Németh Zsolt parlamenti államtitkár válaszolt Szávay István (Jobbik) képviselő „Milyen konkrét lépéseket kíván tenni a kormány Székelyföld területi autonómiájának megvalósulása érdekében?” című azonnali kérdésére az Országgyűlés 2013. március 11-ei ülésnapján.

LNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külügyminiszter úrnak: „Milyen konkrét lépéseket kíván tenni a kormány Székelyföld területi autonómiájának megvalósulása érdekében?” címmel. Németh Zsolt államtitkár urat jelölte ki válaszadónak a miniszter úr a halaszthatatlan közfeladatai ellátása miatt.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Elfogadom.

ELNÖK: Képviselő úr jelzi, hogy elfogadja az államtitkári válaszadás lehetőségét. Öné a szó, képviselő úr, kettő percben.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A beszámolók alapján méltóságteljesen, több tízezer ember részvételével zajlott le tegnap Marosvásárhelyen a Székely Nemzeti Tanács hívására a székely szabadságért, a székely autonómiáért zajló tüntetés. Személyes tapasztalatból mondhatom, hogy hasonló méltósággal – bármit is írjanak egyes balliberális portálok vagy újságok – zajlott le a budapesti román nagykövetség előtt a szimpátiatüntetés, és egyébként a világ számos pontján Európában, de Európán kívül is számos tüntetés zajlott a székely autonómia mellett.

Egyébként hasonló méltósággal zajlott le a Jobbik Magyarországért Mozgalomnak az MSZP politikája és a Ponta soviniszta román miniszterelnök meghívása ellen tartott tüntetése is szombaton. Nem volt terrorveszély valahogy mégsem, amire hivatkozva a Civil Összefogás Fórum sajnos lemondta a saját rendezvényét. Mi megtartottuk a magunk rendezvényét, és tiltakoztunk az ellen, hogy a Magyar Szocialista párt, ráadásul pont a székely autonómiatüntetés előtti napra hívja meg pont azt a román miniszterelnököt a kongresszusára. Ha eddig a külhoni magyarok közül bárkinek is lett volna kétsége afelől, hogy milyen az új szocialista nemzetpolitika, akkor azt hiszem, világossá vált, hogy a kommunista utódpárt mit is gondol róluk, mit gondol a külhoni magyar közösségek törekvéseinek a támogatásáról. Ennyit hát az MSZP új nemzetpolitikájáról.

Ami pedig az autonómiatörekvéseket illeti: a Jobbik örömmel szemléli azt, hogy az elmúlt hónapokban, az elmúlt fél évben mind a Fidesz, mind a kormány képviselői legalább már szavakban eljutottak oda, hogy a székelyek jogos autonómiaigényét támogatják. Lezajlottak ezek a tüntetések, államtitkár úr, de a szavaknál most már többre van szükség. Azt szeretném öntől kérdezni, és kérem, hogy hagyjuk most a párbeszédet, a román barátainkat és az egyéb formulákat, a közvélemény arra kíváncsi, hogyan tovább, milyen konkrét lépéseket kíván tenni a kormány az autonómia megvalósulása érdekében.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A kettőperces válaszadás lehetősége Németh Zsolt államtitkár úré.

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban nagyon jelentős megmozdulásoknak voltunk tanúi a hétvégén, több tízezer ember Marosvásárhelyen emelte fel a szavát a székely autonómia érdekében, de az egész nagyvilágban, így Budapesten is voltak ebbe az irányba mutató megmozdulások.

Először is szeretném üdvözölni a székelyek, az erdélyi magyarok világos akaratnyilvánítását. Visszaidézi ez azt az akaratnyilvánítást, amikor a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésére a nem is oly távoli múltban több mint 200 ezer erdélyi magyar írta alá az autonómia iránti petíciót. Ugyanakkor szeretnék gratulálni a magyar, illetőleg a román hatóságoknak is, hiszen ezeknek a megmozdulásoknak a biztosítása nem kis erőfeszítést és szakértelmet igényelt, különösen az előzetes félelmekkel szemben egy nagyon fontos és megnyugtató fejlemény a tüntetés szabadságának, a tüntetés lehetőségének a biztosítása. A szabad véleménynyilvánítás feltételeinek a megteremtése alapvető demokratikus kritériumnak tekinthető.

Magyarország alkotmányos kötelezettsége a közösségi önkormányzatiság támogatása. S amit a magyar diplomácia ezen a területen tesz: amennyiben az erdélyi magyarok ezt támogatják – és szemmel láthatóan egyértelműen támogatják –, akkor ezt a kétoldalú és a többoldalú diplomáciában Magyarország fölvállalja. Ezt tettük októberben, és ezt tettük most márciusban is a bukaresti látogatás során. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Szávay István képviselő úr következik egyperces viszonválaszra.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, nem gondolom, hogy nehezet kérdeztem volna Öntől, sőt azt sem gondolom, hogy támadtam volna önt, pedig ellenzékből ezt akár meg is tehettem volna, számon kérhettem volna öntől a kormány elmúlt két és fél évének a mulasztásait, vagy azt, hogy mennyire ambivalens módon álltak ehhez a kérdéshez. Ezt nem tettem, hanem egy világos kérdést tettem fel önnek, amit szíveskedett megkerülni és a végén valamilyen általánosságba becsomagolni, hogy mindent megtesz a magyar diplomácia.

Martonyi külügyminiszter úr nemrégiben Bukarestben járt, s megtett megint egy teljesen felesleges, ám nagyívű gesztust a románoknak – román barátainknak, ahogy önök szoktak fogalmazni –, amikor kijelentette a külügyminiszter úr, hogy Erdély Magyarországhoz való visszacsatolása teljes képtelenség. Rendben van, de most már a székelyek is várják a gesztusokat, államtitkár úr, várják a konkrétumokat a kétoldalú kapcsolatokban, a nemzetközi fórumokon. Vagy akár említhetném Románia schengeni uniós csatlakozását is, ami szintén lehetne egy lehetőség arra, hogy akár az autonómia, akár más, az erdélyi nemzeti közösség számára fontos és sérelmes ügyben előrelépést érjünk el. Ezekkel kapcsolatban, államtitkár úr, konkrétumokat szeretnék várni én is és úgy gondolom, hogy az érintettek is.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Államtitkár úr élni kíván az egyperces viszonválasz lehetőségével.

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy amit itt a schengeni kérdés felvetésével kapcsolatban sugallni próbál, hogy Magyarország ellenezze Romániának a schengeni csatlakozását, ehhez nem ártana kikérni az erdélyi magyarok véleményét. Az erdélyi magyarok egyértelműen Románia mielőbbi schengeni csatlakozásának a pártján állnak.

Ugyanakkor hadd hívjam fel a képviselő úr figyelmét arra, hogy az autonómia egy olyan műfaj, hogy nem Magyarország fogja azt Románia területén bevezetni, hanem azt a román parlamentnek kell elfogadni. Ahol működő autonómia van a világban, Nyugat-Európában, ott az adott országnak a parlamentje többséggel kellett azt elfogadja, ehhez pedig nélkülözhetetlen, hogy párbeszédet folytassunk, és meggyőzzük Romániát arról, hogy végső soron az autonómia Románia érdeke, stabilitást és gyarapodást hozhat Románia számára.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(Külügyminisztérium)