Németh Zsolt államtitkár a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsor 2013. május 16-i adásában szólt Esterházy Jánosról, azt követően, hogy a főváros XII. kerületében, a Gesztenyés kertben felavatták a szlovákiai politikus szobrát, illetve Áder János köztársasági elnök kitüntette a mártír gróf lányát, Alice-t.

Műsorvezető: Gróf Esterházy Alice-t, a mártír politikus lányát hallottuk, akit az előtte felszólaló Áder János a Magyar Érdemrend középkeresztjével tüntetett ki. A szoboravató ünnepségen Cservenka Judit néhány, az Esterházy életművet jól ismerő közéleti embert is megszólaltatott, elsőként Németh Zsoltot, a laudációt tartó külügyi államtitkárt.

Riporter: Államtitkár úr, a hősségről szólt Esterházy Alice grófnő méltatásában.

Németh Zsolt: Esterházy Jánosnak a szerepe a 20. századi magyar történelemben nem lenne olyan egyértelmű és olyan világos, hogyha az elmúlt évtizedekben Esterházy Alice nem tett volna meg mindent Esterházy János emlékének az ápolásáért. Ez nem azt jelenti, hogy ma már helyén lenne, hiszen a 20. századi történelem egyik legnagyobb alakja, legnagyobb közéleti személyisége. Egy szent politikus, egy politikusszent volt, és ezt a helyet, hogy széles körben ismertté váljon, még további erőfeszítésekkel tudjuk csak elérni, de hogy itt tartunk, az nagyon jelentős, részben Esterházy Alice-nak köszönhető.

Riporter: Az erőfeszítések útjában egyetlen nagy akadály áll.

Németh Zsolt: Igen, Esterházy János rehabilitálására még nem került sor, egyelőre őt háborús bűnösként tartják nyilván Szlovákiában. Esterházynak a sorsa, hiszen félig lengyel volt, cseh börtönben halt meg, és Szlovákiában élte az életét, a szlovák parlamentnek a tagja volt, tudatosan választotta a Szlovákiában való életet. A közép-európai népek összetartozásának nagyon fontos tényezője, és nem fogjuk tudni a közép-európai összetartozás tudatot megerősíteni, hogyha olyan emberek, mint mondjuk Esterházy Jánosnak az életműve nem kerül a helyére.

 

(Külügyminisztérium)