Németh Zsolt parlamenti államtitkár az az Országgyűlés 2013. április 15-ei ülésnapján az alábbi választ adta dr. Lukács Tamás (KDNP) képviselő „Igazságosság békét teremt (Izaiás 37)” című napirend előtti felszólalására.
Elnök: Tisztelt Ház! „Igazságosság békét teremt (Izaiás 37)” címmel a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, Lukács Tamás úr kért napirend előtt szót. Parancsoljon, képviselő úr!
Dr. Lukács Tamás (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az igazságosság békét teremt, az igazságnak meg a biztonság lesz a gyümölcse mindörökké. Izaiás sorai az ember legbelsőbb vágyát, a biztonságra való törekvést fejezik ki, az igazság gyümölcsét, a békét, a megbékülést.
Sajnálatos aktualitást adnak ezeknek a soroknak az Egyiptomban kirobbant események, amikor embereknek kellett elpusztulni értelmetlenül, a gyűlölet áldozataivá válni felekezetek közötti véres összecsapásokban. Súlyos összecsapások törtek ki április 6-ára virradóra a Kairótól északra található al-Khuszúsz faluban, az összecsapásokban négy kopt és egy muszlim vesztette életét. A hatóságok egyelőre nem erősítették meg az incidens tényleges okát. A négy elhunyt kopt gyászszertartását április 7-én, vasárnap tartották a kairói Abbaszijja Szent Márk kopt székesegyházban, majd ezt követően ismeretlenek rátámadtak az onnan távozó hívőkre. Az összecsapásoknak két halálos áldozata volt, kilencvenen pedig megsebesültek, köztük tizenegy rendőr.
Tisztelt Ház! Nem elegendő, hogy kifejezzük sajnálkozásunkat az al-Khuszúsz faluban történt események, továbbá a kopt gyászszertartáskor a Szent Márk kopt székesegyházban történt brutális támadás miatt. Nem elegendő, hogy kifejezzük együttérzésünket a hozzátartozóknak, de határozottan fel kell emelni szavunkat a gyűlöletkeltés minden formája ellen. Elképzelhetetlen és a világ békéjét is fenyegeti az a vallásháború, aminek következménye, hogy emberek halnak meg, és az ilyen megnyilvánulások nemcsak a térség biztonságát fenyegetik. Csak reményünket fejezhetjük ki, hogy II. Tavadrosz kopt pápa és az egyiptomi kormányzat kezelni tudja a helyzetet kellő higgadtsággal és meggondoltsággal, meg tudják előzni a további gyűlölethullámot, ami csak abban az esetben lehetséges, ha a tényeket minél hamarább felderítik, és az igazságosság vezet a békéhez.
Tisztelt Ház! Lelkiismeretem szerint szükségesnek tartottam ebben a kérdésben felhívni a figyelmét a tisztelt Háznak és a magyar közvéleménynek, hogy olyan esetekben, amikor az egyik legalapvetőbb emberi jogot, a vallásszabadságot megsértik, akkor nem maradhatunk némák. Nem elegendő elítélni az ilyen eseményeket, de szükséges az is, hogy mi legyünk kezdeményezője a vallások közötti párbeszédnek, mert meggyőződésem, hogy csak ez és kizárólag ez hozhatja meg a sokak által óhajtott békét.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
Elnök: A kormány nevében reagálásra Németh Zsolt államtitkár úré a szó.
Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hadd idézzem II. Tavadrosz kopt pápa április 9-ei újabb nyilatkozatát. Nagyon éles hangnemben bírálta Morszi egyiptomi köztársasági elnököt. Idézek: „Morszi megígérte, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje a székesegyházat, ám a valóságban nem ez látszik.” Az idézet folytatása: „Ilyen kirívó támadás soha nem érte a kopt egyház központjának számító székesegyházat az elmúlt kétezer évben.”
Úgy gondolom, hogy valóban egyedülálló és súlyos a helyzet. A kormány részéről a következő nyilatkozatot adtuk ki: „A Külügyminisztérium mély megdöbbenését és súlyos aggodalmát fejezi ki a kairói Abbaszijja kerület kopt székesegyházánál történt tragikus események, illetve az azt megelőző, al-Khuszúsz faluban kirobbant erőszak kapcsán, amelyek számos emberéletet és közel száz sebesültet követeltek. Magyarország őszinte együttérzéséről biztosítja az áldozatok hozzátartozóit, osztozik gyászukban, a sebesülteknek pedig mielőbbi felépülést kíván. Bízunk abban, hogy az egyiptomi kormányzat mindent megtesz a felekezetek közötti béke megőrzése érdekében, és hathatós intézkedéseket hoz a keresztény közösség védelmére a szélsőséges elemekkel szemben. Továbbra is kiemelt figyelemmel kísérjük a közel-keleti keresztények helyzetét, sorsuk fontos számunkra, és szükség esetén bármikor készek vagyunk felemelni szavunkat érdekükben. Meggyőződésünk, hogy a különböző felekezetek békés együttélése csakis a párbeszéd, egymás kölcsönös tisztelete és megbecsülése alapján biztosítható bárhol a világon.”
Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az egyiptomi eseményeket minden bizonnyal nem tudjuk elválasztani az arab világban zajló átalakulástól, és ennek keretében valóban megállapíthatjuk, hogy az elmúlt években nemcsak Egyiptomban, de Irakban és Szíriában, tehát ebben a három országban különösen is nagyon látványosan, drámai mértékben romlott a keresztények helyzete. Fontosnak tartom azt, hogy ennek keretei között és ennek következtében a magyar egyházi diplomácia és különösen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úr nagyon aktívan kezdte el az egyházi diplomáciai tevékenységét. Magyarországon vendégül láthattuk a maronita pátriárkát Libanonból, a jeruzsálemi pátriárkát, a kopt pátriárkát, és megkezdődött az együttműködésünk kimunkálása ezekkel a közösségekkel; egészen gyakorlati, szinte már a konzuli együttműködést érintő kérdésekig terjed ez az együttműködésünk.
Hasonlóan fontosnak tartjuk azt, hogy a nyugati világban hangsúlyosan felhívjuk a figyelmet a közel-keleti keresztények helyzetére. Tettük ezt a minap, amikor az Egyházak Világtanácsának a főtitkára Magyarországra látogatott, hasonlóan a vatikáni diplomáciánk ezt kiemelt feladatának tekinti - valamint az Európai Unió fórumain is. Számos magyar kezdeményezéssel éltünk a közel-keleti keresztények védelme érdekében, így például nem pusztán emberi jogként kezeli immáron az Európai Unió külpolitikája a kereszténység védelmét, hanem a kereszténységnek mint keresztény közösségnek a védelmeként lép fel az Európai Unió is. Azt gondolom, hogy ez mindenféleképpen egy fontos magyar egyház-diplomáciai eredmény.
Azzal szeretném most itt a napirend előtti gondolataimat befejezni, hogy még egyszer idézzem a frissen megválasztott II. Tavadrosz kopt pápa nyilatkozatát, amit, azt gondolom, hogy nemcsak nekünk, hanem az egész nemzetközi közösségnek nagyon alaposan meg kell fontolni: „Tetteket akarunk és nem csak szavakat.”
Köszönöm szépen a figyelmet.
(Külügyminisztérium)