Németh Zsolt az M1 Az Este című műsorában beszélt az ukrán válság kapcsán a magyarországi vonatkozásokról, Oroszország, Európa és a NATO viszonyáról.

Mv: Az Este vendége Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Jó estét kívánok!

Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok!

Mv: Köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat. Mit tud tenni az Európai Unió, mit tud tenni a NATO? Ugye Lengyelország ismét, másodszor is találkozóra hívta a tanácskozó testületet.

Németh Zsolt: Az Európai Unió, illetőleg a NATO a jelenlegi helyzetben világossá tudja tenni, hogy hogyan értékeli a helyzetet, és megoldási javaslatokkal tud szolgálni. Az Európai Külügyi Tanács a mai délután elfogadott egy nagyon világos állásfoglalást, katonai agressziónak minősítette Oroszország támadását Ukrajna ellen. Ez ugye szöges ellentétben áll azzal az állítással, amit itt most az előbb hallhattunk orosz az orosz külügyminiszter részéről, aki ezt cáfolta. De úgy gondolom, hogy az orosz külügyminiszternek a szavait azonban érdemes komolyan vennünk, amikor arról beszél, hogy meg kell védeni a külföldön élő, külhonban élő honfitársakat, nemzettársakat. Mi is ezt tesszük. Tehát amikor Magyarország Ukrajnával foglalkozik, akkor mi azt mondjuk, hogy fontosnak tartjuk, hogy a kárpátaljai magyarok, illetőleg a határ mentén élő magyarok, azok biztonságban érzik magukat, ahogy ezt ma a miniszterelnök világossá tette. Ugyanakkor én azt gondolom, hogy nem lehet ezzel magyarázni a katonai agressziót. Számtalan eszköze van annak, hogy megvédjük a külföldi honfitársainkat. Mi ezen dolgozunk, és nem vagyunk eredménytelenek, hiszen az elmúlt napokban is a nyelvtörvény ügyében például látványos eredményt tudtunk Ukrajna vonatkozásában elérni.

Mv: Ön személy szerint tart attól, hogy összeütközések, vagy fegyveres konfliktussá fajul a helyzet a Krímben?

Németh Zsolt: Jelenleg megszállták Krímet, tehát Krím, hogy immáron egy olyan terület, ahol nem lehet arra számítani, hogy fegyveres összetűzés legyen. Ugyanakkor tudnunk kell azt, hogy a katonai kockázat az megvan, és ezért nagyon határozottan azt kell elvárjuk Oroszországtól, hogy a katonai agressziót szüntesse be, és hogy térjen vissza a tárgyalóasztalokhoz, hiszen a tárgyalóasztaltól állt föl. Oroszország képviselője jelen volt, amikor a három európai uniós külügyminiszter megállapodott Kijevben az erőszaknak a beszüntetéséről. Kezdjen tárgyalásokat az ukrán kormánnyal. Egyelőre erre nem hajlandó Oroszország, nem hajlandó párbeszédbe bocsátkozni a jelenlegi ukrán hatalommal. Nem ismeri el a legitimitását sem a jelenlegi ukrán hatalomnak, és kezdjen párbeszédet a nemzetközi tényezőkkel. EBESZ, Európai Unió, NATO, és az ENSZ is természetesen ebbe a körbe tartozik.

Mv: Van-e dolga ebben az ügyben a kelet-európai országoknak, vagy a visegrádi országoknak? Ugye érdekes az eszkalációja a folyamatnak, mert az észtek, tehát a Baltikumban is komoly aggodalmat váltott ki az orosz lépés. Az észtek odáig mentek, hogy azt mondják, hogy ez nem csak a Krímről szól, és nem csak Kelet-Ukrajnáról szól, ez arról szól, hogy Oroszország mindazokra az egykor hozzá tartozó területekre igényt tart ezek szerint, amelyek elszakadtak tőle.

Németh Zsolt: Én azt hiszem, hogy amit az észtek mondanak, és látható volt az elmúlt napokban, a lengyel, a cseh határozott megnyilvánulás is, mi is világossá tettük, hogy bennünk is él az '56-os párhuzam, amikor Magyarország ellen alkalmazott a Szovjetunió katonai agressziót. Az '56-os, '68-as, '81-es élmények a közép- és kelet-európai országokban természetszerűen fölélednek, és ezért is fakadhat az az erős szolidaritás ezekből a társadalmakból, amit most megtapasztalhatunk. Ugyanakkor én azt hiszem, hogy immáron nem Ukrajnáról és nem Krímről szól elsősorban ez a konfliktus, hanem egyre inkább Oroszországról. Oroszország és Amerika, Oroszország és Kína, Oroszország és Európa, és a NATO viszonyáról. És én azt gondolom, hogy e tekintetben mindenféleképpen egy új fejezet kezdődik Oroszország és a nemzetközi partnereknek a történetében. Elismerés illeti ugyanakkor ebben a helyzetben Ukrajnát, hogy fölismerte, hogy itt most alapvetően már a nemzetközi jogról és Oroszország a nemzetközi közösségben betöltött szerepéről van szó. És nem ült föl a provokációnak. Hogyha ezen az állásponton tud megmaradni Ukrajna, akkor Ukrajna ki fog tudni kerülni ebből a válságból.

Mv: A lengyelek megszólaltak, a csehek megszólaltak, a magyar kormánynak lesz hivatalos álláspontja?

Németh Zsolt: A magyar kormánynak minden nap elhangzott a hivatalos álláspontja az elmúlt két hétben. Nyilatkozatokat tettünk közzé, amit Martonyi János mond, azt a magyar kormány mondja. Martonyi János Orbán Viktor véleményét mondja, és a mai napon eléggé egyértelművé tette Orbán Viktor is, hogy a béke, a tárgyalásos megoldás, és a nemzetközi jognak a pártján áll, amellett, hogy hangsúlyozta, hogy biztonságban lehetnek a határ mentén élő magyarok, és számíthatnak az anyaország támogatására.

Mv: Felsorakozik-e most a Nyugat Ukrajna mellett? Nem csak diplomáciai és politikai értelemben, hanem mondjuk pénzben is? Mert hiszen itt erről van szó, Ukrajnát a legveszélyesebbnek akkor tartják, hogyha egy pufferországgá válik, ahol pénzügyi és politikai destabilizáció van.

Németh Zsolt: Alapvetően úgy látom, hogy Ukrajna megítélése a nyugati szövetség részéről az elmúlt napokban látványosan javult. Elismerték a legitimitását a kormánynak, az elnöknek, illetőleg az újonnan alakult kormánynak. Ez rendkívül fontos. Fontos, hogy végig menjenek a stabilizáción, képesek legyenek megszervezni a választásokat, ugyanakkor valóban az anyagi kérdések a legsúlyosabb kérdések, hiszen az államcsődnek a szélén áll jelenleg Ukrajna, hiszen ki volt téve az elmúlt időszakban folyamatos, és ki is lesz téve folyamatos zsarolásoknak alapvetően Oroszország részéről. Tehát hogyha el akarja kerülni a Nyugat Ukrajna államcsődjét, akkor nagyon jelentős anyagi támogatásokat kell biztosítani a számukra. Ugyanakkor nem lehet azokat a szigorú feltételeket alkalmazni, amit adott esetben három hónappal ezelőtt lehetett volna Ukrajna irányában, és végül úgy gondolom, hogy a nemzetközi közösségnek nagyon fontos, hogy egyértelmű üzenete legyen az európai perspektíva tekintetében. Hiszen világossá tette az új ukrán kormány, hogy számukra elsődleges, hogy most már a társulási megállapodást alá tudják írni. A visegrádi, illetve a magyar álláspont egyértelműen az, hogy ezt minél hamarabb meg kell tenni.

Mv: Államtitkár úr, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat.

Németh Zsolt: Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)