A kisebbségi sorba került szerbek számíthatnak arra, hogy Magyarország kész támogatni őket jogaik érvényesítésében - mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.


Az államtitkár Bosznia-Hercegovinába látogatott, ahol Banja Lukában tárgyalt Milorad Dodikkal, a Boszniai Szerb Köztársaság elnökével, Zeljka Cvijanovic miniszterelnökkel és Mladen Bosiccsal, a Szerb Demokrata Párt vezetőjével.

Tárgyalásait követően Németh Zsolt telefonon úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy Horvátország európai uniós csatlakozását követően Magyarország meg szeretné újítani együttműködését a nyugat-balkáni országokkal. Nemrég Montenegróval kötöttek megerősített partnerségi megállapodást, amely a gazdasági kapcsolatok elmélyítését és az euroatlanti integrációban szerzett tapasztalatok átadását célozza, és Magyarország készen áll arra, hogy hasonló egyezményt kössön Bosznia-Hercegovinával is - mondta.

Rámutatott: a Bosznia-Hercegovinába irányuló magyar export aránytalanul kis része, alig egynegyede kerül a Szerb Köztársaságba, így javítani kell a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat az ország szerb része és Magyarország között. Ehhez hozzájárulhat annak a közlekedési folyosónak a megépítése, amely Pécset, Eszéket és Szarajevót köti össze, és átvezet a Szerb Köztársaságba – vélekedett. Hozzáfűzte: a magyar kormány nemrég úgy döntött, hogy a határig meghosszabbítja az M6-os autópályát.

Az államtitkár kiemelte: a Boszniai Szerb Köztársaság jó példája a működő területi autonómiának, és Magyarország támogatja, hogy a koszovói szerbek is hasonló autonómiát kapjanak. A szerb-magyar kapcsolatokat erősítheti, hogy Áder János köztársasági elnök hamarosan Szerbiába látogat – jegyezte meg.

Németh Zsolt megemlítette, hogy Magyarország mindig is elkötelezetten részt vett a bosznia-hercegovinai biztonsági helyzet stabilizálásában, és katonái továbbra is maradnak az országban. Fontos, hogy a NATO és Bosznia-Hercegovina között a kapcsolatok egyre intenzívebbek legyenek – hangsúlyozta.

Az EU-t illetően úgy fogalmazott, fel kell gyorsítani az integrációt, és el kell távolítani az útjából az esetleges akadályokat. Ez azért is lényeges, mert az EU segítheti a bosznia-hercegovinai állam megerősödését és működőképességének javítását, és ezt az álláspontot az itteni szerbek is osztják – közölte az államtitkár.

(MTI, Külügyminisztérium)