Németh Zsolt parlamenti államtitkár válaszolt Firtl Mátyás (KDNP) képviselő Magyarország a szövetségkötési versenyben? című interpellációjára az Országgyűlés 2013. szeptember 30-ai ülésnapján.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Firtl Mátyás képviselő úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportjának tagja, interpellációt nyújtott be a külügyminiszterhez: Magyarország a szövetségkötési versenyben? címmel. Firtl Mátyás képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az eddigi eredmények mutatják, a kormány helyesen döntött, amikor a gazdasági növekedés előtt álló keleti országokkal fűzte szorosabbra együttműködését. A kormány stratégiai együttműködési megállapodásokat kötött a Magyarországon működő nagy, nemzetközi háttérrel rendelkező cégekkel, immár több mint harminccal. Másrészt pedig a keleti nyitás jegyében olyan országokkal keresett szorosabb együttműködést, amelyek gazdasága a válság ellenére is növekedni tudott, és a következő években piacuk bővülésére lehet számítani.

A kormány célja, hogy Kína mellett szorosabbra fűzze a kapcsolatokat a kaukázusi térséggel, így Georgiával, Azerbajdzsánnal, Kazahsztánnal, már csak azért is, mert az utóbbi országok keresleti struktúrája nagyrészt fedi a magyar piaci kínálat szerkezetét, ezért a külkereskedelmi forgalom egyre inkább bővíthető. A kormány célja, hogy keresse az együttműködési lehetőségeket azokkal az országokkal, amelyekben korábban leépült a magyar jelenlét.

Tisztelt Ház! Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, valamint több befektetés érkezik Magyarországra. A négy visegrádi országot Romániával együtt vizsgálva: a 2012. évben átlagosan 13 százalékkal nőtt az egy év alatt beáramlott tőke mennyisége, Magyarországon ez több mint 40 százalék volt. A keleti nyitás jegyében számos országgal szorosabbá vált Magyarország kapcsolata, ez pedig azt bizonyítja, hogy a külgazdaság sikeres úton jár, és bizonyítja a külgazdaság sikerét.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ennek a sikeres politikának a következményeként teszem fel kérdésemet, hogy a keleti nyitásnak milyen eredményét várhatjuk az elkövetkező években.

Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A válaszra megadom a szót Németh Zsolt államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

NÉMETH ZSOLT: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A 2010-ben elfogadott kormányprogramunknak valóban fontos részét jelenti a keleti nyitás. Három külpolitikai prioritásunk között, a nemzetközi szervezetekben való fokozott érdekérvényesítés, a térségpolitika erősítése mellett a globális nyitás jelenti a harmadik pillérét ennek a külpolitikai stratégiának. A külgazdasági területen az elkövetkezendő időszakban várjuk a külkapcsolati stratégia elfogadását. Diplomáciánk fontos feladata, hogy hozzájáruljon ennek a kidolgozásához. A közeljövőben várható a kormány elé terjesztése.

Fölhívnám a figyelmet, hogy a globális nyitást nagymértékben segíti a külkapcsolati és külképviseleti hálózatunk újjáépítése. Itt megkezdődött a nyitások, illetőleg az újranyitások folyamata, így a közeljövőben várható a miniszterelnöki látogatás keretében a mumbai főkonzulátus megnyitása, hasonlóképpen Hongkongban kívánunk újranyitni. Santiago de Chilében is újranyitás várható, illetőleg Abujában is a közeljövőben várható az újranyitás. Ebben a gazdasági jelentőségű nyitások sorozatában említsük meg Torontót, illetőleg Melbourne-t is.

Ahogy említette képviselő úr, Kínának valóban kiemelkedő szerepe van ebben a keleti nyitási politikában, de fölhívnám a figyelmet arra, hogy a miniszterelnök Kína mellett a közeljövőben Japánba, illetőleg Indiába is el kíván látogatni. Ezekből az országokból külügyminiszteri látogatásokra került sor a közelmúltban; az indiai külügyminiszter vendége volt a nagyköveti értekezletünknek is.

De a keleti nyitás mellett hasonlóan fontos a déli irány is; a déli irány, amely Afrikát, illetőleg Latin-Amerikát érintette az elmúlt időszakban. A tavalyi esztendőben egy nagyon sikeres Latin-Amerika-fórummal tudtuk újraindítani a latin-amerikai kapcsolatépítkezésünket, és hasonlóképpen a közelmúltban, 2013-ban került megrendezésre a budapesti Afrika-fórum.

De az, hogy a magyar gazdaság több lábon áll, nem pusztán ezeket a viszonylatokat érinti, hanem érinti a hagyományos észak-amerikai kapcsolatainkat is, amelyekben nagyon nagy jelentősége van most annak, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió között megkezdődött a szabadkereskedelmi övezet létrehozására irányuló tárgyalás, a TTIP tárgyalássorozat. Felkészülten kívánjuk fogadni ezeket a tárgyalásokat, és az ezzel kapcsolatos érdekeink vizsgálatára és érvényesítésére a közelmúltban a kormány úgy döntött, hogy kormánybizottságot hozunk létre.

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ezeknek a külkapcsolat-építési törekvéseknek a záloga nem más, mint a magyar gazdaság sikere, a magyar gazdaság sikeréhez pedig nélkülözhetetlen, mondhatnám úgy is, hogy a gazdasági sikereink motorja a magyar ember munkakultúrája és szaktudása. A külkapcsolatépítés-fejlesztésünknek tehát pontosan az a célja, hogy minél jobban hasznosuljon a magyar ember szaktudása az ország javára.

Kérem válaszom elfogadását, köszönöm szépen a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem Firtl Mátyás képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagy tisztelettel elfogadom a válaszát, pontosan azért is, hogy valóban, a parlament nyilvánossága előtt is tudtunk azokról a részletekről is szólni, amit államtitkár úr elmondott. De fontos megjegyeznem azt is, államtitkár úr, hogy a Magyar–Európai Üzleti Tanács is teljes mértékben támogatja az éves jelentésében is azt a fajta keletinyitás-politikát, amit a kormány végez. Tehát erre csak külön szerettem volna felhívni a figyelmet. A visegrádi négyek különböző értekezletein is nagy hangsúlyt kap a keleti partnerség irányába való nyitás, annál is inkább, hiszen fontos egyrészt gazdasági szempontból, másrészt a keleti és nyugati kultúrák közötti kapcsolat elmélyítésében nagyon nagy szerepet jelent az, ha megfelelő módon tudjuk ezt kezelni. És ebben Magyarország az elmúlt időszakban élenjárt. Bízom abban, ahogy államtitkár úr is megfogalmazta, hogy ezt az élenjáró szerepet a továbbiakban is tudjuk vinni.

Köszönöm megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Mint hallhattuk, képviselő úr elfogadta az államtitkári választ.

(Külügyminisztérium)