Magyarország azt szorgalmazza, hogy a thaiföldi kormány és az ellenzék tárgyalásos úton találjon békés megoldást az ázsiai országban kialakult helyzetre - mondta Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője 2013. január 15-én az MTI érdeklődésére.

Kiemelte: úgy tűnik, Thaiföldön állandósult a belpolitikai feszültség. Magyarország nem kíván beleszólni a thaiföldi belpolitikába, és a demokratikus megoldást, a helyzet tárgyalásos, békés rendezését szorgalmazza - közölte.

Hangsúlyozta: Thaiföld Magyarország kiváló partnere, rengeteg turista jár oda Magyarországról, emiatt fokozottan figyel arra a közvélemény, hogy mi történik ott. Magyarország szeretné több területen is elmélyíteni a kapcsolatait az ázsiai országgal, és a stabil, demokratikus kormányzás ennek nélkülözhetetlen feltétele - mutatott rá.

Kaleta Gábor elmondta: azt javasolják a Thaiföldre látogató turistáknak, hogy kerüljék el a tömegrendezvényeket. A tüntetések elsősorban a fővárosban, Bangkokban és annak környékén jellemzők, az ország más részein nem tudni hasonló demonstrációkról.

A fővárosban a kormányzati negyedben lévő tüntetések érinthetik a látványosságok környékét és megnehezíthetik a kijutást a repülőterekre - magyarázta. Ezért megnövekedett menetidőre kell számítani, és indulás előtt érdemes tájékozódni az aktuális helyzetről.

Mint mondta, a magyarok a konzuli szolgálat honlapján előzetesen regisztrálhatnak, ami szükség esetén megkönnyítheti a konzuli segítségnyújtást. A bangkoki nagykövetség a nap 24 órájában elérhető telefonon (külföldi hívószámról: +66-81-875-4610 thaiföldi hívószámról: 081-875-4610).

Kaleta Gábor megjegyezte: a Külügyminisztérium és a bangkoki nagykövetség folyamatosan figyelemmel követi a thaiföldi helyzet alakulását, és időről időre új utazási tanácsokat ad ki az országra vonatkozóan.

Bangkok hétfőn kezdődött blokádjában becslések szerint több mint 60 ezer ember vesz részt. A tüntetők ellenőrzésük alá vontak és eltorlaszoltak hét forgalmas belvárosi kereszteződést. Kedden ezrek vonultak különböző hivatali épületekhez, ahol megakadályozták a minisztériumi dolgozókat a munkavégzésben.

A tüntetők célja, hogy megdöntsék Jinglak Sinavatra kormányfő hatalmát, aki szerintük bátyja, a 2006-ban puccsal megdöntött és 2008-ban a börtön elől külföldre menekült volt kormányfő, Thakszin Sinavatra korrupt bábja. A kormányt egy nem választott "népi tanáccsal" akarják helyettesíteni.

(MTI/Külügyminisztérium)