Németh Zsolt a Hír TV Magyarország élőben című műsorának nyilatkozott a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborról, valamint a romániai régió-átalakításról 2013. július 24-én.
R: Németh Zsoltot, a Külügyminisztérium államtitkárát köszöntöm a telefonban. Jó estét kívánok! Halló, hall engem? Üdvözlöm, már adásban van.
Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Kezit csókolom, tessék csak mondani!
R: Jó estét kívánok! Az az idei mottója a Tusványosnak, hogy "A mi időnk". Segítene nekünk megfejteni, hogy mit takar ez a jelmondat?
Németh Zsolt: A mi időnk az nagyon sok mindent jelent. Egyidejűleg jelenti azt, hogy van ennek a tusványosi tábornak egy nagyon sajátos idődimenziója, hiszen egy szabadegyetem, egy diáktábor, reggel fekszenek az emberek és rendkívül sok gondolat és barátkozás zajlik. Aztán természetesen "A mi időnk" azt is jelenti, hogy Európának van most egy nagyon sajátos ideje és erre az időre kell nekünk aktuális választ találni. Ez most a válságból való kilábalás, illetőleg a keresztény Európa hosszútávú gondolatának a fölvetése meghatározó módon vetődik fel a táborban. Aztán van a közép-európai idő is, amely a Közép-Európa előtt álló aktuális kihívásokról szól, hogy hogyan tud Magyarország a szomszédjaival egy teljesen új politikai helyzetben békés együttélést kialakítani; sikeresek vagyunk ezen a területen.
R: Államtitkár úr, ennek kapcsán ugye megnyitó beszédében szólt az egymásra utaltságról. Román politikusokkal találkozva, velük beszélgetve mennyire érzi, hogy ők is érzik a közös érdekérvényesítés fontosságát?
Németh Zsolt: Nézze, az összes szomszédunkkal azt gondolom, hogy elmondhatjuk, hogy konszolidáltuk az új választási körülmények közepette a viszonyokat. Mindenütt új politikai garnitúra került kormányra, kivéve Románia, illetőleg Romániában is. De Romániában még egyelőre ez a feladat előttünk áll, hogy kialakítsunk egy stabil, és a megbékélés és a hosszútávú együttműködés irányába mutató viszonyt. Noha azt is könyveljük el, hogy semmi jóvátehetetlen nem történt egyelőre a magyar–román kapcsolatokban. Tehát megvan az esélye annak, hogy ebben a viszonylatban is meg tudjuk teremteni az együttműködés feltételeit. A románok értik azt, hogy az érdekeink közösek, hogy a két ország együtt erősebb, mint külön-külön. S azt gondolom, hogyha a románok számolnak az érdekeikkel – amiben bízhatunk –, akkor megalapozott az a remény, hogy a románokkal is sikerül kialakítani ezt az együttműködést.
R: Mégis van vagy maradt kritikus téma, többek között ilyen a romániai régiók átszervezése. Tusványos hozhat-e ez ügyben előrelépést vagy jelentősebb változást? Egyáltalán szó van-e erről a témáról?
Németh Zsolt: Természetesen hogy szó van. Az egyik legfontosabb belpolitikai téma Romániában a régió-átszervezés. Magyarország számára fontos az, hogy a közép-európai együttműködés és a határon túli magyarok érdekeinek a képviselete, a nemzetpolitika az folyamatosan összhangban legyen egymással. Úgy gondoljuk, hogy jó a határon túli magyaroknak, hogyha elmélyült együttműködést tudunk a szomszédjainkkal kialakítani. Ugyanakkor az is biztos, hogy igazán hosszútávú megbékélés csak a kisebbségi jogok biztosítása révén történhet, s ebben a sorban a regionális beosztás kérdése az megkerülhetetlen. Ez egy demokrácia-kérdés. Ha egy közösség egy adott régióhoz akar tartozni, akkor azt gondolom, hogy annak a régióban élő közösségnek meg kell teremteni az ehhez szükséges lehetőségeket. Nem beszélve arról, hogy a romániai magyar politikum egyöntetűen, világos állásponttal rendelkezik a régióátalakítás ügyében és a magyar kormánynak immáron alkotmányos kötelessége, hogy támogassa ebben a törekvésükben a legitim erdélyi politikai szervezeteket.
R: Államtitkár úr, köszönöm szépen, hogy a rendelkezésünkre állt.
(Külügyminisztérium)