Németh Zsolt a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában
beszélt az ukrán válságról, a magyar álláspontról, valamint a Kárpátaljai magyarok biztonságát érintő kérdésekről 2014. március 3-án.

Mv: Németh Zsolt a vendégünk, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Jó estét kívánok!

Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok!

Mv: Néhány perccel ezelőtt tartott sajtótájékoztatót Martonyi János Brüsszelben. Mi most a pontos, hivatalos magyar álláspont?

Németh Zsolt: A legfontosabbnak előrebocsájtanám, azt tartjuk, hogy biztonságban vannak nemcsak a magyarországiak, hanem a Kárpátalján élők is. Magyarország mindent megtesz azért, hogy amennyiben bármi probléma adódna, akkor határozottan fellépjen a védelmükben.

Mv: Mit jelent a "bármi probléma", és mit jelent a "határozottan fellépjen"?

Németh Zsolt: Jelenti ez azt, hogy minden forgatókönyvre fölkészülünk. Ugyanakkor most a legnagyobb ellenségünk, mint ahogy láthatjuk is, a különféle, egyébként részben pártpolitikai indíttatású, magyarországi pártpolitikai indíttatású pánikkeltések, hangulatkeltések. Le van zárva a határ, általános a mozgósítás, Magyarország nem védi meg a határon túli magyarokat, nem törődik velük – tehát azt gondolom, hogy itt, ebben a jelenlegi helyzetben elvárható a felelős politikai erőktől, hogy a pánikot, azt ne generálják azért, mert a pártpolitikai érdekeik ezt megkövetelik.

Mv: Hogyan tudja Magyarország megvédeni a határon túli magyarokat?

Németh Zsolt: Úgy, hogy határozottan föllépünk a védelmükben. Mint ahogy az elmúlt héten a miniszterelnök úr tette. Egy nagyon jelentős diplomáciai siker az ukrajnai válságnak a során az, hogy végül is az a veszély nem következett be, ami a nyelvtörvénnyel kapcsolatban lebegett a kárpátaljai magyarok feje fölött. És most már az egész nemzetközi közösség is elérte azt, hogy ezt a nyelvtörvényt, ezt nem vonták vissza, illetőleg csak akkor fogják majd visszavonni, hogyha egy olyan nyelvtörvényt alkotnak meg, ami hatékonyabb védelmet jelent a kisebbségek számára. Ez egy nagyon jó példa arra, hogy a magyar diplomácia egy ilyen nagyon kritikus helyzetben is hogyan tud eredményes lenni.

Mv: Sokan éppen a miniszterelnök hatékony vagy határozott fellépését hiányolják. Merthogy külügyminisztériumi állásfoglalás született, a külügyminiszter úr megszólalt. Az első napokban azt mondták, hogy aggódunk, majd meghozzuk az intézkedéseket. És ma délben szólalt meg a miniszterelnök először, és ő is arról beszélt, hogy a határon túli magyarok biztonságban vannak. Ez mennyire tekinthető határozott fellépésnek?

Németh Zsolt: Hát azt gondolom, hogy ez egy nagyon határozott megfogalmazás a miniszterelnök részéről, amikor garantálja a határ mindkét oldalán élő emberek számára a biztonságot. És azt pedig ne felejtsük el, hogy amit a külügyminiszter mond, azt a miniszterelnök nevében mondja, a kormány nevében mondja. Tehát nem mond semmit a külügyminiszter, hogy ne legyen hozzá megfelelő kormányzati felhatalmazása. Az elmúlt héten pedig mindennap kiadtunk egy közleményt, illetőleg egyértelművé tettük, hogy mi az álláspontunk az ukrán válsággal kapcsolatban.

Mv: A magyar álláspont összefüggésben van-e azzal, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban a magyar–orosz viszony olyan szempontból változott, hogy egy nagy értékű szerződést kötött a két állam egymással a Paksi Atomerőmű bővítésével kapcsolatban?

Németh Zsolt: Azt gondolom, hogy ehhez egy nagyon erős fantázia kell, hogy valaki összefüggést létesítsen a magyar álláspont ukrajnai vonatkozásai és az atomtéma között. Persze, van, akinek mindenről most az atomerőmű jut az eszébe, tehát van egy ilyen kampánylogika, és bármiről beszélünk, ez jut az eszükbe. Ez a pártoknak, újságíróknak, azt gondolom, hogy lehet a sajátja. De ugyanakkor azt fontos, hogy lássuk, hogy egy világpolitikai jelentőségű esemény zajlik most a szemünk előtt, ami a globális hatalmi tényezőknek az egymáshoz való viszonyát is hosszútávon fogja befolyásolni. Értesd ez alatt az Egyesült Államik, Kína, az Európai Unió és Oroszországnak a kapcsolatát, és ebben a vonatkozásban pedig mi nagyon világos elvi álláspontot szögeztünk le, hogy elítéljük a területi és katonai agressziót, az ukrán területi épségnek a védelmét várjuk el Oroszországtól. Az erőszaknak az azonnali beszüntetését, a párbeszédnek a megkezdését Ukrajnával és a nemzetközi szervezetekkel. És a héten ez el is fog indulni.

Mv: Azt mondja Ön is, hogy világpolitikai eseményről van szó. Ilyen esetben, amikor sokan már hidegháborút, mások harmadik világháborút vizionálnak, nincs szükség-e a parlament rendkívüli ülésének összehívására? Nincs-e szükség össznemzeti állásfoglalásra?

Németh Zsolt: Egyértelmű volt eddig is az álláspontunk, hogy a parlamentben készen állunk mindenfajta egyeztetésre. A Nemzetbiztonsági bizottság, az ült néhány nappal ezelőtt, és a héten a Külügyi bizottság, illetőleg a Nemzetbiztonsági bizottságnak az együttes ülésén fogunk beszámolni miniszterek, illetőleg illetékesek arról, hogy mi a helyzet Ukrajna vonatkozásában.

Mv: Azt értem, hogy a magyar álláspont az, hogy elítél minden területi követelést és a nemzetközi egyezmények megsértését. Ugyanakkor azt is olvassuk, hogy például a csehek azt mondják, hogy innentől kezdve orosz cég nem vehet részt a temelíni atomerőmű bővítésében, építésében. Magyarország demokratikus államnak tartja-e még Oroszországot?

Németh Zsolt: Az, hogy kit tart Magyarország demokratikus államnak, az nagyjából nulla kapcsolatban van azzal, hogy milyen módon lehet Magyarországon beruházásokat eszközölni. A gazdasági kapcsolataink és a politikai kapcsolataink, azok természetesen nem teljesen függetleníthetőek egymástól, de párhuzamos vonalon zajlanak. Ugyanakkor mi hatékonyabbnak látjuk azt, hogyha a különféle szankciókat, válaszlépéseket abban a körben fogalmazzuk meg, amelyik aztán azokat majd képes érvényesíteni, és az üres fenyegetőzésnek az égvilágon semmi értelme nincsen. Most az Európai Unió pont ezt tette. A mai napon a Külügyi Tanács ülés néhány perccel ezelőtt zárult le, és egyértelművé tette, hogy Oroszországnak számolnia kell súlyos következményekkel. Így példának okáért a vízumtárgyalásoknak a fölfüggesztésével, vagy éppen az új megállapodás megkötésére irányuló tárgyalásoknak a fölfüggesztésével. És hasonlóképpen az európai perspektíva tekintetében pedig Ukrajna számíthat arra, hogyha továbbra is ezt a felelősségteljes magatartást követi, nem dől be a provokációknak, akkor egy felgyorsított európai integrációs pályára tud állni.

Mv: Végül nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy mit szól ahhoz, hogy az RMDSZ bement a román kormányba?

Németh Zsolt: Meg szeretném vizsgálni azt, hogy milyen feltételeket, milyen eredményeket sikerült ezeknek a tárgyalásoknak a során elérni. De azt gondolom, hogy elvi kifogásunk azzal kapcsolatban, hogy egy határon túli magyar szervezet így dönt, nem lehet.

Mv: Köszönöm, hogy eljött hozzánk.

Németh Zsolt: Köszönöm.

(Külügyminisztérium)