Magyarország üdvözli, hogy az Európai Bizottság 2012. október 10-én nyilvánosságra hozott éves bővítési csomagja szinte valamennyi csatlakozni kívánó ország esetében előrehaladásról számol be. Az eredmények elismerése és a további feladatok meghatározása hozzájárul a bővítési folyamat lendületének fenntartásához, a bővítési politika napirenden tartásához az Európa jövőjéről folytatott vita közben is. Közlemény.
A Bizottság által előterjesztett dokumentumcsomag bővítési stratégiát vázol fel a következő időszakra, és értékeli a tagjelölt és a potenciális tagjelölt országok integrációs előrehaladását. Egyetértünk azzal, hogy a Bizottság a jogállamiság és jó kormányzás kérdéseit, a regionális együttműködés és megbékélés fontosságát, azon belül a kisebbségvédelem jelentőségét, valamint a gazdasági folyamatoknak az uniós válságkezelési irányokkal történő összehangolt tervezését állítja középpontba.
Magyarország az egyéni teljesítmény elismerésén és a minőségen, valamint feltételességen alapuló bővítési folyamat mellett elkötelezett tagállam, ezért megkülönböztetett figyelmet szentel a Bizottság megállapításainak. Célunk, hogy a Bizottság stratégiai megállapításai és országjelentései alapján a tagállamok - a korábbi kötelezettségvállalásokat tiszteletben tartva - maradjanak elkötelezettek és érdekeltek a bővítési folyamat előre vitele mellett.
Magyarország, korábbi gyakorlatát folytatva, kétoldalú alapon is minden támogatást megad a bővítési folyamatban résztvevőországok integrációs felkészüléséhez: szakértők bevonásával, csatlakozási tapasztalataink átadásával segítjük a feladatok zökkenőmentes teljesítését.
Az Európai Bizottság 2012. október 10-én hozta nyilvánosságra éves bővítési csomagját: a stratégiai dokumentum mellett a Bizottság országjelentéseket készített valamennyi tagjelölt (Törökország, Izland, Montenegró, Macedónia, Szerbia) és potenciális tagjelölt országról (Albánia, Bosznia-Hercegovina), monitoringjelentésben értékeli a csatlakozó Horvátország teljesítményét és Koszovó esetében a Stabilizációs és Társulási Megállapodásra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt publikált.
(Külügyminisztérium)