Németh Zsolt a HírTV – Magyarország élőben című műsorában beszélt az északkeleti szomszédunknál kialakult helyzetről 2014. február 20-án.
Mv: Az északkeleti szomszédunknál kialakult helyzetről ma rendkívüli sajtótájékoztatót tartott a Külügyminisztérium is. Németh Zsolt, a tárca államtitkára már itt van velem a stúdióban, vele folytatjuk. Németh Zsolt külügyi államtitkár, köszöntöm a stúdióban, jó estét kívánok!
Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok!
Mv: Ugye holnap, csütörtökön az EU külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak a kialakult ukrajnai konfliktus megoldására. Ön vesz részt ezen az ülésen a magyar kormány képviseletében. De Kaleta Gábor külügyi szóvivő ma már tartott egy sajtótájékoztatót, amin körvonalazta a magyar kormány álláspontját, mégpedig azt ugye, hogy az ukrán konfliktus rendezésében kulcsszerepe van az ukrán kormánynak, és hogy a nemzetközi közösségnek, hogyha kell, akkor szankciókkal kell rákényszeríteni a jelenlegi vezetést arra, hogy rendezze a konfliktust. Milyen szankciókra gondolnak pontosan, miről lesz szó a holnapi tanácskozáson?
Németh Zsolt: Valóban, a holnapi napra Catherine Ashton összehívta a külügyi tanácsülését, a KÜT ülését délután 2 órára. Előtte 1 órától a visegrádi körben fogunk egyeztetést tartani. Alapvetően a magyar álláspontnak három központi eleme van, amit képviselnem kell majd ezen a tárgyaláson. Először is az erőszak eszkalációjának a megállítása minden további gondolkodásnak az előfeltétele. Legyen szó kormányzati, vagy éppen ellenzéki erőszakról. Láthatjuk ezeket a drámai adatokat, 26 halálos áldozat, több száz, nyolcszáz, ezer sérült. És nem tudjuk, hogy mivel fog majd az éjszaka folytatódni. Egyik pillanatról a másikra változhat a helyzet. Tehát az erőszak eszkalációjának a megállítása az elsődleges feladat, célkitűzés. A második fontos cél az, hogy végre kezdődjenek el a politikai egyeztetések. Tárgyalni, tárgyalni, tárgyalni. Lenin után szabadon, amit most itt úgy gondolom, hogy Kijev irányába meg kell fogalmaznom. Az elmúlt három hónapban – ez mindenféleképpen az elnöknek, illetőleg a kormányzatnak az elsődleges felelőssége – hogy nem találták meg a politikai megegyezésnek a lehetőségét.
Mv: Sőt, hát ugye a legutóbbi hírek arról szólnak, hogy távolodnak az álláspontok. Mi a harmadik?
Németh Zsolt: A harmadik pedig, hogy milyen szerepet tud a nemzetközi közösség ebben az egész folyamatban vállalni, az Európai Unió maga milyen szerepet tud vállalni. Úgy gondolom, hogy itt az erőszakmentes, illetőleg a békés tárgyalásos kibontakozásnak, a politikai megoldásnak az érdekében elkerülhetetlenné váltak ezek a bizonyos szankciók. A szankciók azok jelenthetnek embargót, bizonyos értelemben az erőszakos fellépésnek az eszközeit embargó alá lehet, és kell venni. Jelentheti a bizonyos személyeknek a vagyonának a befagyasztását, illetőleg a mozgásának a korlátozását. Ezeket kiemelt kérdésként fogja majd megvitatni. Fontos kérdés, hogy kire fog, kikre fog kiterjedni majd ez a szankciós rezsim. De hiba lenne, hogyha az Európai Unió megelégedne ezzel, hiszen úgy gondolom, hogy már eddig is felelőssége van a Nyugatnak abban, hogy nem nyúlt kellően a zsebébe. Szemben mondjuk az oroszokkal, akik a zsebükbe nyúltak. Tehát itt elkerülhetetlen, hogy előbb utóbb egy nagy arányú segélycsomagnak az összeállítására sor kerüljön. Illetőleg hát a legnagyobb kérdés, amiről ez az egész tüntetés szól, hogy tud-e az Európai Unió egy hiteles európai perspektívát nyitni Európa előtt. Innen indultunk november végén, jó lett volna, hogyha akkor összejön. Akkor talán ez a 25 ember, aki meghalt az elmúlt 24 órában, élne.
Mv: De ugye az orosz állam 15 milliárd eurót ajánlott föl Ukrajnának segítségképpen. Reális az, hogy mondjuk az Európai Közösség egy ennél magasabb összeggel megtámogassa Ukrajnát? Elképzelhetőnek tartja?
Németh Zsolt: Azt gondolom, hogy nincsen más választás, hogyha azt gondoljuk, hogy egy szuverén, független, erős Ukrajna egy világos európai perspektívával, európai integrációs jövővel a geopolitikai megközelítésünknek, az euroatlanti biztonsági architektúrának egy fontos része. Hogyha akarjuk azt, hogy Ukrajna legyen, akkor kell legyen erre a nyugatnak pénze.
Mv: Említette a visegrádi négyeket is. A legutóbbi közös tanácskozás után Orbán Viktor bejelentette, hogy operatív törzs felállítását kezdeményezi. Milyen intézkedéseket foganatosítottak, foganatosítottak-e egyáltalán már az operatív törzs kapcsán? Mire és hogyan készül fel a magyar fél az ukrán konfliktus kapcsán?
Németh Zsolt: Ez az operatív törzs, ez mindenfajta gyakorlati problémára fölkészült, különösen itt a menekülthullám kockázatát nem lehet kizárni.
Mv: Mekkora menekülthullámra számítanak?
Németh Zsolt: Illetőleg mindenfajta szociális, egészségügyi ellátás. Éppen itt Szócska Miklós államtitkár úr tájékoztatott arról, hogy az egészségügyi kormányzat készen áll arra, hogy ha szükséges, akkor rendelkezésre álljon, de egyelőre jelenleg semmilyen konkrét veszélye nincsen sem a menekülthullámnak, sem annak, hogy valamilyen módon Kárpátaljára megérkezzen ez az erőszakos problémaegyüttes. Tehát jelenleg úgy tűnik, hogy Ukrajnában nagyon sok irányában érzékelhető a probléma, de közvetlenül a magyarságot, illetőleg Magyarországot nem érinti.
Mv: A hírek szerint 170 ezer főt tudnánk befogadni. Ez meg tudja erősíteni?
Németh Zsolt: Nézze, nyilvánvalóan most itt lehet mindenféle számokkal dobálózni, nem tartom most ezt, a jelenlegi helyzetben indokoltnak. Ne érkezzünk el ide. Egyelőre van esélyünk, hogy nem fogunk elérkezni ide.
Mv: Ugye Angela Merkel kedden – a hírek szerint – megpróbálta felvenni a kapcsolatot az ukrán vezetéssel, az elnökkel, de ez nem jött össze neki, nem sikerült. A magyar külügynek van-e közvetlen kapcsolata, valamilyen forródrót, amin hiteles információkat kap az ukrán vezetéstől? Akár az elnökkel tartja-e a külügy a kapcsolatot?
Németh Zsolt: Nézze, mind az ellenzéki erőkkel, mind a kormányerőkkel a magyar Külügyminisztérium, a magyar diplomácia tartja a kapcsolatot. Éppen a mai délután folyamán találkozott a kijevi magyar nagykövetünk egy körben az ukrán külügyminiszterrel, alapos tájékoztatást kapott, tehát természetes, hogy csak közvetlen, ellenőrzött információkból dolgozunk.
Mv: Ön most jelezte, hogy arra számít, legalábbis ezt diagnosztizálja, hogy a kárpátaljai magyar kisebbséget nem éri majd el a konfliktus, és rendeződik a helyzet. De ugye ahogy a korábbi beszélgetésben már szó volt róla, Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség vezetője a támogatásáról biztosította a jelenlegi kormányt a kárpátaljai magyarok nevében. Mennyire tekinti szerencsésnek ezt az állásfoglalást vagy felszólalást?
Németh Zsolt: Hát én sem tartom szerencsésnek, egyetértek ebben a kérdésben az előttem szóló Kovács Miklóssal, a KMKSZ elnökével. Magyarország nem a kormányoldallal vagy az ellenzékkel kell legyen ebben a jelenlegi helyzetben, hanem a békés megoldással, a tárgyalásos, demokratikus kibontakozással és az európai perspektívával. A kárpátaljai magyarság számára ezek azok, amelyek garanciát jelenthetnek arra, hogy a jövője, az nem kerül veszélybe.
Mv: Államtitkár úr, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat.
Németh Zsolt: Én is köszönöm.
(Külügyminisztérium)