Április 6-a fordulópont lesz a Kárpát-medencei magyarság életében, mondta Németh Zsolt államtitkár a Duna Televízió Heti Hírmondó című adásában 2014. február 9-én.
Mv: Németh Zsolt szerint április 6-a fordulópont lesz a Kárpát-medencei magyarság életében. A külügyi államtitkár a Heti Hírmondónak Kolozsváron azt is mondta, hogy a három éve elindított kedvezményes honosítás révén 94 év után újra nemzeti parlament alakulhat. Maksay Ágnes beszélgetett Németh Zsolttal.
Mv: Jó estét kívánok! A 2014-es év választási év Romániában is. Hiszen az év végén államfőt választ az ország, ezt megelőzően pedig májusban euro parlamenti választások lesznek. A romániai Szociálliberális Szövetség ugyanakkor az alkotmánymódosítás kérdését és szeretné megoldani. Éppen ezért fölvetődött most, hogy összevonnák az alkotmánymódosításról szóló referendumot az euro parlamenti választásokkal. Nos, ez az a kérdés, amivel az erdélyi magyar politikai alakulatok nem értenek egyet. De vegyük magát az alkotmánymódosítás tervezetét. Erre milyen szemmel néz most Magyarország?
Németh Zsolt: Úgy gondoljuk, hogy nagyon egyértelműen megfogalmazta az erdélyi magyar politikai, az RMDSZ, hogy milyen elvárásai vannak ezzel az alkotmánymódosítással kapcsolatban, és ezekben visszaköszönnek az elmúlt éveknek a vitái. Jelképhasználat, székely zászló, régiósítás, államalkotó tényező és sorolhatnám ezeket a kérdéseket. Úgy gondolom, hogy azok az elvárások, amit ezzel kapcsolatban akár az RMDSZ, akár az erdélyi magyar politika megfogalmazott, azok teljesen legitim követelések, ezért én a magam részéről bízom abban, hogy képes lesz az erdélyi magyar politika és a román politika ezekben a kérdésekben közös nevezőre jutni.
Mv: A régiósítás egy másik nagyon komoly küszöbön álló kérdés itt az országban, Romániában. Az erdélyi magyarság számára kedvezőtlen a kormány erre vonatkozó jelenlegi terve, hogy például Székelyföldet a tervezett központi régióhoz csatolják. Ezzel a kérdéskörrel kapcsolatosan van-e párbeszéd a két ország között?
Németh Zsolt: Természetesen, minden kétoldalú tárgyalásunk van, ez a kérdés ez napirendre kerül. Ezzel kapcsolatban, mivel érinti egyébként az alkotmánymódosítás kérdését is, én csak azt tudom mondani, hogy egyetértünk az erdélyi magyar politikának azzal a törekvésével, hogy Székelyföld legyen önálló régió. Ez a célkitűzés, ez minden erdélyi magyar politikusnak, meghatározó politikai erőnek és az anyaországnak a támogatását is élvezi.
Mv: Néhány napja tudjuk, hogy Romániában május 25-én euro parlamenti választások lesznek. Azt viszont már november végétől tudjuk, hogy az RMDSZ az euro parlamenti választásokon nem akar koalíciós listát. A vita pedig elsősorban ezzel kapcsolatosan ugye Tőkés László euro parlamenti jelöltsége kapcsán robbant ki. Föllelhetőek az erdélyi sajtóban is a találgatások, hogy esetleg Tőkés László fideszes listán indulna az euro parlamenti választásokon. Ön szerint mi lenne a szerencsés ebben a kérdésben? Illetve, van-e már a Fidesznek erre vonatkozóan döntése?
Németh Zsolt: A Fidesznek ebben a kérdésben semmilyen döntése nincsen. Mi azt tartjuk fontosnak, hogy egy minél erősebb képviselettel rendelkezzen az erdélyi magyar politika. Úgy a román parlamentben, mint az Európai Parlamentben. Az, hogy jelenleg három képviselővel rendelkezik Erdélyi az Európai Parlamentben, ez egy nagyon jó helyzet. Hogyha ezt az eredményt el lehetne érni most májusban, akkor azt hiszem, hogy mindannyian megelégedhetnénk, és az, hogy Tőkés László tagja legyen az Európai Parlamentnek, azt gondolom, hogy mindenki számára, aki tudja, hogy milyen történelmi szerepet játszott Tőkés László, hogy milyen gyakorlati szerepet tölt be ma az erdélyi magyar érdekek védelmében, az egyértelmű, hogy erre szükség van, mi a magunk részéről ezt teljes mértékben támogatjuk.
Mv: Április 6-a, választások Magyarországon. Ez idáig legtöbben a külhoni magyar állampolgárok részéről, Erdélyből, illetve Vajdaságból regisztráltak. E tekintetben milyen feladat hárul még a közeljövőben a magyar kormányra? Hogyan látja, biztosítottak-e már a levélben szavazás zavartalan lebonyolításának a feltételei?
Németh Zsolt: A legfontosabbnak most azt tartjuk, hogy minél többen regisztráljanak. Tudvalevőleg 15 nappal a választások előtt lezárul a regisztráció, ez március 22-ét jelenti. Fontosnak tartom ugyanakkor azt tudatosítani, hogy nem elég március 22-e, vagy mondjuk az utolsó napokban elmenni, hanem legalább egy tíz napot rá kell számítani arra, amíg ezek a regisztrációk, illetőleg a kiértesítések visszaérkeznek. Tehát, március 12-éig körülbelül a regisztrációnak a folyamatát, aki biztosra akar menni mindenféleképpen, el kell indítani. Ezért arra szeretnénk kérni mindenkit, aki magyar állampolgársággal rendelkezik és szeretne részt venni a magyarországi választásokig, hogy nagyjából március 12-éig végezze el a regisztrációt. Ne késlekedjen, minél hamarabb történik, kerül sor a regisztrációra, mi annál jobban tudjuk megítélni egyébként, hogy milyen igények vannak. Tudunk fölkészülni arra, hogy kielégítsük az ezzel kapcsolatos nagyon gyakorlatias és meglehetősen sok feladatot jelentő elvárásokat. A levélben történő szavazással kapcsolatban pedig minden jogszabályi feltétel adott. Azon vagyunk, hogy az erdélyi magyarok minél zökkenőmentesebben le tudják majd adni a szavazataikat.
Mv: Miért fontos, egyáltalán fontos-e az erdélyi magyarok részvétele a választásokon?
Németh Zsolt: Rendkívül fontos. Úgy vélem, hogy végre 94 esztendő után a nemzet valóban nemzeti parlamentet választhat meg, és 2004. december 5-e például a legutóbb, nagyon egyértelműen megmutatta, hogy milyen mértékben hat a határon túli magyarokra, hogy Magyarországnak milyen kormánya van. Hogyha ezt végiggondoljuk, hogy egyértelmű ez a hatás, akkor a határon túli magyaroknak nem lehet mindegy, hogy Magyarországon milyen kormány fog alakulni.
Mv: Milyen részvételre számítanak?
Németh Zsolt: Magas rész...
Mv: Külhoni állampolgárok részéről.
Németh Zsolt: Magas részvételre, hiszen minden felmérés egyelőre azt mutatja, hogy a határon túli magyarok készülnek erre az ünnepre, április 6-a egy ünnep lesz, hiszen részt vehetnek egy ilyen nagy jelentőségű döntésben, mint a nemzeti parlamentnek a megalakítása.
Mv: Köszönjük szépen, hogy elfogadta a meghívásunkat!
Németh Zsolt: Én is köszönöm!
(Külügyminisztérium)