Németh Zsolt parlamenti államtitkár a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsor 2013. április 24-i adásában a tervezett külképviselet nyitásokról beszélt.
Mv: Magyar konzuli irodát szándékszik nyitni Marosvásárhelyen, Nagyváradon és Melbourne-ben a magyar kormány, Eszéken, Torontóban és Krakkóban pedig főkonzulátust. A bejelentést mai sajtótájékoztatóján részletező Németh Zsolt külügyi államtitkár kifejtette, hogy egy erős Közép-Európa építéséhez szükség van a szállítási, az energetikai és a távközlési infrastruktúra mellett a diplomáciai infrastruktúrára is. A célokról és a határidőkről készítettem interjút Németh Zsolttal.
Németh Zsolt: A kormány eldöntötte, hogy hat külképviseletet újranyit, ennek a hátterében pedig az döntés húzódott meg, hogy 2009-ben a szocialista kormány bezárt 12 külképviseletet, már akkor szűklátókörűséggel illettük ezt a döntést, és az elmúlt időszak ezt bizonyította. A nemzeti érdekérvényesítéshez kellenek külképviseletek és ebbe a csomagba tartozik most az, hogy Torontót, Sydney-t, Krakkót és Eszéket újranyitjuk, úgy gondoljuk, hogy szükség van két további romániai külképviseletnek a megnyitására is. A már létező kolozsvári, illetőleg csíkszeredai főkonzulátusainknak a kihelyezett konzuli irodájaként jönne létre Nagyváradon, illetőleg Marosvásárhelyen egy-egy képviselet. Marosvásárhely már eddig is az egyik kulcsfontosságú gazdasági központja volt Erdélynek, Közép-Erdélynek, mint ahogy Nagyváradnak a határ menti kapcsolatépítésben lehet kiemelkedően nagy jelentősége. Akkor, amikor gazdaságról beszélünk, sokszor hajlamosak vagyunk elfelejteni azt, hogy Magyarországnak a második legnagyobb exportpiaca immáron Románia. Természetesen arról se feledkezzünk el, hogy ennek a két városnak a magyar nemzetpolitika szempontjából is van jelentősége, hiszen ötven-hatvanezres magyar közösségek lakják ezeket a városokat.
Mv: Voltak eddig is kihelyezett konzuli napok. Ezt szeretnék állandósítani?
Németh Zsolt: Erdély több mint százezer négyzetkilométer, hát Magyarország 93 ezer négyzetkilométer, tehát az Erdélyben működő két magyar főkonzulátusnak bejárni konzuli fogadónapoknak a céljából ezt az óriási területet meglehetősen komoly kihívást jelent, megteszik, de kihívást jelent, és minden bizonnyal ebben is a két új konzuli iroda némi könnyebbséget jelenthet.
Mv: Mikor érhet véget ennek az egyeztetése, hiszen a csíkszeredai főkonzulátus megnyitása hosszú-hosszú ideig tartott és ugyan úgy elhúzódott a sepsiszentgyörgyi kulturális intézetnek a megnyitása.
Németh Zsolt: Ma már a kétoldalú kapcsolataink lehetővé teszik, hogy nagyon gyorsan, gördülékenyen folyjon ez. Mi a nemzetközi jognak a teljes tiszteletben tartásával és folyamatos konzultációval kívánunk ennek a problémának a megoldása érdekében előrehaladni, már eddig is informális egyeztetéseket folytattunk és megtörténik a mai napon a hivatalos jegyzék átadása is, tehát bízunk abban, hogy a lehető legrövidebb időn belül sor kerülhet ennek a két kihelyezett konzuli irodának a megnyitására.
Mv: Kanadában több mint háromszázezer magyar gyökerű ember él, Ausztráliában mintegy százezer. Ezek a konzulátusok az egyszerűsített honosítási eljárást is segítik, hiszen látjuk, hogy elég nagy az igény a diaszpóra magyarsága részéről a magyar állampolgárság iránt.
Németh Zsolt: Így van, de azt se felejtsük el, hogy ez a két város a gazdasági fővárosa Ausztráliának, illetőleg Kanadának, és a kétoldalú gazdasági kapcsolatok amikor egy G20, illetőleg egy G8 tagállamról beszélünk, egyáltalán nem elhanyagolható jelentőségű. A magyarságnak is adott esetben nagyon komoly gazdasági jelentősége és szerepe van ezekben a városokban, és aztán a kultúráról, az oktatási kapcsolatokról akkor még nem is beszéltünk.
Mv: Mikor nyílik?
Németh Zsolt: Előreláthatólag szeptember 1-jével ezt a melbournei, illetőleg torontói képviseletünket meg tudjuk nyitni.
Mv: És egy mondatot kérek szépen a horvátországi magyarságnak az eszéki konzulátus megnyitásáról.
Németh Zsolt: Igen, Eszéken is volt már főkonzulátusunk, ezt 2002 januárjában nyitottuk meg és nagyon sajnálatos, hogy a szocialista kormány ezt is bezárta. Ennek a megnyitása pedig még hamarabb megtörténhet, hiszen az előkészítés már a végső stádiumában van. De azt se feledjük el, hogy Eszék amellett, hogy a Baranyai magyarság számára egy viszonyítási pont, Magyar Tanszék működik az eszéki egyetemen. A határ menti kapcsolatépítésben fontos szerepet játszhat, immáron az új, európai uniós Horvátország és Magyarország kapcsolatrendszerében ez a főkonzulátus.
Mv: Németh Zsolt külügyi államtitkárt hallottuk.
(Külügyminisztérium)