Németh Zsolt parlamenti államtitkár a hírTV Magyarország élőben című műsorának adott interjút 2013. június 4-én.
Mv: Ahogy mondtam a Nemzeti Összetartozás Napjával folytatjuk. És a Parlamentből élőben kapcsoljuk Németh Zsoltot, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkárát. Jó estét kívánok államtitkár úr.
Németh Zsolt: Jó estét kívánok.
Mv: Államtitkár úr, ön szerint 2013-ban hogy lehet megélni azt az egységet, ami 93 évvel ezelőtt a Trianoni béke-diktátum aláírásával megszűnt.
Németh Zsolt: Úgy, ahogy ezt például ma este a magyar Országgyűlésben tettük. A magyar Országgyűlésben a szentegyházi filharmóniának a zenészei, illetőleg énekesei léptek fel. És egy csodálatos koncertet adtak. A magyar állam vezetői, illetőleg a diplomáciai testületnek a vezetői előtt. Úgy vélem, hogy ez, amivel el lehet magyarázni a nagyvilágnak, hogy mit jelent számunkra a Nemzeti Összetartozás Napja. Jelenti először is azt, hogy egy nagyon gazdag kultúrát hordozunk az egész Kárpát-medencében. Erdélyben ugyanúgy, mint Kárpátalján és Délvidéken ugyanúgy, mint a Felvidéken. Ezt hívják Európában ma a kulturális sokszínűségnek. Ennek a kulturális sokszínűségnek a védelme az egyik nagyon fontos célkitűzésünk. Erről szól a magyar Nemzeti Összetartozás Napja. A másik, hogy szeretnénk, hogy ha ezeknek a gyerekeknek a felnőttkora ugyanúgy telne, mint ahogy a mostani életük. Tehát, hogy meg tudják őrizni az identitásukat, a szülőföldön tudnak gyarapodni. És biztosítani tudjuk és elő tudjuk segíteni, hogy magyarként megmaradhassanak. Úgy gondolom, hogy ez a Szentegyházi Filharmónia és a magyar este és a Nemzeti Összetartozás Napjának a kapcsolata.
Mv: Államtitkár úr, a Benes-dekrétumok ügye, szigorúan jogi alapon, de úgy tűnik, az európai politika napirendjén sikerült ezt tartani. Ez elképzelhető a Trianoni béke-diktátummal kapcsolatban?
Németh Zsolt: Úgy gondolom, hogy amit nekünk a Trianon összefüggésében mindenféleképpen tudatosítani kell, hogy mi nem területről beszélünk, hanem határon túli magyar közösségekről. Emberekről beszélünk. És ezeknek az embereknek a jogainak a biztosítása a legfontosabb célkitűzése a magyar diplomáciának, a magyar nemzetpolitikának. Az elkövetkezendő időben, tehát azért kell dolgoznunk, hogy mind az európai politikában sikerüljön megteremteni megfelelő feltételeket ahhoz, hogy a kulturális sokszínűséget, a kollektív jogokat, az autonómiát fokozatosan elfogadják. Fontos, hogy a közvetlen kapcsolattartásunkban elő tudjuk segíteni a határon túli magyarok megmaradását, mint amit mondjuk az erdélyi vagy éppen a kárpátaljai egyetemmel kötött szerződés bizonyít, amit a közelmúltban a miniszterelnök úr írt alá Beregszászban, illetőleg Marosvásárhelyen. És természetesen az is nagyon fontos, hogy a szomszédos országokkal olyan együttműködést tudjunk kialakítani, hogy otthon érezzék magukat a határon túli magyarok a szomszédos országokban, és gyarapodjanak a jogaik. Gyarapodjanak mind szellemiekben, mind pedig anyagiakban.
Mv: Államtitkár úr, köszönjük szépen, hogy itt volt velünk.
(Külügyminisztérium)