Martonyi János az Argentin Szövetségi Számvevőszék épületében 2012. május 14-én, a Raoul Wallenberg megemlékezés keretében megnyitotta a svéd embermentő életéről szóló, Magyarországon összeállított kiállítást.
„A kiállítás helyszíne szimbolikus jelentéssel bír, Buenos Airesben vagyunk, annak a nemes argentin népnek a fővárosában, amely mindig nyitott ajtókkal várta a politikai vagy etnikai okokból üldözötteket, köztük a zsidó származásúakat, akiknek legnagyobb közössége itt él egész Dél-Amerikában, és akik között még élnek Wallenberg által megmentett személyek.” – hangsúlyozta a magyar külügyminiszter spanyol nyelven elmondott köszöntőjében.
A magas rangú állami tisztviselők, zsidó szervezetek és diplomaták előtt elmondott beszédében Martonyi János hangsúlyozta, hogy a magyar kormány elkötelezett a múlttal való szembenézés mellett. Hazánkat ugyanazok az ideálok és értékek vezérlik, mint a neves svéd embermentőt. A Wallenberg születésének századik évfordulója előtt tisztelgő emlékév kiemelt célja, hogy a fiatalsággal is megismertesse a svéd diplomata példáját: lehetséges szembefordulni a történelem árjával és embernek maradni az embertelenségben.
A nemzetközi közösséget több mint 20 ország nagykövete képviselte, köztük a svéd, az izraeli, a kanadai és az EU misszióvezetők is.
Martonyi János mellett megemlékező beszédet mondott Dr. Daniel Reposo, az Argentin Szövetségi Számvevőszék elnöke, Nicholas Tozer, a Raoul Wallenberg Alapítvány első elnökhelyettese, a túlélők nevében a Wallenberg által megmentett Kertész Tamás, Dr. Ángel Schindel, a DAIA, vagyis az Argentin Zsidó Szervezetek Szövetségének első elnökhelyettese, Charlotte Wrangberg svéd nagykövet, valamint Eduardo Zuain argentin külügyminiszter-helyettes is.
A rendezvényen filmbejátszással, illetve plakátkiállítással emlékeztek meg a svéd diplomata életéről. Az esemény előtt az Argentin Köztársaság elnöke, a magyar kormány és a Külügyminisztérium közös kiadványa is tisztelgett.
Argentína 250-300 ezer fősre becsült zsidó közössége a legnagyobb Latin-Amerikában, és a hetedik a világon. Sokan közülük – nem kevesen éppen Wallenberg segítségének köszönhetően – magyar területről vándoroltak be Argentínába, így a megemlékezésen felszólaló Kertész Tamás is.
(kormany.hu)