Németh Zsolt a Magyar Televízió Az Este című műsorában beszélt az Ukrajnában kialakult helyzetről 2014. február 19-én.

Mv: Az Este vendége Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Jó estét kívánok, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat!

Németh Zsolt, államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok!

Mv: Kezelhető ez a helyzet még ebben a pillanatban?

Németh Zsolt: Azt gondolom, hogy nem ez a kérdés, hanem hogy kezelni kell. A magyar álláspont alapvetően három módját látja ennek, és ezt fogom a holnapi külügyi tanácsülésen is képviselni. Először is, az erőszaknak az azonnali beszüntetése. És itt fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy nem csak egyoldalú az erőszak, hanem kétoldalú: nemcsak a kormányzat, hanem az ellenzéknek a szélsőséges csoportjai is erőszakot alkalmaznak. A másik nagyon fontos dolog, hogy újra kell indítani a tárgyalásokat. Tehát a tárgyalni, tárgyalni, tárgyalni, az most azért egy nagyon fontos javaslat, mert rendelkezésünkre állt, rendelkezésükre állt három hónap – hiszen november végén voltak a vilniusi tárgyalások, illetőleg az a fiaskó, hogy nem írta alá Ukrajna a megállapodást –, és azóta a tárgyalásos lehetőségeket egyszerűen nem használta ki az ukrán vezetés. És itt viszont egyértelmű, azután hogy az ukrán vezetés felelőssége.

Mv: Ezért csak az ukrán vezetés hibája?

Németh Zsolt: Azt gondolom, hogy egyértelműen az ukrán vezetés tehető ezért felelőssé.

Mv: Amennyiben?

Németh Zsolt: Amennyiben a politikai megoldásnak a kimunkálása az a mindenkori államvezetésnek a feladata. És ennek a politikai megoldásnak a kimunkálásában nem tette meg azokat az elvárható erőfeszítéseket az ukrán vezetés, ami – mondjuk úgy, hogy – egy minimális hajlandóságot mutat a bizalomépítésre, illetőleg a megállapodásra. De nincs más út, ezt szeretném hangsúlyozni, tehát a tárgyalásos út az egyedüli járható út: csak politikai megoldása van ennek a jelenlegi helyzetnek. És a harmadik nagyon fontos kérdés, hogy Európa milyen szerepet tud vállalni. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben elkerülhetetlen, hogy szankciókat vezessen be az ukrán hatalomnak és a konfliktusnak és a politikai helyzet kialakulásának a felelősei viszonylatában. Hogy milyen szankciók kerülnek bevezetésre, ez lesz a holnapi külügyi tanácsülésnek az egyik legfontosabb napirendje. De általában azt gondolom, hogy az Európai Uniónak egy sokkal aktívabb közvetítő szerepet kell vállalnia, és képesnek kell lennie arra, hogy végre egy világos európai perspektívát mutasson föl Ukrajna számára. Az elmúlt időszakban tehát az Európai Uniónak is van oka arra, hogy önvizsgálatot tartson, és megnézze azt, hogy mi az, ami elvezetett az ő magatartásában ehhez a jelenlegi helyzethez.

Mv: Az ön megítélése szerint Janukovicsnál még látszik esélye annak, hogy Európa bármiről is meg tudja győzni? Hát végül is Angela Merkel kancellár is hiába kereste telefonon. Sorra szólítják meg Európa vezetői, most már a brit miniszterelnök is, semmire nem reagál ebben a pillanatban a kijevi vezetés.

Németh Zsolt: Való igaz, de azért ne feledjük el, hogy Janukovicsot például Putyin meg tudta győzni arról, hogy a vilniusi csúcstalálkozón ne írja alá a társulási megállapodást. Tehát azt gondolom, hogy van egy olyan hatás, amely eléri őt. Nyilvánvaló, hogy itt az elkövetkezendő napokban nagyon fontos, hogy milyen egyeztetések lesznek Oroszország, illetőleg az Európai Uniónak a meghatározó vezetői, illetőleg akár az Egyesült Államok részéről is. De rá kell venni, nincs más lehetőség, hogy Janukovics támogassa a politikai kibontakozást. Ennek nagyon sok vonatkozása van, de a legfontosabb az, hogy meg kell állapodni abban, hogy miként lesz új kormánya – akár ügyvezető kormánya – ennek az országnak, hogy milyen alkotmányos változtatások azok a követelések, amelyektől nem tekint el az ellenzék. És, mint hallhattuk most a bejátszásokban is, milyen módon fogja az előrehozott elnöki és parlamenti választásokat Ukrajna megvalósítani.

Mv: Csak én hallom rosszul ki az ön szavaival, de minthogyha úgy tűnne, hogy igazából itt az Európai Uniónak és Oroszországnak kell megállapodnia az ukrajnai rendezésről.

Németh Zsolt: Nézze, egészen Vilnius óta látható, hogy Ukrajna benne van az Európai Uniónak, illetőleg Oroszország politikai fókuszában is. De azt gondolom, hogy itt a megállapodásban a kulcskérdés jelenleg az nem az Európai Unió és Oroszország megállapodása. Hanem az egyes politikai szereplők, nevezetesen Janukovics, a hatalom és az ellenzék – most az ellenzék egy kicsit többfejű jelenleg Ukrajnában, de azért jól beazonosítható ellenzéki arcai vannak. Tehát egyfajta inkluzív megállapodás a meghatározó politikai erők között Ukrajnában, ez az, amit elő kell segítenie az Európai Uniónak. És bízunk abban, hogy Oroszország is ebbe az irányba fogja majd terelni a dolgokat.

Mv: Mi történik, ha addig elszabadulnak a dolgok? Ugye az ellenzék lefegyverezett katonákat, laktanyákat foglaltak el, önkényesen kihirdették különböző megyeszékhelyeken és különböző városokban, hogy átvették a hatalmat, nem tágítanak a térről. Mi történik, ha a fegyveres összecsapások esetleg eszkalálódnak?

Németh Zsolt: Lényegesen nehezebb helyzetben vagyunk, mint 24 órával ezelőtt. Az elmúlt 24 órában nemcsak meghalt 26 ember és ezer ember súlyosan megsérült, hanem valóban az egész országban az erőszaknak a szikrája, az szétpattant. De nem lehet mást csinálni, mint visszakényszeríteni az erőszak szellemét a palackba. Az elkövetkezendő napoknak a diplomáciai erőfeszítéseinek tehát az erőszak fölszámolása kell legyen az elsődleges célkitűzése.

Mv: Államtitkár úr, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat!

Németh Zsolt: Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)