Németh Zsolt parlamenti államtitkár Rogán Antal (Fidesz) "Közös dolgainkról" című napirend előtti felszólalására az alábbi választ adta az Országgyűlés 2014. május 26-i ülésnapján. A beszéd leirata.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház!

A képviselő úr három kérdést emelt ki, mind a három kérdésben azt kell mondanom, hogy fontosnak tartom, hogy egyetértés alakuljon ki. Az elmúlt hét végén valóban a magyar polgárok döntöttek arról, hogy világos, egyértelmű magyar érdekképviseletre van szükség Brüsszelben. Olyan személyeket és olyan politikai erőt részesített elsöprő sikerben a magyar választópolgárok többsége, akik bizonyították az elmúlt időszakban, hogy kiállnak a magyar érdekek mellett.

A képviselő úr hangsúlyt helyezett arra is, hogy az egész Kárpát-medencéből egy erős magyar képviselet lesz Brüsszelben. Valóban nagyon fontos, hogy nem pusztán 21 képviselő lesz, hanem két felvidéki és két erdélyi képviselővel összesen 25 magyar képviselő lesz Brüsszelben, és a határon túli képviselők sorát nemcsak ez a négy felvidéki, illetőleg erdélyi képviselő erősíti, hanem a Fidesz nemzeti listáján szereplő három határon túli képviselő is. Első alkalommal kerül sor arra, hogy délvidéki legitim, hiszen erős parlamenti és politikai legitimációval rendelkező párt delegáltjaként fog a VMSZ képviseletében egy személy szerepelni ezen a listán. Hasonlóan nagyon erős legitimációval fog rendelkezni immáron egy kárpátaljai képviselő is, és ha még hozzáadjuk Tőkés László püspök úr nevét, akkor azt kell mondanom, hogy ők heten egy kis külhoni magyar frakciót fognak az Európai Parlamentben jelenteni, akik segíthetik azt a munkát, amit az elmúlt években különösen is a Fidesz–KDNP képviselői a magyar kisebbségpolitikának, a magyar nemzetpolitikának az érdekében rendkívül eredményesen jelenítettek meg az Európai Parlamentben.

Harmadsorban: a hét végén nem csak Magyarországon voltak választások. Jegyezzük meg, hogy lehet, hogy Magyarországon, és már volt erre utalás, alacsonyabb volt a részvétel ez alkalommal, mint négy évvel ezelőtt, ugyanakkor a közép-európai összehasonlításban Magyarország kifejezetten jól szerepelt. Nos, az európai parlamenti választásoknak rendkívül fontos eredménye az, hogy végül is kis különbséggel ugyan, de az Európai Néppárt győzelmet tudott aratni. A mi eredményünk, a mi hozzájárulásunk az Európai Néppárt sikeréhez meghatározó, hiszen 17 mandátumkülönbséggel előzi meg az Európai Néppárt az európai baloldalt, az európai szocialistákat. E tekintetben a meglehetősen jól szereplő magyar és Kárpát-medencei jobboldalnak a mandátumai, azt kell mondanom, meghatározóak. Ha nem ilyen eredmény születik a Kárpát-medencében, mint ami született, akkor nem az Európai Néppárt a meghatározó ereje az Európai Parlamentnek, hanem az európai baloldal. Nélkülünk nem sikerülhetett volna az Európai Néppárt sikere, ezt tudatosítsuk mindenféleképpen önmagunkban. Magyarország e tekintetben nemhiába helyezett nagy hangsúlyt arra, hogy ezzel a pártcsaláddal együtt kell a jövőt elgondolnunk, építenünk.

Nekünk az elmúlt években is egyébként nagyon sok köszönnivalónk van az Európai Néppárt irányában. Magyarország hálás lehet azért, hogy az Európai Néppárt a legkülönfélébb viták közepette kiállt Magyarország mellett, és elutasította azt a fajta kettős mércét, amit például a Tavares-jelentés, illetőleg magyar támogatói tükröztek a magatartásukban.

Tehát összességében ennek a sikernek van okunk örülni magyarként is, magyarországiként is, Kárpát-medencei magyarként is és az európai jobboldalnak, az európai kereszténydemokrata pártcsaládnak a tagjaként is.

Tehát ebből a három szempontból is, azt gondolom, elismerés illet mindenkit, aki ezért tett, és különösen elismerés illeti a magyar választókat.

Köszönöm szépen a figyelmet.

(Külügyminisztérium)