetett pályázat keretében.
A külső helyreállítás 2013. november végére fejeződött be, a felújítás a belső helyreállításával és az előkert rendezésével folytatódik. A helyi közösség is jelentős forrással járult hozzá a munkálatokhoz - tette hozzá.
A belsőben a Shalom Alapítvány és a hitközség múzeumot és látogatóközpontot kíván kialakítani, így állítva méltó emléket a beregszászi és a kárpátaljai zsidóságnak. Az előkertbe holokauszt emléksarkot terveznek, abban kívánják felállítani a korábbi, restaurálandó holokauszt-emlékművet. A projekt befejezése 2014 júliusára várható.
A teljes körű felújítás befejezésére a beregszászi Shalom Alapítvány 2013 decemberében tízmillió forintnyi támogatást nyert a Miniszterelnökség által létrehozott Holokauszt Emlékév - Civil Alap 2014 pályázati rendszerében.
Ezt a külügy által biztosított egymillió forint egészíti ki - ismertette az államtitkár.
Németh Zsolt elmondása szerint Beregszászon a II. világháború előtt jelentős zsidó közösség élt. A városban hat zsinagóga működött, ezek közül mára már csak egy olyan maradt, amelyet a hitközség gondoz és működtet: a Zrínyi utcai kis zsinagóga.
A zsinagógát számos turista keresi fel Magyarországról és Izraelből. A helyreállítást, illetve annak előkészítést és a pályázati források megszerzését mindvégig aktívan segítették a kárpátaljai magyar diplomáciai képviseletek - hangsúlyozta Németh Zsolt.
(MTI/Külügyminisztérium)