Németh Zsolt államtitkár válaszolt Németh Zsolt (Jobbik) képviselő interpellációjára az Országgyűlés 2013. október 21-ei ülésnapján.

Németh Zsolt: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Martonyi János miniszter úr 2013. július 3-án valóban személyesen fogadta az amerikai nagykövetet, aki úgy tájékoztatott, hogy az Egyesült Államok betartja mindazon nemzetközi szerződéseket, amelyek jogalapot szolgáltatnak az Unió és az USA közötti adatmozgásnak, így a SWIFT-egyezmény alapján az USA a terrorizmus finanszírozásának felderítéséhez kap adatokat, illetőleg a PNR-, légiutas-adatokról szintén hasonló módon kap adatokat az Egyesült Államok az Európai Uniótól.

A Snowden-ügynek van egy adatvédelmi és van egy titkosszolgálati aspektusa. Az adatvédelem, tisztelt képviselő úr, európai uniós kompetencia, ezért itt az Európai Unió jár el a tagállamok nevében. A képviselő úr által felvetett adatvédelmi kérdésekről az Unió tagállamai tehát nem külön-külön, hanem közösen kérnek tájékoztatást az Egyesült Államoktól, illetve fogalmazzák meg az aggályaikat; ez biztosítja, hogy valamennyi tagállami szempontot, továbbá jogos adatvédelmi aggályt hatékonyan és eredményesen tudjunk felvetni az amerikai félnek.

A Snowden-ügy folyományaként a brüsszeli uniós tagállami állandó képviselők fórumának ‘13. július 4-ei ülésén döntés született arról, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok magas szintű adatvédelmi és biztonsági munkacsoportot állít fel. Ebben a munkacsoportban összesen tíz európai uniós tagállami szakértő vesz részt. A munkacsoport a tagállamok által egyeztetett témákban megkezdte már a tárgyalásokat az amerikai partnerekkel. Célja ennek az egyeztetésnek, hogy egy kiegyensúlyozott szabályozás szülessen. Emlékeztetnék tehát: az adatvédelmi és a titkosszolgálati szempontokat figyelembe vevő, kiegyensúlyozott szabályozás szülessen a túlzott adatkoncentráció megelőzése érdekében.

A szakértői munkacsoport mellett a kérdés kiemelten szerepel az Európai Parlament napirendjén is, az Európai Parlament állampolgári, jogi, bel- és igazságügyi bizottsága a megfigyelési ügyről több meghallgatást tartott, legutóbb ‘13. szeptember 24-én. Hadd hívjam fel a figyelmet, hogy a hétvégén Szöulban a kiber-világkonferencián hasonlóan kiemelten szerepelt a kérdés.

Mint az elmondottakból látható, magyar részről nem egyedül, hanem a többi európai uniós tagállammal együtt napirenden tartjuk a megfigyelési ügyet. Nem igaz tehát a képviselő úr állítása: a magyar kormány nem lapít, asszisztál, hanem intézményes, uniós kereteken belül, valamennyi tagállammal közösen szembesíti kérdéseivel az Egyesült Államok illetékeseit. Tehát nem asszisztál, hanem szembesít.

Tisztelt Képviselő Úr! Engedjen meg viszont egy jó tanácsot: ne fesse az ördögöt a falra, mert a végén még megjelenik.

Köszönöm szépen a figyelmet.

(Külügyminisztérium)