Ausztria és Magyarország a XX. században címmel került megrendezésre november 26-án a bécsi magyar nagykövetségen a kétoldalú kapcsolatok elmúlt száz évét felidéző történész-konferencia. A tematikájában az I. világháború kitörésének 100. évfordulójához is kapcsolódó szimpózium előkészítésében a nagykövetség a bécsi Collegium Hungaricum történeti intézetével és a Ludwig Boltzmann Intézettel működött együtt.

Megnyitójukban Szalay-Bobrovniczky Vince nagykövet és Martin Eichtinger, a szövetségi külügyminisztérium kulturális ügyekért felelős szekciófőnöke egyaránt méltatták a két ország kapcsolatainak sokszínűségét és intenzitását, mely az elmúlt évszázadban változó külső adottságok mellett - ill. a „családi kapcsolatokban” esetenként felmerülő feszültségek dacára - is mindvégig a reláció jellemzője maradt. A Boltzmann-intézet vezetője, Stefan Karner pedig az osztrák és magyar történészek közötti személyes kontaktusok jelentőségét emelte ki, melyek már a vasfüggönyön át is biztosították a tudományos együttműködés folytonosságát.

fotó: Külügyminisztérium

A neves osztrák és magyar előadók - többek között Romsics Ignác, Szita Szabolcs, Maruzsa Zoltán, Manfred Rauchensteiner, Maximilian Graf - négy témacsoportban tekintették át a reláció elmúlt száz évét: Közép-Európával kapcsolatos elképzelések az I. világháború idején; a kisállamiság kezdetei a két világháború között; Ausztria és Magyarország a hidegháború korszakában; határnyitás és európai együttműködés. Ennek keretében a résztvevők olyan érzékeny kérdéseket is megvitattak, mint a nemzetiségek közötti feszültségek a monarchia felbomlása után, a világháborúkat követő felelősségvállalás, vagy a másik országból származó hadifoglyok és kényszermunkások helyzetének kölcsönösen felmerülő problémája. 

(Külügyminisztérium)