Bába Iván közigazgatási államtitkár nyitotta meg 2013. május 24-én a Külügyminisztérium főépületében a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés – Küzdelem a szegénység ellen című fényképkiállítást. Az államtitkár angol nyelven elmondott köszöntőjének magyar fordítása.
„Nem mindnyájan vagyunk arra hivatottak, hogy nagy dolgokat vigyünk véghez az életben, de arra mindnyájan képesek vagyunk, hogy nagy szeretettel kis célokat valósítsunk meg.”
Kalkuttai Teréz Anya szívből jövő és mára még inkább jelentőségteljessé vált idézetével szeretném tisztelettel és nagy szeretettel köszönteni a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés – Küzdelem a szegénység ellen című kiállítás megnyitóján jelen lévő vendégeinket; a jelen lévő nagyköveteket, a Diplomáciai Testület tagjait, a témában érintett magyar civil szervezetek képviselőit, valamint a sajtó munkatársait.
Pontosan 50 évvel, fél évszázaddal ezelőtt, 1963-ban Addis Abbebában alakuló csúcsértekezletén az Afrikai Egységszervezet eldöntötte, hogy minden év május 25-e AFRIKA NAP lesz a nemzetek naptárában. Ezen a napon az afrikai kontinenst ünneplik a világban és ehhez a nemes kezdeményezéshez társulva a Külügyminisztériumban szeretnénk ebből az alkalomból mi is méltóképpen megemlékezni és a fotóművészet eszközeivel hangsúlyozni Szubszahara Afrika népeinek, országai egységének és szolidaritásának elősegítését, hozzájárulva a gazdasági, politikai kapcsolatok előmozdításához és számos más területeken folytatott nemzetközi együttműködés fejlesztéséhez egyaránt.
A Külügyminisztérium célja a fotókiállítás megrendezésével, az volt, hogy a Budapest-Afrika Fórumhoz kapcsolódva a közvélemény figyelmét felhívjuk a világban még mindig sok helyen jelen lévő mélyszegénység elleni küzdelem fontosságára, a fejlődő világ legégetőbb problémáira. Ennek ugyanakkor nem csupán szavainkban, hanem tetteinkben is szeretnénk igazolható módon érvényt szerezni és megfelelő hangsúlyt kölcsönözni.
A mai kiállításon bemutatásra kerülő fotográfiákat 18 magyar civil szervezet önkéntesei, valamint a Külügyminisztérium munkatársai készítették a fejlődő világban végrehajtott fejlesztési vagy humanitárius segítségnyújtási projektjeikről, illetve azok végrehajtása során. Nagy öröm a Külügyminisztérium számára is, hogy egyre több magyar szervezet veszi ki a részét ebből a nagyon fontos tevékenységből és egyre több felkészült szakemberrel rendelkeznek.
E kerek évforduló alkalmával kiválasztott 50 mű a magyar civil szervezetek afrikai humanitárius es szegénységcsökkenő tevékenységébe, valamint a Külügyminisztérium által támogatott néhány NEFE projektbe enged betekintést a nagyérdemű számára, ugyanakkor az érdeklődők megtekinthetnek olyan alkotásokat is, amelyek egyedi perspektívákból szimbolizálják a legégetőbb fejlesztési igényeket. Ezek közül kiemelkedik az élelmiszertermelés biztonsága es a tiszta ivóvízhez való hozzáférés, amely utóbbi meg mindig csaknem egy milliárd ember szamara elérhetetlen a Földön.
A megoldásra váró problémák sora azonban itt nem ér véget: stabilitás, migráció, környezetszennyezés, járványok - ismerősen csengő szavak, amelyek özönlenek felénk nap, mint nap a híradásokból. Határozott meggyőződésünk, hogy a jövő üzletembereinek, nemzetközi kapcsolatokkal és gazdálkodással foglalkozó szakembereinek nem csak hallani kell ezekről a tudósításokról, hanem meg meghallgatni, érteni és kellő mód ismerniük kell a fejlődő világ legégetőbb problémáit, amelyek a fejlett országokban élők mindennapjait is befolyásolják. Amiről tegnap még Afrikával kapcsolatban a televízióban hallunk, az másnap már hazai problémaként, megoldandó kihívásként köszönt ránk.
A világnap jelentősége tehát, hogy ráirányítsa a figyelmet a mélyszegénységben élők gondjaira. A nemzetközi erőfeszítéseknek köszönhetően a napi 1,25 USD-ből élők aránya az elmúlt 20 évben jelentősen csökkent ugyan, de még így is kb. 1,5 milliárd ember él mélyszegénységben a világon.
A világ legégetőbb problémáinak orvoslásához a maga eszközeivel a legfejlettebb országok közé tartozó Magyarország is hozzájárul, jelentős láthatóságot biztosítva a magyar külpolitikai törekvések számára. A magyar kormányzat – a többi új EU tagállamhoz hasonlóan – 2012-ben a nemzeti összjövedelmének (GNI) 0,1 %-át fordította a fejlődő világ segélyezésére, amely esetünkben közel 120 millió dollár, és szándékunk, hogy ezt az arányt tovább növeljük. Elsősorban a nemzetközi szervezeteken keresztül kerül felhasználásra az általunk biztosított forrás, nagymértékben az afrikai kontinens javára, de kétoldalú keretben is törekszünk – ahogy azt a kiállított képeink is bizonyítják – a legrászorultabbak megsegítésére és felzárkóztatására. Együttműködésünk kiemelt területe a fenntartható vízgazdálkodás, a tiszta ivóvízhez és az alapvető higiénés viszonyokhoz való hozzáférés elősegítése, az egészségügyi ellátás, a szociális viszonyok javítása, a humán erőforrások erősítése oktatás és képzés révén.
Jó lehet, e kiállítás csupán egy apró mozzanata az Afrika melletti közös elkötelezettségünk kihangsúlyozásának, emlékezzünk Teréz anya imént idézett szavaira: arra mindnyájan képesek vagyunk, hogy nagy szeretettel kis célokat valósítsunk meg.
(Külügyminisztérium)