A többéves keretköltségvetésről szóló tárgyalások és a következő uniós csúcs előkészítésének állása mellett a bővítésről, a Szerbia és Koszovó között létrejött megállapodásról és a négy ország által javasolt, új demokrácia- és jogállamiság-mechanizmusról tárgyalnak 2013. április 22-én Luxembourgban az EU uniós ügyekért felelős miniszterei. Magyarországot a tanácskozáson Martonyi János külügyminiszter képviseli.

A koszovói és a szerb miniszterelnök 2013. április 19-én az Európai Unió közreműködésével jutott megállapodásra a kétoldalú viszony rendezéséről. Mindketten úgy vélekedtek, hogy az egyezség elháríthatja az akadályokat a két ország európai integrációjának útjából. Hétfőn Luxembourgban Catherine Ashton, a Belgrád és Pristina közötti párbeszédet elősegítő uniós külpolitikai főképviselő számot ad a szakminiszterek tanácsában az egyeztetések kimeneteléről.

Az uniós miniszterek elé kerül az a javaslat is, amelynek ügyében Németország, Hollandia, Dánia és Finnország külügyminisztere írt levelet még március elején José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének. A négy külügyminiszter azt sürgette, hogy Brüsszel álljon elő javaslattal egy olyan új mechanizmus létrehozására, amellyel megvédhetőek az európai alapértékek, a demokrácia és a jogállamiság az Európai Unió tagállamaiban. Guido Westerwelle, Frans Timmermans, Villy Sovndal és Erkki Tuomioja a legvégső esetben az uniós források felfüggesztését is elképzelhetőnek tartja. A mechanizmus megkülönböztetés nélkül minden tagállamra vonatkozna.

A tanács elnökségéhez közel álló, névtelenséget kérő forrás elmondta, hogy a négy külügyminiszter maga fogja ismertetni ezzel kapcsolatos elképzeléseit uniós kollégáival, majd minden tagállam kifejtheti ezzel kapcsolatos nézeteit, a bizottság pedig ismerteti majd, hogy mi az álláspontja a kérdésben.

(MTI, Külügyminisztérium)