Németh Zsolt parlamenti államtitkár a Kossuth Rádió Határok nélkül című 2014. március 31-i műsorában erős nemzetpolitikai és szomszédságpolitikai hangsúllyal ismertette a magyar külpolitika négy évét.

Mv: Erős nemzetpolitikai és szomszédságpolitikai hangsúllyal ismertette a magyar külpolitika négy évét Németh Zsolt parlamenti államtitkár. A Külügyi Intézetben nagy érdeklődést kiváltó előadásában a külügyi szolgálat megújulásáról, a nyugati viszonyrendszerről és a keleti nyitásról, a gazdasági eredményekről szólt. Kifejtette: nincs ellenségünk. A magyar külpolitikának két célja van: az érdekérvényesítés és a barátszerzés. Moszkovits János a nemzetpolitikai érvényesülésről és a kárpátaljai magyarságot is érintő biztonságpolitikáról kérdezte Németh Zsoltot.

R: Megnyugtatta a hallgatóságot, hogy Magyarország biztonságpolitikai orientációja nem bizonytalanodott el a keleti nyitás miatt, Krím elcsatolása elfogadhatatlan, és ellenkezik ez a magyar nemzetpolitika fundamentumával is.

Németh Zsolt: A magyar külpolitika számára nem az erőszakos elcsatolás, hanem a demokratikus autonómiatörekvések jelentik az alapvető célkitűzést. Elfogadhatatlannak tartjuk az erőszakkal való fenyegetésnek azt a fajta drasztikus mértékét, ami mind a mai napig meghatározza Oroszországnak a fellépését Ukrajna irányába, és általában a kisebbségek vonatkozásában, és hosszútávon is úgy gondoljuk, hogy a megoldást azt nem jelentheti az etnikailag vegyes régiókban az elszakadás, hanem az autonómia jelentheti a megoldást, amely egyszerre biztosítja egy ország területi épségének a megőrzését, illetőleg az adott nemzeti és kisebbségi közösség önrendelkezését.

R: Kétféle módon látjuk a kárpátaljai magyar autonómiát, egyfelől lehet egy kulturális autonómiát, másfelől ugye ott a Tiszamelléki járás gondolata, amely nem újkeletű, első lépésként legalább egy választókörzetet kellene ott kialakítani, ez a KMKSZ régi kérelme azért, hogy a magyarok saját jogukon tudjanak bejuttatni egy képviselőt a kijevi parlamentbe.

Németh Zsolt: Kárpátaljai magyaroknak a jogai mellett kiállunk. Ha el is ismerjük egyértelműen Ukrajna szuverenitását és területi integritását, egyidejűleg a kisebbségi jogoknak a biztosítása és a kárpátaljai magyarság biztonságának és jogegyenlőségének a megteremtése érdekében is határozottan föllépünk. Fontos, hogy ők fogalmazzák meg, hogy mit és mikor akarnak, a legitim képviseletüket ellátó Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség ezt megteszi, meg is fogalmazták azokat a célokat, amelyeket a jelenlegi helyzetben fontosnak tartanak, ezek közül kiemelném azt, hogy nem lehet szerzett jogot elvenni.

R: Ez itt a nyelvtörvényre vonatkozik elsősorban.

Németh Zsolt: A nyelvtörvényre ugyanúgy, mint az összes kisebbségi jogra ez vonatkozik, választójogi reform keretében meg kell teremteni újra a lehetőségét annak, hogy magyar képviselőt válasszanak Ukrajna parlamentjébe a kárpátaljai magyarok, ami egyébként szintén egy szerzett jog, hiszen ezzel a joggal rendelkeztek már, és hasonlóan fontosnak tartom a nyelvi és az oktatási jogokat a minél teljesebb biztosítását.

R: Amit ön itt hangsúlyozott az az, hogy ne úgy módosítsák ezt a nyelvtörvényt, mint ami kiszűrődött, hogy a 10%-os nyelvi küszöböt 30%-ra akarja emelni ez a szakértői bizottság, ami a kijevi parlamentben dolgozik az ügyön.

Németh Zsolt: De a legfontosabbnak azt tartom, hogyha van az adott közösségnek a véleményét képviselő kisebbségi parlamenti képviselő, vagy adott esetben bevont szakértő, akkor azoknak a véleményét vegyék figyelembe ebben a folyamatban, mind a nyelvtörvény, mind pedig az oktatási törvény esetében, azt gondolom, hogy ez egy alapvető elvárás.

R: Ami a szomszédságpolitikát illeti államtitkár úr és behozta a szomszédságpolitikába a nemzetpolitikai sikereket.

Németh Zsolt: Az elmúlt időszaknak egy nagyon látványos fejleménye az, hogy a határon túli magyarok jól teljesítettek a megmérettetésen. És ez azt bizonyítja, hogy anyaország és a határon túli magyar közösségek között van egy összhang. Érzékelhető az aktivitás, a részvétel. Nézzük csak meg, hogy milyen jól szerepeltek Vajdaságban a magyarok. Idáig öt, most már hat parlamenti képviselővel rendelkeznek és 10%-kal sikerült legalább megnövelni a választásokon magyar pártra szavazóknak a számát. Vagy említhetném Erdélyben, hogy az RMDSZ kormányra került, említhetném azt, hogy a Felvidéken Bárdos Gyula magyarok elnökjelöltje több mint 5%-os eredményt tudott felmutatni, vagy megemlíthetném, hogy a kárpátaljai első alelnök a megyei tanácsban az a KMKSZ-nek az újdonsült elnöke, Brenzovics László lett. Ezek persze lehetőségek a javuló érdekérvényesítésre és majd a jövőben fogjuk meglátni, hogy sikerül-e eredményeket elérni, de enélkül a jelenlét nélkül előrelépésről egyáltalán még csak nem is álmodozhatnánk.

R: Államtitkár úr, a legkomolyabb eredménynek azt hozta fel, hogy sikerült félmillió új magyar állampolgárt szereznie Magyarországnak a visszahonosítása, és úgy látja, hogy ez a trend tartható még, tehát egy ilyen 5%-os bővüléssel számol, és lehet ebből egymillió állampolgár is a következő esztendőben.

Németh Zsolt: Közel hatszázezer új magyar állampolgárral gyarapodtunk az elmúlt években. Nagyon jó adatnak tekinthető, hogy 195 ezer magyar állampolgár a határon túl regisztrál. Azért tartom ezt rendkívül nagy fegyverténynek, mert sokan már Magyarországon élnek újonnan honosított állampolgárok közül. Ezért ez egy jelentős szám, és bízom benne, hogy sokan le is fogják adni a szavazatukat, és azt szeretném kérni mindenkitől, hogy ne késlekedjenek a szavazataiknak a postaládába juttatásával, találják meg a módját annak, hogy eljuttassák a külképviseleteken elhelyezett postaládákba a szavazataikat a határon túli magyarok. És a jövő: a jövő az meg valóban arról szól, hogyha most sikerül egy eredményes, legitim választást lebonyolítani a nagyvilágban és különösen a szomszédos országokban, akkor meggyőződésem, hogy egy újabb lendületet fog kapni a honosításnak a folyamata, tekintettel arra, hogy közel egymillió magyar igazolvánnyal rendelkező honfitársunk van a Kárpát-medencében, megalapozottan remélhetjük azt, hogy több százezer emberrel fog majd a magyar állampolgári közösség bővülni az elkövetkezendő években.

Mv: Németh Zsolt külügyi államtitkárt hallottuk.

(Külügyminisztérium)