A Budapesti Afrika Fórumhoz kapcsolódó programként 2013. június 7-én a Külügyminisztériumban került sor az „Út Szöulba – Afrika bevonása a kiberbiztonság kihívásainak kezelésébe” című műhelybeszélgetésre, melyen több mint 12, főleg afrikai ország, az Európai Unió és számos cég, illetve civil szervezet képviseltette magát.
Magyarország a tavaly nagy sikerrel lebonyolított Budapesti Kibertér Konferenciát követően is aktívan részt vesz a 2011-ben Londonban, a kibertér biztonságának szavatolásáról szóló globális konszenzus kialakítása érdekében útjára indított folyamatban, így az idén októberben sorra kerülő szöuli konferencia előkészületeiben. Ehhez kapcsolódott a mostani műhelybeszélgetés megszervezése is, mellyel sikerült megtenni az első lépéseket a kibertérről és annak biztonságáról szóló nemzetközi párbeszéd globálissá tétele, így az afrikai országok bevonása felé.
Az eseményt megnyitó Breuer Klára kabinetfőnök bevezetőjében elmondta, hogy bár a Külügyminisztérium a budapesti Kibertér Konferencia megszervezésekor is komoly hangsúlyt fordított arra, hogy afrikai országok képviselői is jelen legyenek, akkor ez az erőfeszítés még nem hozta meg a gyümölcsét. Ezért fontos, hogy az Afrika Fórum keretében erről a jelentős témakörről is szó esik. Méltatta, hogy számos afrikai ország komoly eredményeket ért el a demokrácia építés és a gazdasági növekedés terén és utalt arra, hogy ismert tény, az IT szektor komoly szerepet játszik ezeken a területeken. Az átlagember hajlamos arra, hogy eleinte ennek csupán a pozitív oldalát lássa, hiszen a tudomány, az oktatás, a gazdasági élet fejlődése előtt egészen új dimenziókat nyit meg. Éppen a fejlődő országokban van viszont komoly szükség arra, hogy további erőfeszítéseket tegyünk az új eszközök, és az új technológia használatával összefüggő veszélyek megismertetésében, annak érdekében, hogy a negatív hatások is tudatosodjanak mindenkiben. A jogalkotás, a nemzetközi együttműködésbe való bekapcsolódás minden kormánynak nem csak feladata, de szinte kötelessége, fogalmazott a kabinetfőnök, saját állampolgárai érdekében.
A magyar Külügyminisztérium örömmel segíti azt a folyamatot, hogy a következő Szöulban megrendezendő Kibertér Konferenciára – a Budapesten keresztül is vezető úton – mind több afrikai ország képviselője is eljusson, zárta rövid köszöntőjét Breuer Klára.
A rendezvényen Dél-Korea, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, az Európai Bizottság, az Európai Külügyi Szolgálat, a Microsoft és a Symantec képviselői mellett Szemerkényi Réka miniszterelnöki biztonságpolitikai főtanácsadó és Zala Mihály, a Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke is felszólalt.
A műhelybeszélgetés résztvevői áttekintették a London–Budapest–Szöul folyamat eddigi eredményeit és a szöuli konferenciától elvárt további előrelépéseket, eszmecserét folytattak az IKT szektor gazdasági növekedést és a fejlődést támogató szerepéről, továbbá a kiberbűnözésről.
(Külügyminisztérium)