Magyarország nagyra becsüli a vöröskereszt és vörös félhold társaságok értékes munkáját, mivel ezek a szervezetek igyekeznek minden embernek egyformán segíteni – mondta Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára 2012. október 18-án Budapesten. Közlemény.

Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára (Fotó: Soós Lajos - MTI )A Vöröskereszt és a Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) európai irodája megnyitásának ötödik évfordulója alkalmából a kényszerített migrációról és a kitelepítésről tartottak nemzetközi konferenciát a Külügyminisztériumban. Az eseményen Sztáray Péter azt mondta, az IFRC a fegyveres konfliktusok és a természeti katasztrófák minden áldozatának segít, függetlenül nemzetiségüktől, nemüktől, származásuktól, vallási és politikai meggyőződésüktől. A mai világban gyakran fordulnak elő sok áldozatot követelő katasztrófák, ez alól egyetlen térség, így Európa sem kivétel – mutatott rá. Hozzátette, fontos, hogy a segítségnyújtásban a kormányok együttműködjenek a humanitárius szervezetekkel.

Magyarország álláspontja szerint az IFRC rendkívül fontos munkát végez Európában is – mondta Sztáray Péter. Kiemelte, jó döntés volt, hogy a szervezet Budapesten hozta létre európai irodáját 2007-ben. Az elmúlt öt évben a Külügyminisztérium szorosan együttműködött az irodával – fűzte hozzá.

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy Magyarország kis ország, és ezt figyelembe kell venni, amikor hozzájárulását értékelik a humanitárius együttműködéshez. Az ország humanitárius tevékenységére példaként említette, hogy a kormány 80 ezer eurót adott a Szíriából a szomszédos országokba menekült emberek segítésére, továbbá 15 ezer dollárt adott egy projektre, amelynek célja a nők jogainak védelme egy észak-kenyai menekülttáborban.

Anitta Underlin, az IFRC európai irodájának igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, a konferencián mutatják be idei jelentésüket azokról az emberekről, akik nem önszántukból hagyták el lakhelyüket. Ezeknek az embereknek a száma egyre nő – emelte ki. Mint mondta, ennek a folyamatnak az egyik oka az elmúlt évek gazdasági válsága. Az IFRC-nek és a kormányoknak együtt kell működniük a lakhelyüket elhagyni kényszerülő emberek segítésében – hangoztatta.

Jagan Chapagain, az IFRC főtitkárhelyettese előadásában közölte, hogy világszerte 73 millióra teszik azoknak az embereknek a számát, akik nem saját akaratukból hagyták el a lakhelyüket. Közülük 43 millióan fegyveres konfliktusok miatt kényszerültek erre – mondta, példaként említve Malit, Kolumbiát, Libériát, Szíriát, Irakot és Szomáliát. Kitért arra is, hogy 15 millióan természeti katasztrófák miatt hagyták el otthonukat – például Haitin, Japánban, Bangladesben és Vietnámban –, további 15 millióan pedig "a fejlődés miatt", így egyebek mellett nagyobb építkezések, gátépítések miatt. Ők az "elfelejtett vesztesek", mert szinte senki sem törődik velük – mondta.
A Vöröskereszt és a Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége nemzetközi humanitárius szervezetet 1919-ben alapították, a genfi székhelyű társaság 187 nemzeti tagszervezete tevékenységét koordinálja.

(Külügyminisztérium)