Magyarország Ukrajna területi épségének, integritásának és szuverenitásának a megsértéseként értékeli azt, ami a Krím félszigeten történt – jelentette ki Németh Zsolt államtitkár az M1 Ma reggel című műsorában 2014. március 3-án.

Mv: Ukrán–orosz konfliktussal folytatjuk. Itt van velünk Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Jó reggelt kívánok államtitkár úr.

Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Jó reggelt kívánok.

Mv: Kezdjük a legfontosabbal. A hétvégén ugye fölröppent a hír, hogy általános mozgósítás van Ukrajnában, ennek hatására Apáti István jobbikos országgyűlési képviselő nyilatkozta ezt a Fidesznek, ezres nagyságrendben jöttek át a határon 18-45 év közötti kárpátaljai magyar férfiak.  Igaz ez, tapasztalták?

Németh Zsolt: Nem igaz, hogy ezres nagyságrendben jöttek volna át. De valóban egy kacsa fölröppent a nagyszőlősi járásban, és onnan több száz fiatal elindult. De azt gondolom, hogy most itt fontos világossá tenni, hogy nincs általános mozgósítás sem Ukrajnában, Kárpátalján meg különösen nem. Tehát semmi fajta pániknak semmiféle indoka nincsen.

Mv: Ugyanakkor azt tudjuk, hogy viszont a hadsereget azt mozgósították. Tehát riadókészültségben van ukrán hadsereg.

Németh Zsolt: Nem mozgósították, hanem készenlétbe helyezték, és ezek ilyen katonai fogalmak, ezekkel jó vigyáznunk. Tehát nincsen a magyar embereknek, akik ukrán állampolgárok, félnivalójuk attól, hogy besorozzák őket.

Mv: Abban az esetben, hogyha bármi krach előfordul, bármilyen probléma előáll, fölkészült-e a magyar állam arra, hogy fogadja az Ukrajnából érkező menekülteket?

Németh Zsolt: Természetesen létrejött a belügyminiszternek a vezetésével az az operatív törzs, amelyik felkészült minden eshetőségre, a menekülthullámra, az egészségügyi segítségnyújtásra, tehát készen állunk bármilyen forgatókönyvre.

Mv: Az ellenzéknek az utóbbi napokban az egyik legfontosabb kritikája a magyar külügy és a magyar kormányzat ellen az, hogy nem foglal elég határozott állást, sőt egyáltalán nem foglal állást az Ukrajnában kialakult helyzettel kapcsolatban.

Németh Zsolt: Hát először is azt kell tisztázni, hogy a magyar kormánynak az álláspontja az, amit a magyar külügyminiszter mond. A magyar külügyminiszter pedig minden nap többször állást foglalt az elmúlt napokban, sőt minden nap kiadtunk egy közleményt is. Naponta több közleményt valóban nem adunk ki, de a legutolsó közleményben is egyértelművé tette Magyarország, hogy Ukrajna területi épségének, integritásának és szuverenitásának a megsértéseként értékeljük azt, ami Oroszországban, illetőleg a Krím félszigeten történt. Jelenleg ez az alapkérdés. Egyes nemzetközi tényezők elismerik, hogy megsértették Ukrajnának a területi épségét, Oroszországgal az élen pedig más országok nem ismerik el. Magyarország egyértelműen ezen az állásponton van, és ezen az alapon szólítja föl Oroszországot, hogy tartózkodjon ettől a magatartástól, illetőleg térjen vissza a nemzetközi jog által szabályozott keretek közé.

Mv: Mi várható az európai uniós külügyminiszterek ma délutáni csúcsától?

Németh Zsolt: Alapvetően ez az egyik alapvető kérdés, hogy állást fog foglalni ebben az ügyben, hogy most itt Ukrajnának a területi integritását megsértette vagy nem sértette meg Oroszország. Azt gondolom, hogy egyértelműen állást fog foglalni és el fogja ítélni ezt a lépést.

Mv: Bocsánat államtitkár úr, de egyáltalán fölmerülhet az a gondolat, hogy nem sértette meg Ukrajna területi integritását Oroszország, amikor a Krím félszigeten, igaz, hogy jelzés nélkül, egyértelműen úgy tűnik, hogy orosz egyenruhás katonák vannak?

Németh Zsolt: Nézze, hogyha Oroszországnak ez az álláspontja, hogy nem sértette meg, hanem ő tiszteletben tartja Ukrajna területi szuverenitását, és ő mást nem csinál, csak az orosz állampolgároknak az érdekében ideiglenesen megvédi a humanitárius érdekeiket, márpedig ezt mondja Oroszország, akkor ezzel az állásponttal azt gondolom, hogy egyértelműen foglalkozni kell. De visszatérve az Európai Unióra, én azt hiszem, hogy nekünk az az alapvető érdekünk, hogy megtaláljuk azt a mechanizmust, amin keresztül ezt a jelenlegi válságot kezelni lehet. Itt fontos szerepe lehet az Európai Uniónak. Van egy úgynevezett budapesti memorandum mellesleg, amire föl szeretném hívni a figyelmet. 1994-ben, amikor csatlakozott az atomsorompó egyezményhez Ukrajna, akkor Amerika, Nagy-Britannia és Oroszország vállalta azt, hogy biztosítja Ukrajnának a területi épségét.

Mv: Abban az esetben, hogyha atomtámadás éri – ezt azért tegyük hozzá.

Németh Zsolt: Biztosítja általában a területi épségét. Én azt hiszem, hogy ez most mindenféleképpen egy olyan lehetséges mechanizmus, amire minekünk különösen, mivel budapesti memorandum van, föl kell hívni a figyelmünket. Hasonlóképpen a magyar elkötelezett szerepvállalásnak azt gondolom, hogy oka lehet az, hogy mi valami hasonlót átéltünk 1956-ban, és nem véletlen, hogy 1968-ban a csehek illetőleg a szlovákok illetőleg a 81-es lengyel élményekkel együtt élő lengyel politika is nagyon határozott szolidaritásáról biztosította Ukrajnát. Továbbá az is nagyon fontos, hogy Ukrajna ne dőljön be semmiféle provokációnak. És azt gondolom, hogy elismerés illeti az ukrán politikát az elmúlt napokban a visszafogott magatartásáért. És harmadsorban pedig az Európai Uniónak fontos feladatat az, hogy segítse azt az átalakulási folyamatot, ami megkezdődött Ukrajnában. Ennek van egy nagyon fontos gazdasági dimenziója. Napokon belül az ukrán gazdaság összeomolhat, tehát az Európai Uniónak nagyon határozottan kell segítenie Ukrajnát, hogy a gazdasági válságot elkerülje, illetőleg segíteni kell azt, hogy a demokratikus legitimitást a választásokon sikeresen el tudja nyerni az új ukrán hatalom.

Mv: Itt elsősorban eddig az Európai Unióról beszéltünk, de hát nyilvánvalóan feladata van ebben az ügyben a NATO-nak, feladata van az Egyesült Államoknak. Mi történik akkor, hogyha valamelyik adrenalintól túlfűtött orosz vagy ukrán katona kezében elsül egy fegyver? Az hihetetlen eszkalációját okozhatja ezeknek a dolgoknak. Nagyon feszült a helyzet.

Németh Zsolt: Valóban. Az elmúlt napokban egy nagyon fontos eredmény volt, hogy az európai uniós külügyminisztereknek a közvetítésével és mellesleg Oroszországnak a közvetítésével sikerült az erőszakot leállítani. Az erőszaknak az újra indulása az valóban egy rendkívül kockázatos fejlemény lenne, ezért ahogy itt utalt is rá, a különféle nemzetközi szervezetek közötti összhang megteremtése egy kiemelkedően fontos feladat. Még az ENSZ-t is megemlíteném. Tehát az ENDSZ, az EBESZ, az Európa Tanács, az Európai Unió és a NATO közötti összhang, valamint a nagyhatalmaknak a hovatartása. Itt ugye G7-ek egyértelműen kinyilvánították a közelmúltban...

Mv: Bocsánat, ez elég fenyegetés Putyin elnöknek, hogy a G7-eket említett, de hát ezek a G8-ak, hogy a G8-akból kizárhatják Oroszországot?

Németh Zsolt: Azt gondolom, hogy ezek mind rendkívül fontos fenyegetések, hiszen az oroszok számára egy komoly diplomáciai siker volt, hogy a G7-ekből G8-ak lettek és felfüggesztették a következő csúcstalálkozót, amit egyébként Szocsiban tartanának a részvételi előkészületeket. Tehát azt gondolom, hogy ezek a nagyon határozott diplomáciai üzenetek, ezek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy sikerüljön mederben tartani a folyamatokat.

Mv: Államtitkár úr, köszönöm szépen. Hát kíváncsian és reménykedve várjuk, hogy nem történik semmi komoly probléma Ukrajnában.

Németh Zsolt: Úgy legyen.

Mv: Köszönöm, hogy eljött.

(Külügyminisztérium)