Németh Zsolt államtitkár válaszolt L. Simon László képviselő „Milyen megoldást kínál a kormány a Kárpátaljai Területi Állami Levéltár beregszászi részlegében található, a magyar történelem szempontjából rendkívül fontos iratok megóvásáért?” című azonnali kérdésére az Országgyűlés 2013. április 22-i ülésnapján.

Elnök: Tisztelt Országgyűlés! L. Simon László, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külügyminiszternek: „Milyen megoldást kínál a kormány a Kárpátaljai Területi Állami Levéltár beregszászi részlegében található, a magyar történelem szempontjából rendkívül fontos iratok megóvásáért?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Németh Zsolt államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

L. Simon László (Fidesz): Köszönöm szépen. Megtisztel, ha államtitkár úr válaszol a kérdésre.

Elnök: Öné a szó, képviselő úr.

L. Simon László (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A címben említett Kárpátaljai Területi Állami Levéltár, amely Beregszászon található, illetve annak magyar anyagokat tartalmazó részlege Beregszászon található, az az ukrán államnak a levéltára, viszont a magyar történelem szempontjából valóban rendkívül fontos iratanyagot őriz. Ez a levéltár 1391 óta datált iratokat tartalmaz, a legfontosabb királyi okleveleket, amelyek a térséggel kapcsolatosak. Az első oklevél egyébként Zsigmond király 1391-ből származó oltalmi levele, számos magyar királynak az oklevelét, fejedelmi okleveleket, középkori pápai bullákat és egyéb számos fontos dokumentumot tartalmaz ez a levéltár. Magyar, latin és német nyelvű iratanyagokat, amelyek 1919-ig szinte száz százalékban a magyar történelemhez és a magyar államisághoz kapcsolódó iratok.

Ez a levéltár ma rettenetes állapotban van, a levéltári anyagokat 1953 óta az egykori beregszászi királyi törvényszéki fogház épületében őrzik. A fogházból kialakított levéltárban jelen pillanatban elképesztő és egyben szomorú állapotok uralkodnak, látszik, hogy a régi cellák és a régi cellákhoz vezető szűk folyosók lettek átalakítva levéltárrá, teljesen alkalmatlan az épület jelenlegi formájában az iratanyag tárolására. Az iratok egy része a tavalyi beázások miatt súlyos gombásodásnak indult, az értékes kataszteri térképgyűjteményre nem olyan régen rászakadt a mennyezet, ezeket a fontos, egyébként szintén a magyar történelem szempontjából meghatározó jelentőségű iratokat jelenleg az épület dohos, nedves lépcsőházában őrzik.

A Külügyminisztérium korábban elkülönített anyagi forrást az iratok digitalizálására, hosszú évek óta ezen a területen nem történt semmi. Az én április 4-i látogatásom során tárgyalásokat folytattam az intézmény megbízott igazgatójával, és úgy látszik, hogy az ukrán fél nyitott az együttműködésre. Kérem, hogy a minisztérium is mindent tegyen meg az iratanyag megmentése érdekében.

Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát.

Elnök: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Németh Zsolt államtitkár úrnak.

Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen, hogy felhívta erre a nagyon fontos ügyre a figyelmet képviselő úr, és hogy személyesen is ellátogatott a beregszászi levéltárba. Magyarország és Ukrajna között folyamatosak az érintkezések, és szerepel a legfelsőbb szintű egyeztetéseinknek a napirendjén is a probléma. Hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök éppen a héten látogat Beregszászba, hogy egy stratégiai megállapodást írjon alá a II. Rákóczi Ferenc Főiskola tárgyában. Úgy gondolom, hogy ez kiváló alkalom lesz arra, hogy miniszterelnöki szinten is a levéltár kérdése napirendre kerüljön. Illetőleg a magyarországi levéltárak és a beregszászi levéltár között is folyamatos az együttműködés. Mind a nyíregyházi, mind a budapesti levéltárak együttműködése megfelelő.

Való igaz, a beregszászi levéltár egy felbecsülhetetlen érték, ugyanakkor fontos, hogy egyelőre úgy tűnik, hogy jóvátehetetlen károsodás nem érte, annak ellenére, hogy rendkívül rossz körülmények közepette vannak ezek az iratok. Vannak jó hírek is. A Budapesti Levéltár elkészítette a levéltári fondoknak a beazonosítását, és 300 példányban már nyilvánosságra is került ez az összegzés. Szintén jó hír az, hogy a Külügyminisztérium a nemzetközi fejlesztési keretéből 21 millió forintot el tudott különíteni arra, hogy digitalizációt célzó berendezést adományozzon a beregszászi levéltárnak, és ez párosulni fog a fertőtlenítés folyamatával is, ami a gombásodás miatt nagyon fontos. Ugyanakkor tartós megoldást valóban csak hosszú távon egy több száz milliós beruházás keretében az épület átalakítása, illetőleg renoválása jelenthet.

Ennek érdekében, tisztelt elnök úr, úgy gondolom, hogy kezdeményeznünk kell egy kormányzati megállapodásnak az előkészítését, amely rögzíti Ukrajna feladatait, illetőleg Magyarország esetleges hozzájárulását. Ennek a megállapodásnak az előkészítése érdekében pedig egy tárcaközi egyeztetésre van szükség a közeli jövőben.

Kérem válaszom elfogadását.

Elnök: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszadás illeti meg L. Simon László képviselő urat. Öné a szó.

L. Simon László (Fidesz): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megnyugtató, hogy a kormány foglalkozik a kérdéssel, remélem, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma együtt fog működni a Külügyminisztériummal a helyzet kezelése érdekében.

Az, hogy miniszterelnök úr a hétvégén Kárpátaljára, illetve Beregszászra látogat, ez nagyon fontos, és minthogy a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát is meg fogja látogatni, ez azért is lényeges a mi szempontunkból vagy az ügy szempontjából, mert a főiskola patinás épülete a börtönépület, azaz a levéltári épület közvetlen szomszédságában található. A két intézmény együttműködése is garancia lehet arra, hogy tényleg tartósan megoldjuk az iratanyagnak a megvédését vagy tárolási problémáit, mert ez stratégiai jelentőségű.

Úgyhogy én köszönöm szépen államtitkár úrnak a válaszát. Remélem, hogy egy év múlva már arról tudunk beszámolni, hogy megnyugtató körülmények között tárolják az iratanyagot, és megkezdődött a digitalizálás is.

(Külügyminisztérium)