Németh Zsolt parlamenti államtitkár ausztráliai és új-zélandi útjáról 2013. március 18-án adott interjút Lánchíd Rádió Reggeli Híradójának.

Riporter: Március 12. és 23. között Ausztráliában, illetve Új-Zélandon tartózkodik. Túl vagyunk a március 15-én, eddig milyen programokon vett részt?

Németh Zsolt: Részt vettem a március 15-i ünnepségeken Új-Zélandon is, illetőleg itt Ausztráliában is. Mindkét közösség megható módon megünnepelte március 15-ét. Új-Zélandon az egyetlen jelentős magyar emlékhely a fővárosban, Wellingtonban, a millenniumi parkban található, és itt ünnepelt a magyar közösség. Mintegy nyolcvan-százan vettek részt a megemlékezésen, amely egy székely kapunak, illetőleg egy kopjafának a tövében zajlott. Szintén volt módom arra, hogy találkozzak az aucklandi magyar közösséggel. A megemlékezéseken az volt a meghatározó, hogy növekszik a magyar közösségnek a száma. A magyar nemzeti identitásnak az összetartó ereje egészen egyedülálló módon érzékelhető itt is. A magyarsághoz való kötődésnek nagyon fontos jele, hogy a honosítási igény megmutatkozik. Ugyanakkor tudjuk azt, hogy itt Ausztráliában és más központokban is, ahol magyarok élnek, 2008-ban, a szocialista kormányzat bezárta a főkonzulátusokat. Komoly igény mutatkozik ezeknek az újranyitása tekintetében. És örömmel tudtam beszámolni itt Ausztráliában, hogy a kormányzat készen áll arra, hogy újranyisson. Első lépcsőben Melbourneben egy kihelyezett konzuli irodának a létesítésében gondolkodunk. Illetőleg itt, Sydney városában is egy állandó konzullal meg kíván jelenni Magyarország. Megállapodást kötöttünk Lengyelországgal, hogy a lengyel főkonzulátus keretei között nyílik meg az állandó konzuli jelenlétnek a lehetősége – illetőleg kihelyezett konzuli nappal Új-Zélandon is. És más jelentős ausztráliai városban, mint például Brisbaneben is meg fogunk jelenni.

Riporter: Mikor nyílhatnak meg ezek a konzulátusok?

Németh Zsolt: Azon vagyunk, hogy erre sor kerüljön az elkövetkezendő hónapokban. Tehát ebben az évben mindenféleképpen megkezdik ezek a képviseleteink a működést.

Riporter: Hogyan fogadták Önöket?

Németh Zsolt: Nagyon nagy szeretettel fogadtak bennünket. Úgy vélem, hogy nemcsak arról van szó, hogy Magyarország egy lehetőséget ajánl fel a kedvezményes honosítással az itt élő magyarok számára, hanem Magyarország számára is egyedülálló lehetőséget hordoz, hogy ezekben a távoli országokban jelentős magyar közösségek, és közöttük egyébként nagyon befolyásos személyiségek is vannak. Így ez a mostani látogatás jól szolgálja ezt. Természetesen egy kicsit elhagyottnak érzik magukat, ezért van szükség arra, hogy a magyar politika jelen legyen az ő életükben.

Riporter: Mi volt a céljuk ezzel a látogatással és mit szeretnének ezzel elérni?

Németh Zsolt: Mindkét országban az ott élő magyar közösséggel való találkozás, különösen a március 15-i nemzeti ünnepre tekintettel. Illetőleg a kedvezményes honosítással és a diaszpórával való kérdéseknek az áttekintése. Valamint a kétoldalú kapcsolatainknak az elmélyítése ezekkel az országokkal, amely érinti a gazdasági, a kulturális kapcsolatokat és természetesen a nemzetközi kérdéseket összhangban azzal a globális nyitással, amely Magyarország számára egy kiemelkedő politikai prioritást képez.

Riporter: Ön a mostani látogatása során állami kitüntetéseket is átadott. Kik azok a személyek, akik ezt megkapták és miért kapták ezt a kitüntetést?

Németh Zsolt: Új-Zélandon Magyarország aucklandi tiszteletbeli konzulja kapott kitüntetést. Szabó Miklós úr mintegy húsz esztendeje végzi a legjelentősebb új-zélandi gazdasági központban a tiszteletbeli konzuli teendőit. Sydneyben Ilosvay Gusztáv úr, aki az itteni rádiót működteti. Nagyon népszerű és közmegbecsülésnek örvendő személyiség. És hasonlóképpen kitüntetést kapott Mark Richards úr, aki ausztrál, de a Transylvania nevű népzenei együttesnek a vezetője.

Riporter: Ez a mostani látogatás ez hogyan illeszkedik a kormány 2010-ben meghirdetett keleti nyitás stratégiájába. Milyen megállapodások várhatóak? Ugye említette, hogy az új-zélandi programokon már túl van. Az ausztrál programok még csak most következnek, az itt esetleg megkötendő megállapodások. Új-Zélandon mikben állapodtak meg?

Németh Zsolt: Új-Zéland az Ázsia-Európa fórum, az ASEM keretei között rendkívül nagy aktivitást mutat. Egyébként Ausztrália is. Ez az a szervezet, amelynek az a feladata, hogy Európa és Ázsia között erősítse a kapcsolatokat. Ausztráliának és Új-Zélandnak a szerepe ebben a folyamatban a katalizátor szerep. Bizonyos értelemben Ázsia, bizonyos értelemben Európa áll a közelebb ehhez a két országhoz. Nagyon jó helyzetben vannak abban a tekintetben, hogy erősítsék ezt az építkezést. Nekünk kifejezetten érdekünk, hogy erősödjenek ezek a kapcsolatok is. Az Ázsia és Európa közötti kapcsolatépítésnek pedig a kulcsintézménye az ASEM. A magyar európai uniós elnökség alatt ennek a külügyminiszteri csúcsértekezletét Magyarországon tartották, számos kezdeményezéssel éltünk a fenntartható gazdasági fejlődés érdekében, több szeminárium megrendezésére került sor, és az ősz folyamán Magyarországon fogjuk tartani az ENSZ égisze alatt a víz-csúcstalálkozót, amely szervesen illeszkedik ebbe a kapcsolatépítésbe.  Magyarország sajátos vízügyi szakértelemmel rendelkezik, és Új-Zéland is egy kiemelkedően fontos partner, hiszen a világnak az egyik legfontosabb termálvíz kincsével Új-Zéland rendelkezik, és ez komoly együttműködési lehetőségeket hordoz.

Riporter: Melyek azok a szakterületek, amelyeken Magyarország akár Ausztrália, akár Új-Zéland partnere lehet? Végül is ugye ebből már egyet ön említett, de hát számos olyan terület lehet, ahol együtt tudnak működni.

Németh Zsolt: Új-Zéland egyébként rendelkezik Magyarországon egy jelentős befektetéssel is, Várpalotán egy tetőcserép gyártó cég van, amelyet tervezi a bővítését – több milliárdos befektetésről van szó. Az energetikát szeretném még megemlíteni, az ausztrálok ezen a területen nagyon komoly szakértelemmel rendelkeznek, és érdeklődnek energetikai jellegű magyarországi befektetések iránt. De ahhoz, hogy ezek az ágazati kapcsolatok sikeresek legyenek, nagyon fontos, hogy a szerződéses kapcsolatainkat bővíteni tudjuk, hogy több érintkezési felület legyen a világnak ezzel a két országával Magyarország számára. És most itt napirenden szerepel a diákmunkára vonatkozó kétoldalú megállapodás, ami száz-száz diák számára tenné lehetővé a munkavállalást a másik országban. Az első ilyen jellegű megállapodást éppen Új-Zélanddal fogja Magyarország hamarosan megkötni. Heteken belül várható, hogy hatályba lép ez a megállapodás, és hasonló jellegű megállapodásra készülünk Ausztráliával és még néhány fontos kiemelt partnerünkkel Ázsiában. Társadalombiztosítási megállapodást kötünk, amely a nyugdíjaknak az átutalását lehetővé teszi, olyan kulturális-oktatási együttműködésre is készülünk, ami a kétoldalú diploma elismeréseket, jogosítvány elismeréseket teszi lehetővé. Hogy intenzívebbé válhassanak a kétoldalú gazdasági-kulturális kapcsolatok, alapvető megállapodások megkötése van napirenden.

Riporter: Ez a megállapodás, amit ön említett, ez 2013 májusában kezdődhet meg, de egy nagyon fontos dolog történik itt még most Ausztráliában, ugyanis beszélni fognak egy Magyarország–Ausztrália közötti közvetlen légijárat elindításáról, ami korábban volt, de most egyáltalán nincs. Ez mikor realizálódhat?

Németh Zsolt: Az, hogy a közvetlen légijárat újrainduljon, egy kérdés, a másik pedig, hogy ennek a jogi feltételeit képező légügyi megállapodás megkötésre kerüljön. A légügyi megállapodás megkötésére vonatkozó tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, az ausztrál fél megküldte a megállapodásra vonatkozó javaslatát, és hamarosan Magyarország is meg tudja küldeni a szakmai álláspontját, várható, hogy a közeljövőben megteremtődik. Különösen a nagyszámú, mintegy nyolcvan-százezres ausztráliai magyarság miatt is azt gondolom, hogy rendkívül sürgető lenne. Úgy vélem, hogy ezeknek a megállapodásoknak a megkötése nagyon jótékony hatással lehet majd Magyarország kétoldalú kapcsolataira is ezekkel az országokkal.

Mv: Németh Zsoltot, a Külügyminisztérium államtitkárát Mattyasovszky Nóra kérdezte.

(Külügyminisztérium)