Raoul Wallenbergre emlékeztek 2012. október 30-án a hágai Békepalotában a svéd diplomata születésének századik évfordulója alkalmából.

A megemlékezést Magyarország, Izrael, az Egyesült Államok és Svédország hágai nagykövetsége közösen szervezte. Az ünnepség keretében a négy ország külképviseletének vezetője fát ültetett a Békepalota kertjében. A megemlékezésen részt vett Uri Rosenthal holland külügyminiszter és Jozias van Aartsen hágai polgármester is. A külképviseletek által Raoul Wallenberg emlékére állított táblát az a most 73 éves Sommer Katalin leplezte le, akit személyesen Raoul Wallenberg mentett meg attól, hogy családjával együtt a Dunába lőjék a nyilasok.

Sommer Katalin a megemlékezésen felelevenítette, hogyan élte át ő és családja 1944-ben a vészkorszakot Budapesten. Elmesélte, hogy alig múlt egy éves, amikor édesapját behívták munkaszolgálatra, és négy éves volt, amikor utoljára látta. Sommer felidézte, hogy 1944 decemberében, a nyilas hatalomátvétel után annak dacára kiterelték őket a Duna partjára, hogy édesanyjával és öccsével egy úgynevezett védett házban kaptak helyet. Az embereket elkezdték egymás után a folyóba lőni, az öldöklésnek az odasiető Wallenberg vetett véget - emlékezett vissza Sommer Katalin.

"Hálás szívvel gondolok Wallenbergre, akinek az életben maradásomat köszönhetem, és nem csak én, hanem még nagyon-nagyon sokan. Neki köszönhetem, hogy élhettem az életemet" - mondta a holokauszt-túlélő, aki elmondta: mivel Raoul Wallenberg végső nyughelye ismeretlen, minden évben felkeresi a svéd diplomata valamelyik emlékhelyét, és ott helyez el egy-egy szál virágot. Sommer Katalin elmondta, hogy ilyenkor azokra gondol, akiket Wallenberg nem tudott megmenteni, "a félbe szakadt életekre, akiknek nem adatott meg az élet lehetősége" – fogalmazott Sommer Katalin.

A megemlékezésen levetítették Magyarország Külügyminisztériuma megbízásából a Terror Háza múzeum által készített, Ember az embertelenségben című, Wallenbergről szóló dokumentumfilmet, köszöntőt mondott Nina Lagergren, Raoul Wallenberg testvére és Marie Tuma, a stockholmi Raoul Wallenberg Intézet vezetője, továbbá Wallenberg örökségéről értekezett a tel-avivi egyetem magyar származású történész professzora, Raphael Vago.

Sümeghy Gyula hágai magyar nagykövet az MTI-nek telefonon beszámolt arról, hogy a megemlékezésen mintegy háromszázan vettek részt. A diplomata megítélése szerint bár a holland zsidóság, az idősebbek és az értelmiség körében Raoul Wallenberg személye és tevékenysége "ismert és elismert", a fiatalabb nemzedékek körében viszont már nem annyira. "Pontosan ez a célja egy ilyen rendezvénysorozatnak, a megemlékezésen túl, hogy Raoul Wallenberg személyes példáján keresztül megszólítsuk a fiatalabb generációt, a példamutatás és a jó értelemben vett nevelés is hangsúlyt kap" – fejtette ki Sümeghy Gyula.

(MTI, Külügyminisztérium)