Mindenekelőtt arra kell most nemzetközi diplomáciai erőfeszítéseknek összpontosulnia, hogy legyen egy mechanizmus, amin keresztül párbeszédbe bocsátkozik Oroszország Ukrajnával – hangsúlyozta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2014. március 3-án.
Mv: 5 perc múlva lesz háromnegyed 8. Itt ül mellettem Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, jó reggelt kívánok.
Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Jó reggelt kívánok.
Mv: Mi más lehetne a témánk, mint a V4-lehetőségek, ukrajnai konfliktushelyzet. Ugye a külügyminiszter Brüsszelbe érkezett. Már volt szó itt, a 180 percben a hétvégi útjáról, Kijev, Donyeck, aztán Kárpátalja. Azt mondják az elemzők és azt mondják a politikusok is, hogy van még egy, egy utolsó kegyelmi pillanat, hogy a diplomáciai erőfeszítések megakadályozzák a fegyverropogást Ukrajnában. Ön hogy látja?
Németh Zsolt: Hát mindenekelőtt egyet kell értenem ezzel a helyzetértékeléssel. Én is úgy látom, hogy van még, kell, legyen mozgástere a békés diplomáciai problémamegoldásnak. Mert ha nem, akkor háború lesz és akkor lángba borul a hegyszomszédos ország.
Mv: És harmadik világháborúnak hívják.
Németh Zsolt: Nagyon erős katonai potenciával rendelkezik nyilvánvalóan mind a két ország. Tehát a katonai opció, az nem létezik a számunkra. A békés diplomáciai rendezés létezik. De ehhez fontos mindenekelőtt tisztázni, hogy mi a kiinduló helyzet. Magyarország kormányának egyértelműen kinyilvánított álláspontja az, hogy Oroszország megsértette Ukrajnának a területi épségét és szuverenitását. Az orosz diplomácia ezt tagadja, azt mondják, hogy ők beavatkoznak az orosz kisebbség és az állampolgáraik érdekében. Mi nem értünk egyet ezzel az állásponttal. Az, ami az elmúlt napokban történt, az egyértelműen a nemzetközi jognak a legsúlyosabb sérelme. Ezért úgy gondoljuk, hogy mindenekelőtt arra kell most nemzetközi diplomáciai erőfeszítéseknek összpontosulnia, hogy Oroszország álljon el ettől a magatartásától, legyen egy mechanizmus, amin keresztül párbeszédbe bocsátkozik Ukrajnával. Fogadja el a párbeszéd partnereként Ukrajnát és a nemzetközi közösség pedig használja ki a rendelkezésére álló eszközöket. Ezért vannak a nemzetközi szervezetek: az ENSZ, az EBESZ, amelynek egyébként az oroszok is részesei. Illetőleg van egy nagyon fontos eszköz, ez az úgynevezett Budapesti Memorandum...
Mv: Igen.
Németh Zsolt: ...amit 1994-ben Budapesten kötöttek, amelynek a lényege az volt, hogyha Ukrajna csatlakozik az atomcsend-egyezményhez, tehát megszűnik, mint nukleáris hatalom és ezt vállalta Ukrajna, akkor Amerika, az Egyesült Királyság, illetőleg Oroszország garantálja Ukrajnának a területi épségét. Most ennek a mechanizmusnak az életbe léptetése – úgy gondolom, hogy – is egy lehetőség, amit mi, a magunk részéről támogatunk.
Mv: Rögtön teszünk egy fegyverszemlét, mert azt mondja, hogy a rendelkezésre álló eszközöket a nyugatnak, a NATO-nak, az ENSZ-nek ki kell használni, csak egy másodpercre még ott maradjunk le, vagy ragadjunk le egy pillanatra, ugye ahogy Ön mondja, hogy itt Oroszország valóban megsértette a nemzetközi egyezményeket, tehát ez egyértelmű. Tehát azt kell itt világosan látni, hogy ez nem a 2008-as grúziai helyzet, ahol egyértelműbb volt, vagy legalábbis utólag könnyebben magyarázható volt az orosz beavatkozás mértéke. Csak az látszik, hogy közben azért az oroszok, az orosz katonák stratégiai pontokat foglalnak el a Krím-félszigeten. Tehát mintha lépéselőnyben lenne és ők már messze nem diplomáciai eszközökkel akarnak kommunikálni a világ többi részével.
Németh Zsolt: Igen, ez így van. És azt gondolom, hogy ez azt jelzi, hogy itt egy különösen minősített, előre megfontolt területi integritásért is van szó. Ezért is tartom kiemelkedően fontosnak, hogy most Ukrajna ne kövesse el azokat a hibákat, amiket a grúzok elkövettek. Hiszen a grúzok a provokációnak mindenféleképpen áldozataivá estek. Most Ukrajna egyelőre nem vette fel a kesztyűt. Az erőszak, az mindenféleképpen a provokációnak a csapdájába való esés lenne a jelenlegi helyzetben és ezt egy olyan magatartással elkerülték, amely a tárgyalásokra, az egyeztetésekre irányult, illetőleg a gesztusok tételével is, hiszen a nyelvtörvénnyel kapcsolatban egyértelműen nekünk, a visegrádi külügyminisztereknek, Martonyi Jánosnak, az ukrán hatalom egyértelműen ígéretet tett arra, hogy az államelnök nem fogja aláírni, és ezáltal nem fog hatályba lépni a nyelvtörvénynek az eltörlése. Most, a toleranciának és annak, hogy minden állampolgárnak az érdekeit képviseli az új ukrán hatalom, nagyon komoly üzenete van. Hiszen ez is arról szól, hogy nem dől be a provokációnak a jelenlegi ukrán hatalom.
Mv: Igen, ez is rendkívül fontos szempont, hogy a 150 ezres kárpátaljai magyarság kisebbségi jogai egyébként nem évtizedes, hanem pár évvel ezelőtt kivívott kisebbségi jogai valamennyire életben maradjanak. De ennél még fontosabb kérdés, hogy béke legyen az egész országban. Nézzük akkor ezt a bizonyos rendelkezésre álló eszköztárat. Azt mondja, hogy a Budapesti Memorandum megsértése esetén foglalt kitételeket a Magyar Külügyminisztérium támogatja, hogy életbe lépjenek. Mik a konkrét lehetőségek? Uniós csúcs, külügyminiszterek tanácsa, amerikai elnök. Nézzük végig a pontos lehetőségeket.
Németh Zsolt: Mindenekelőtt most arra van szükség, hogy sikerüljön egy olyan mechanizmust, egy olyan diplomáciai mechanizmust létrehozni, ami – adott esetben – több szervezet együttműködéseként jön létre, amely egy párbeszédet elindít ebben a helyzetben és amely megakadályozza azt, hogy az erőszak eszkalálódjon. Az elkövetkezendő hétnek ez lesz a legfontosabb diplomáciai kérdése, hogy milyen mechanizmus fog létrejönni, milyen kontakt-csoport fog – adott esetben – megalakulni, milyen fact finding, tehát olyan misszió fog a területre, az országba érkezni, amely egy erős nemzetközi jogi mandátummal rendelkezik és Oroszország magára nézve el fogadja a következtéseit és az utolsó gondolat, amire még visszatérnék, hogy a kárpátaljai magyarság vonatkozásában fontos eredmény, hogy az új ukrán hatalom a nyelvtörvénnyel kapcsolatban retirált és fontos az is, hogy mind a központi, mind a helyi hatalom nagy figyelmet fordít arra, hogy a kárpátaljai magyarok biztonságban érezzék magukat. És az is fontos, hogy mindenfajta pánikkeltés, ami például arról szól, hogy most mozgósítanak Ukrajnában, ez pánikkeltés, nem igaz. A leghatározottabban ezzel a pánikkeltéssel szemben is mindenkinek föl kell lépni.
Mv: Az előző percekben Németh Zsoltot, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkárát hallottuk, az ukrajnai konfliktusról.
(Külügyminisztérium)