Konkrét lépésekre van szükség a magyar–lengyel kapcsolatok megerősítéséért, a kétoldalú gazdasági együttműködésben még sok lehetőség rejlik – mondta Martonyi János külügyminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában 2014. március 23-án.

A tárcavezető kiemelte: nem lehet elvonatkoztatni a történelemtől, amikor a magyar–lengyel barátságról beszélünk. Lengyelország nagy ország, a közép-európai és a magyar kötődés szintje az országon belül változó, de ennek az érzelmi, kulturális kapcsolatnak, egymáshoz tartozásnak a magja Krakkóban van, ezért is nyitották itt meg újra a magyar főkonzulátust – közölte.

Hozzátette, szimbolikus üzenete van a lépésnek, de emellett nagyon fontos gazdasági, kereskedelmi, turisztikai jelentősége is van e külképviseletnek. Martonyi János szerint nem elég csak hangoztatni, hogy milyen jó a kapcsolat a két ország között, mennyire fontos a magyar–lengyel barátság, nem jó, ha csak a szavak szintjén maradnak, ténylegesen is tenni kell a kétoldalú kapcsolatokért.

Ha valóban komolyan veszik a különleges magyar–lengyel kapcsolatokat, akkor folyamatosan arra kell törekedni, hogy megerősítsék, sőt bővítsék azokat – hangsúlyozta. A külügyminiszter elmondta: a krakkói főkonzulátusnak nagyon fontos feladatai vannak, hiszen bővíteni kell a turizmust, a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat. A magyar-lengyel gazdasági kapcsolatokban még nagyon sok lehetőség van, a kereskedelmi statisztikákból is látható, hogy Lengyelország méreteihez képest a magyar–lengyel kereskedelem még elmarad a lehetőségektől – magyarázta.

Hozzáfűzte: fontos lenne az oktatási és a kulturális kapcsolatokat is tovább erősíteni. Martonyi János kiemelte annak jelentőségét, hogy sikerült újranyitni a krakkói főkonzulátust a kormányzati ciklus végén. A magyar külpolitikára általában véve is jellemző a szélesebb értelemben vett nyitás – mutatott rá. Martonyi János március 14-én nyitotta meg a krakkói főkonzulátust, amelyet 2009-ben takarékossági okokra hivatkozva zárták be.

(MTI)